Większa szybkość gratis

Taktując procesor z większą częstotliwością, osiągniesz większą wydajność...

Po zainstalowaniu nowego oprogramowania komputer zaczął działać w żółwim tempie. Nasza wskazówka: taktując procesor z większą częstotliwością, osiągniesz większą wydajność.

Można przetaktować procesor, zmieniając częstotliwość magistrali systemowej, czyli częstotliwość płyty głównej lub mnożnik częstotliwości. Dokonuje się tego przez odpowiednie ustawienia w BIOS-ie lub przestawienie zworek na płycie.

Zobacz również:

Wszystkie procesory AMD i Cyrix oraz niektóre modele Pentium i Pentium MMX można przetaktować, używając obu sposobów. Wszystkie Pentium III, większość Pentium II i Celeronów, liczne Pentium 166 i Pentium 133 - na przykład z numerem SY022 i SU073 - mają stały mnożnik częstotliwości. Te modele można przetaktować tylko przez zmianę częstotliwości magistrali systemowej.

Ankieta PC World

83 procentom ankietowanych udało się pomyślnie przetaktować procesor.

"Czy udało Ci się pomyślnie przetaktować swój procesor?"

<center>Tak - 83%

Nie- 17%</center>

<hr size=1>

Źródło: Ankieta PC World, 531 ankietowanych.

Najłatwiej przetaktować procesory Intela. Operacja ta zakończyła się powodzeniem w 85 procentach przypadków. W przypadku modeli AMD skuteczność, wg ankietowanych, wyniosła 78 procent, natomiast tylko co drugi procesor Cyriksa nie sprawiał żadnych problemów.

W jaki sposób zmienić mnożnik częstotliwości na płycie głównej - za pomocą zworek czy BIOS-u - dowiesz się z instrukcji dołączonej do płyty. Wskazówki, w jakim stopniu możesz przetaktować dany model procesora, znajdziesz w tabelce "Prawidłowe przetaktowanie: jak to się robi?" Niestety, Intel nie podaje żadnych informacji o tym, jak obchodzić się z poszczególnymi modelami. Chce prawdopodobnie zapobiec procederowi przetaktowywania.

Płyta główna też musi być odpowiednia. Jeżeli masz płytę z gniazdem Socket 7, do Pentium 233, której maksymalna częstotliwość wynosi 66 MHz, natomiast maksymalny mnożnik 3,5:1, w żaden sposób nie będziesz mógł przetaktować procesora.

Wymagania

Prawidłowe przetaktowanieKliknij, aby powiększyćPrawidłowe przetaktowanieChcesz przetaktować procesor? Najpierw zbierz o nim informacje. Poszczególne modele pochodzą z różnych serii, które mogą się różnić pewnymi parametrami. W przypadku Pentium numer seryjny znajduje się na wierzchniej stronie procesora, w przypadku Pentium II/III oraz Celerona dane zamieszczono przy węższej krawędzi obudowy. Wystarczy na przykład odczytać z Pentium II 300 numer SL2W8, żeby na stronie Intela w Internecie znaleźć specyfikacje dotyczące danej serii: napięcie zasilania (operating voltage) i maksymalną temperaturę pracy. Listę danych dotyczącą Pentium II znajdziesz pod adresem http://developer.intel.com/design/pentiumII/qit. Jeżeli masz Pentium lub Celeron, to w adresie zamień "pentiumII" odpowiednio na "pentium" i "celeron". W przypadku Pentium III - na "pentiumIII".

Informacje dotyczące procesorów AMD znajdują się pod adresem www.amd.com. Można też wysłać list pod adresem euro.tech@amd.com i wpisać jako temat nazwę interesującego Cię modelu procesora. Odpowiedź przyjdzie najwyżej po dwóch dniach. Dane procesorów Cyrixa znajdują się pod adresem www.cyrix.com.

Jeżeli płyta główna ze złączem Slot 1 potrafi działać tylko z częstotliwością 66 i 100 MHz, to przetaktowanie przez zmianę częstotliwości płyty jest ryzykowne. W końcu przyspieszasz o blisko 50 procent - z 66 do 100 MHz. Jeżeli masz do czynienia z Celeronem 300 lub 300A - szczęście Ci dopisało. Z ankiety przeprowadzonej wśród czytelników wynika, że te modele można przetaktować bez najmniejszych problemów. Wielu Czytelnikom miesięcznika PC World udało się z powodzeniem przestawić Celeron 300 na pracę z częstotliwością 450 MHz (4,5 X 100 MHz). Prawdopodobnie dzięki temu, że oba modele bazują, jak większość modeli Celeron, na jądrze wyprodukowanym w technologii 0,25 mikrona. Kolejny wynik ankiety: Celeron 266 można przestawić na pracę z częstotliwością 400 MHz (4 x 100 MHz).