Szybciej i wygodniej

Zwykle to właśnie drobiazgi zajmują najwięcej czasu. Są jednak sposoby na przyspieszenie rutynowych i często wykonywanych operacji. Niekiedy wymagają sięgnięcia po zaawansowane narzędzia. Poniższe porady ułatwią Ci codzienną pracę w systemie Windows i pozwolą lepiej wykorzystywać czas spędzany przy pececie.

Zwykle to właśnie drobiazgi zajmują najwięcej czasu. Są jednak sposoby na przyspieszenie rutynowych i często wykonywanych operacji. Niekiedy wymagają sięgnięcia po zaawansowane narzędzia. Poniższe porady ułatwią Ci codzienną pracę w systemie Windows i pozwolą lepiej wykorzystywać czas spędzany przy pececie.

Plik ANTYWIRUS.DOT oferuje skuteczną ochronę przed makrowirusami kryjącymi się w dokumentach Worda.
(Ochrona antywirusowa)Kliknij, aby powiększyćPlik ANTYWIRUS.DOT oferuje skuteczną ochronę przed makrowirusami kryjącymi się w dokumentach Worda. (Ochrona antywirusowa)Klik, klik, klik... - czy kiedykolwiek liczyłeś, ile razy nacisnąłeś przycisk myszy, nim dotarłeś wreszcie do określonej aplikacji i wczytałeś żądany plik? Wiele codziennych czynności oznacza stratę cennego czasu - Twojego czasu. W poniższym materiale zajęliśmy się najczęstszymi operacjami w Windows i opracowaliśmy rozwiązania w postaci skryptów i plików wsadowych. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów.

Zobacz również:

Z lektury niniejszego artykułu dowiesz się, jak zoptymalizować pulpit, korzystając z wielofunkcyjnych ikon, czy przyspieszyć przywoływanie plików, folderów i aplikacji. Podpowiemy, jak zautomatyzować foldery, by przy otwarciu inicjowały wykonanie wybranych operacji. Poinformujemy, jak przenosić ustawienia Rejestru do innych komputerów i jak udostępniać oprogramowanie w sieci. Ponadto zaprezentujemy systemowe metody ochrony przed wirusami i przedstawimy skuteczny sposób ukrywania poufnych informacji. Do większości porad dołączamy pliki na CD-ROM-ie. Przed użyciem powinieneś dostosować je do konfiguracji swojego komputera. Z uwagi na duży stopień trudności niektórych sztuczek niedoświadczonym użytkownikom nie zalecamy ich stosowania i nie przejmujemy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku nieumiejętnej realizacji porad.

Optymalny pulpit

Często jeden rzut oka na pulpit systemu mówi więcej o użytkowniku niż wizyta w jego pracowni. Gdy ekran zdobi aż 50 ikon, wiadomo, że odnalezienie właściwej zajmuje trochę czasu. Tymczasem optymalnie konfigurując pulpit, można zaprowadzić porządek i osiągnąć większą funkcjonalność przy znacznie mniejszej liczbie ikon.

Zarówno standardowe ikony (na przykład Mój komputer), jak i skróty w postaci plików LNK mogą przejąć znacznie więcej zadań niż otwieranie jednej aplikacji. Przykładowo skrót do Worda 97 może oferować w menu kontekstowym dodatkowo inną wersję Worda, prosty edytor EDIT.COM i windowsowy WordPad. Skrót do Excela można przemianować na przykład na Aplikacje biurowe i umieścić w menu kontekstowym pozostałe elementy pakietu Microsoft Office. Prezentowana metoda pozwala zyskać sporo wolnego miejsca na pulpicie. Ponadto jest bardzo przejrzysta oraz dostępna tak dla początkujących, jak i zaawansowanych. Tylko czynności przygotowawcze mogą przysporzyć kłopotów osobom, które nie mają doświadczenia w obsłudze i konserwacji systemu.

Etap 1.

