Uwaga złodziej!

Kradzieże komórek to w Polsce prawdziwa plaga. Policja i operatorzy są bezsilni. Zazwyczaj nie jesteś w stanie zapobiec kradzieży. Jeśli jednak odpowiednio szybko zareagujesz, możesz uniknąć poważnych kłopotów.

Kradzieże komórek to w Polsce prawdziwa plaga. Policja i operatorzy są bezsilni. Zazwyczaj nie jesteś w stanie zapobiec kradzieży. Jeśli jednak odpowiednio szybko zareagujesz, możesz uniknąć poważnych kłopotów.

Warszawa, godzina 19.15, ulica Ząbkowska. Wracający z pracy Andrzej chce zadzwonić do żony. Wyjmuje z kieszeni telefon komórkowy, wybiera numer z książki telefonicznej i spokojnie zaczyna rozmowę. Nagle, z pobliskiej bramy wychodzi trzech mężczyzn z trzema paskami na sportowych spodniach. "Ładny aparacik" - mówi najwyższy z nich. Zanim Andrzej zdąży odpowiedzieć, drugi z wyrostków z całej siły kopie go w brzuch. Andrzej, zwijając się z bólu, upada na chodnik. Jeden z bandytów wyrywa mu z ręki komórkę. Złodzieje znikają w ciemności.

Zobacz również:

Ile takich przypadków zdarza się każdego dnia w Polsce - nie wiadomo. Brak jakichkolwiek danych na temat kradzieży telefonów komórkowych, nie wiadomo, ile osób zgłosiło się na policję, operatorzy ukrywają informacje, chociaż większość osób zaraz po utracie telefonu dzwoni do Biura Obsługi Klienta i blokuje kartę SIM. Rzecznik Komendy Głównej Policji, nadkomisarz Paweł Biedziak informuje, że w ogóle nie prowadzi się statystyk dotyczących kradzieży telefonów komórkowych. Nie oznacza to jednak, że ofiary kradzieży telefonów są bezsilne. Szybka reakcja i postępowanie według opisanych przez nas zasad nie pomogą wprawdzie w odzyskaniu telefonu, jednak dzięki nim nie wpadniesz w tarapaty, gdyby to tobie ukradziono komórkę.

Kliknij, aby powiększyć

<font face="Arial" size="-1" color="#0080C0">Policjanci prawdopodobnie nie rozpoczną akcji poszukiwania twojego telefonu, a sprawa trafi do archiwum z innymi aktami.

Łódź, parking przed biurowcem u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Piłsudskiego, godz. 10.13. Marta zamyka drzwi samochodu i szybkim krokiem idzie w kierunku wejścia - za chwilę czeka ją spotkanie z prezesem. Wchodzi do windy. Na drugim piętrze nagle spostrzega, że przez roztargnienie zapomniała zabrać z samochodu teczkę z dokumentami i telefonem. Przerażona wybiega z windy, pędzi po schodach na parter i dalej, przez parking do swojego samochodu. Za późno. Marta zobaczy wybitą szybę, wyrwane radio i brak teczki na tylnym siedzeniu. Telefonu i dokumentów już nie odzyska. Co zrobić w takiej sytuacji?

Po pierwsze, nie wpadaj w panikę. W większości przypadków pościg za złodziejem nie przyniesie żadnych rezultatów. Musisz pogodzić się z brutalną prawdą - telefon już straciłeś. Mylisz się, jeśli liczysz na to, że odzyskasz go dzięki natychmiastowej wizycie w najbliższej jednostce policji. Stróże prawa nie ruszą w błyskawiczny pościg za osobnikiem, który właśnie wszedł w posiadanie twojej ukochanej słuchawki. Oni naprawdę mają na głowie poważniejsze sprawy niż poszukiwanie skradzionej Motoroli, Nokii, Alcatela czy Siemensa.

Nie rozpaczaj. Najważniejsze, że jesteś cały i zdrowy - przecież poszkodowani często tracą swoje aparaty w chwilę po uderzeniu w głowę tępym narzędziem. W tej chwili najważniejsze jest szybkie znalezienie budki telefonicznej i zablokowanie karty SIM. Czas działa na twoją niekorzyść - dlatego musisz działać szybko.