Szukaj i eksploruj

Czy zmienić swoją przeglądarkę - na Internet Explorera 5 - czy też zostać przy obecnym oprogramowaniu?

Znalazłeś się na rozstaju dróg. Czy zmienić swoją przeglądarkę - na Internet Explorera 5 - czy też zostać przy obecnym oprogramowaniu?

Wszystko zależy od tego, ile czasu zajmuje wpisywanie adresów, oczekiwanie na załadowanie stron. Jeśli według Ciebie trwa to zbyt długo, to IE 5 oferuje ulepszone, automatyczne uzupełnianie AutoComplete, przywołujące adresy URL i hasła, mniejszy rozmiar plików do ściągnięcia i szybsze przetwarzanie.

Zobacz również:

Zanim jednak zmienisz przeglądarkę, słówko ostrzeżenia: przez kilka miesięcy druga beta programu, którą testowaliśmy, zachowywała się poprawnie. Nie dostrzegliśmy poważniejszych błędów, lecz wiele drobnych. Natomiast inni użytkownicy zgłosili bardziej istotne problemy, w tym kłopotliwe usuwanie programu. Nie mieliśmy takich komplikacji, na naszych komputerach z Pentium II 300 i Pentium 133 jednak pamiętając perypetie z Internet Explorerem 4 w zeszłym roku, a także z przeglądarkami w ogóle, radzimy zachować ostrożność przed podjeciem decyzji.

Poniżej przedstawiamy sugestie, czy warto zmieniać obecną przeglądarkę (czy pakiet, jak ma to miejsce w przypadku Communicatora i osadzonej w nim przeglądarki Navigator) na IE 5. Wniosek jest następujący: darmowy Internet Explorer 5 jest dobrą aktualizacją dla wybranych, natomiast pozostali powinni z niej zrezygnować.

Nagany i peany

Internet Explorer 5 jest przeglądarką, którą wielu kocha nienawidzić. Tak jak szczenię, które ślicznie wygląda w koszyku (albo w tym przypadku świetnie prezentuje się w materiałach marketingowych), lecz później ujawnia skłonność do gryzienia drogich butów (lub zawieszania systemu). Poniżej przedstawiamy nasze uwagi dotyczące IE 5.

Nagany

Włączanie obrazków. Potrzebny jest jeden przycisk na pasku narzędzi do włączania i wyłączania obrazków, aby przyspieszyć ładowanie wolnych witryn pełnych grafiki. I nie odsyłajcie nas do narzędzia Power Toys. Wbudujcie je.

Organizacja Ulubionych. Integracja AutoComplete z Ulubionymi to bardzo dobry pomysł, ale nieciekawy interfejs do organizowania, przenoszenia i sortowania zakładek - już nie. Znacznie łatwiej odnaleźć folder Ulubionych na twardym dysku i tam dokonać zmian.

Outlook Express 5. Klient poczty z IE, konkurent Netscape Messengera, wciąż jest daleki od doskonałości. Chociaż interfejs jest prostszy od wersji z IE 4, nadal miejscami zaskakuje, a jego wybór zaawansowanych funkcji może przytłaczać.

Peany

Automatyczne uzupełnianie formularzy. Zdecydowana redukcja wpisywania tych samych danych rekompensuje to, że wszystkie sekretne słowa zapisywane są w pliku lokalnym. Pamiętaj: są zaszyfrowane.

Mniejszy rozmiar. Można usunąć Kanały, wybrać własnego klienta poczty e-mail i korzystać z Javy wtedy, gdy jest potrzebna. Minimalny rozmiar 6,5 MB umożliwia szybsze ściąganie.

Niezmienność. Koniec z błądzeniem po niekończących się ramkach ,aby odzyskać informacje, które znalazłeś podczas poprzedniej wyprawy. W tej wersji możesz od razu przejść do poszukiwanej wiadomości dzięki stanom ustalonym.

Jeśli używasz:

Communicatora 4.0x

Masz stary, niezawodny program. Wraz z IE 5 zyskałbyś trochę miejsca na dysku i funkcje oszczędzające czas. Czy powinieneś zmienić? Tak.

Communicator 4.0x był rewelacyjną przeglądarką w momencie swej premiery, ale czasy się zmieniły. Funkcje zajmujące zbyt wiele miejsca Đ kanały wysyłania danych ( technologia ăpushÓ) i narzędzia konferencyjne Đ odeszły w siną dal. Natomiast niewielki rozmiar IE 5 i funkcje dostosowujące się do potrzeb użytkownika są wystarczającym powodem do aktualizacji.

Aby zmniejszyć rozmiar IE5, podczas instalacji programu można pominąć niektóre składniki, np. Java Virtual Machine (instalacja podstawowa zajmuje tylko 6,5 MB dysku w porównaniu z 40 MB przy IE 4). Później, gdy pierwszy raz natrafisz na aplet Javy, IE 5 spyta, czy chcesz zainstalować odpowiednie narzędzia, by strona wyglądała prawidłowo.

Powtarzające się kliknięcia zredukowano w Internet Explorerze 5 dzięki funkcji zwanej stanami ustalonymi. Program wyświetla stronę WWW w tej samej postaci, w jakiej widziałeś ją poprzednio Đ z ramkami (dodatkowymi oknami) i resztą, a nie tylko wraca do domyślnego zestawu ramek na stronie, jak czynią to Navigator 4.0x oraz IE 4.

W rezultacie, używając zakładek czy listy historii, nie marnujesz czasu na klikanie łączy i ikon, by uzyskać dokładnie taką stronę, jakiej oczekiwałeś.

Połączenie szybkości, rozmiaru i funkcji czyni IE 5 przeglądarką nie do pobicia. Jeśli jednak jesteś zagorzałym fanem Netscape'a, możesz poczekać na Communicatora 5, który pojawi się wkrótce.