Przygotuj przykładowy plik Rejestru. Na CD-ROM-ie dołączonym do bieżącego numeru znajdziesz plik L1FILE.REG. Treść pliku przedstawia zasady duplikowania informacji w kluczu LnkFile (odpowiedzialnym za skróty) w celu utworzenia nowego, zmodyfikowanego klucza L1File. Zanim wczytasz plik do Rejestru, sprawdź, czy podane ścieżki dostępu i nazwy plików są zgodne z tymi, które masz na dysku. Ponadto utwórz zapasową kopię Rejestru, by móc odtworzyć go w przypadku problemów lub niepożądanych efektów ubocznych.

Etap 2.

Zrób skrót na pulpicie. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Nowy | Skrót. Zlokalizuj edytor Word jako obiekt docelowy i nadaj skrótowi nazwę, na przykład Edytory. System utworzy plik EDYTORY.LNK w katalogu \WINDOWS\PULPIT.

Etap 3.

Ponieważ w Windows nie można zmienić niewidocznego rozszerzenia LNK, przywołaj okno trybu MS-DOS i przejdź poleceniem cd %windir%\pulpit do odpowiedniego katalogu. Teraz wpisz polecenie REN EDYTORY.LNK EDYTORY.L1

W menu ikony Mój komputer możesz umieścić najczęściej używane elementy.
(Optymalny pulpit)Kliknij, aby powiększyćW menu ikony Mój komputer możesz umieścić najczęściej używane elementy. (Optymalny pulpit)Etap 4.

W ten sposób jedna ikona zyska funkcje kilku skrótów. Gdy klikniesz ją dwukrotnie lub upuścisz na nią dokument, system uruchomi Worda. Oprócz tego w menu podręcznym, które pojawia się po kliknięciu prawym przyciskiem, znajdziesz inne edytory zdefiniowane w pliku REG.

Etap 5.

Jeśli przeróbka skrótu przypadnie Ci do gustu i zapoznasz się bliżej z opisaną metodą, możesz dopasować pulpit do własnych potrzeb, tworząc więcej ikon wielofunkcyjnych. Możesz definiować je w dodatkowych kluczach, którym wystarczy nadawać kolejne numery (na przykład L2File, L3File itd.). Plik L1FILE.REG posłuży Ci jako wzorzec przy tworzeniu następnych zbiorów. Alternatywnie możesz dokonywać modyfikacji bezpośrednio w Rejestrze.

Etap 6.

W podobny sposób uzupełnisz standardowe ikony pulpitu (Mój komputer, Otoczenie sieciowe, Internet Explorer itp.) o często używane funkcje. Obiekty te znajdziesz w kluczu Hkey_Classes_Root\ CLSID Rejestru. Najlepiej skorzystaj z funkcji wyszukiwania (klawisze [Ctrl F]), podając nazwę wybranej ikony. Dodawanie nowych poleceń zilustrujemy na przykładzie ikony Mój komputer. Przejdź do klucza Hkey_Classes_Root\ CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}\shell. Kliknij prawym przyciskiem shell i utwórz w nim podklucz o nazwie, jaką ma mieć nowe polecenie, na przykład Panel sterowania. Następnie zaznacz go i ponownie utwórz klucz - tym razem o nazwie command. W prawym oknie edytora kliknij dwukrotnie wartość (Domyślna) i wpisz żądane polecenie - w naszym przykładzie control.exe (przywołuje Panel sterowania). Gotowe! Komponując menu podręczne, dobieraj polecenia, grupując je według przeznaczenia. Przykładowo w menu Otoczenia sieciowego zaleca się umieścić często przywoływane zasoby sieci lokalnej, a w menu Mój komputer najbardziej przydadzą się terminarz, spis telefonów oraz odnośniki do najczęściej używanych folderów.

Optymalne uruchamianie

Otwieranie programów i folderów, do których brakuje skrótu na pulpicie, jest czasochłonne, gdyż wymaga wielu kliknięć w Eksploratorze lub menu Start. Tymczasem korzystanie z menu Start | Uruchom jest niewygodne - w większości przypadków trzeba wstukiwać całą ścieżkę dostępu, w przeciwnym razie próba uruchomienia aplikacji zostanie skwitowana komunikatem błędu.

Nie możesz oczekiwać od systemu operacyjnego optymalnego sposobu przywoływania programów i folderów. Przecież każdy użytkownik ma zainstalowane inne oprogramowanie i inną strukturę partycji oraz napędów. Jednak eleganckim uzupełnieniem narzędzi dostępnych w Windows może być oddzielna powłoka, dopasowana do potrzeb użytkownika. Przykład powłoki napisanej w języku VB-Script zamieszczamy w plikach SHELL.VBS i LISTA.VBS na CD-ROM-ie. Narzędzie automatycznie odnajduje aplikacje i foldery na podstawie wpisanego skrótu.

Pierwsza funkcja powłoki: użytkownik definiuje skróty najczęstszych operacji.
(Optymalne uruchamianie)Kliknij, aby powiększyćPierwsza funkcja powłoki: użytkownik definiuje skróty najczęstszych operacji. (Optymalne uruchamianie)Etap 1.

Wspomniane skrypty wymagają Hosta skryptów systemu Windows (w skrócie WSH). Użytkownicy Windows 95 i NT muszą doinstalować sam host (dostępny pod adresem www.microsoft.com/ scripting/downloads/) lub przeglądarkę Internet Explorer 5 (na CD-ROM-ie PCWK 7-8/99). Nie dotyczy to użytkowników Windows 98.

Etap 2.

Skopiuj oba listingi z płyty do dowolnego katalogu na twardym dysku. Istotne jest, by były umieszczone w tym samym katalogu. Ponadto nie możesz zmieniać nazwy pliku LISTA.VBS, chyba że odpowiednio zmodyfikujesz przywołanie pliku w skrypcie SHELL.VBS.

Etap 3.

Dwukrotnym kliknięciem uruchom plik SHELL.VBS. Na ekranie pojawi się okno nowej powłoki, w którym możesz wpisać omówione poniżej polecenia.

Skróty zdefiniowane przez użytkownika w sekcji Select Case skryptu SHELL.VBS - przykładowo polecenie p i pan przywołuje Panel sterowania, pcwk otwiera internetowy portal PCWK, a reg uruchamia Edytor rejestru. Listę dostępnych skrótów uzyskasz po wpisaniu polecenia alias. Możesz dopasować ją do własnych potrzeb - zmodyfikować, okroić albo rozszerzyć o nowe pozycje. Proponowane przez nas skróty znajdziesz między instrukcją Select Case i End Case w pliku SHELL.VBS.

Nazwy aplikacji lub fragmenty tych nazw. Jeśli wpiszesz na przykład poled, powłoka przywoła plik POLEDIT.EXE (czyli Edytor założeń systemowych), mimo iż nie ma takiego skrótu na liście aliasów (patrz powyżej). Prezentowana funkcja działa dopiero po utworzeniu listy plików wykonywalnych. Zadanie to przejmuje skrypt LISTA.VBS, gdy użytkownik poda hasło, którego brakuje na liście aliasów. Narzędzie wyszukuje wszystkie pliki BAT, COM i EXE w podanych pod-katalogach. Z ich nazw tworzy listę PROGS.LST, którą zapisuje w tym samym katalogu co skrypt SHELL.VBS. Czas trwania tej procedury zależy od tego, ile napędów lub ścieżek zdefiniujesz w pliku LISTA.VBS (patrz etap 4).

Nazwy folderów lub fragmenty nazw.

Jeżeli wpisywane hasło poprzedzisz dwukropkiem (na przykład wpiszesz :iosub), powłoka spróbuje odnaleźć folder, w którym występuje podany ciąg znaków. Poszukiwanie na twardym dysku zajęłoby bardzo dużo czasu. Dlatego narzędzie korzysta z drugiej listy, FOLDER.LST, tworzonej przez skrypt LISTA.VBS. Są w niej zgromadzone wszystkie ścieżki dostępne w wybranych napędach - w razie potrzeby także napędach sieciowych.