Więzień sieci

Promocyjna cena telefonu komórkowego nie tylko zobowiązuje cię do długoterminowego opłacania abonamentu. Ogranicza również znacząco możliwości nowego nabytku. Kupując zestaw w promocji, stajesz się więźniem sieci, z którą podpisałeś umowę. Ale, jak to mówią, nie ma sytuacji bez wyjścia.

Promocyjna cena telefonu komórkowego nie tylko zobowiązuje cię do długoterminowego opłacania abonamentu. Ogranicza również znacząco możliwości nowego nabytku. Kupując zestaw w promocji, stajesz się więźniem sieci, z którą podpisałeś umowę. Ale, jak to mówią, nie ma sytuacji bez wyjścia.

SIM-Lock to rodzaj blokady telefonu założonej przez operatora. Dzięki niej twój aparat może współpracować tylko z tą siecią, w której został kupiony, co daje firmie pewność, że nie zrezygnujesz szybko z jej usług. Obecnie stosuje się dwa rodzaje zabezpieczeń. W starszych typach aparatów możemy spotkać blokadę programową. Jest to hasło przypisane konkretnemu telefonowi składające się z sekwencji cyfr. Zablokowanie lub odblokowanie telefonu uzyskuje się poprzez wpisanie kodu, zwanego MasterCode, do pamięci wewnętrznej. W nowszych modelach blokada jest opracowana na bazie urządzenia elektronicznego. To z kolei jest specjalna płytka wbudowana w elektronikę telefonu.

Zobacz również:

Nic za darmo

EEprom BurnerKliknij, aby powiększyćEEprom BurnerPlanujesz zakup zestawu aktywacyjnego pre-paid u innego operatora, by rozszerzyć zasięg telefonu lub płacić mniejsze rachunki podczas pobytu za granicą? Nie tak szybko. Będziesz musiał poczekać, aż twój cyrograf straci ważność, zwalniając cię z obowiązku płacenia abonamentu. Wtedy będziesz mógł zgłosić się do serwisu sieci, by z twojego aparatu usunięto blokadę.

Złamanie blokady SIM-Lock bez zgody operatora sieci jest równoznaczne z utratą gwarancji na sprzęt. Zastanów się więc, czy warto to zrobić, zanim podejmiesz ryzyko. Działalność taka traktowana jest w wielu punktach sprzedaży telefonów jak hakerstwo.

Możliwość taką gwarantuje ci umowa, którą podpisałeś z operatorem. Jeżeli nie chcesz czekać regulaminowych 2 lat (dla wszystkich polskich sieci), możesz zwrócić się o usunięcie SIM-Locka od razu. Niestety, nie za darmo. Serwis pobiera za to 500 zł bez VAT-u. A to stawia pod znakiem zapytania atrakcyjność zakupu.

W Internecie można znaleźć wiele programów do usuwania SIM-Locków. Niektóre z nich wymagają podłączenia komputera do telefonu za pomocą specjalnego kabelka - konieczne, by odblokować najnowsze aparaty mające lepsze zabezpieczenia. Inne tworzą jedynie kod odblokowujący, który trzeba wpisać za pomocą klawiatury telefonu. Nigdy nie ma jednak całkowitej pewności, że zabiegi te skutecznie odblokują telefon.

Usunięcie SIM-Locka na własną odpowiedzialność nie pociąga żadnych konsekwencji. Jedyne, co grozi "niepokornemu" użytkownikowi, to utrata gwarancji na nowo zakupiony sprzęt.

Ponadto telefon jest w dużej mierze własnością sieci, ponieważ operator zrefundował większą część sumy, jaką musieliśmy za niego zapłacić. Wiąże się to z tym, iż nie możemy odsprzedać tego aparatu innej osobie przez cały czas trwania umowy, czyli 2 lata. Jeżeli jednak chcielibyśmy to zrobić, będziemy zmuszeni do zapłacenia około 600 zł kary w sieciach Plus i Idea lub 100 zł w sieci Era GSM.

Jeżeli już jakiś czas temu kupiłeś telefon, prawdopodobnie nie ma on SIM-Locka lub jest zabezpieczony wyłącznie programowo. By to sprawdzić, włóż kartę innego operatora do aparatu i spróbuj złapać zasięg. Jeżeli się nie uda, będziesz musiał postarać się o odpowiedni kod odblokowujący. W Internecie znajdziesz wiele przepisów, jak skutecznie zdjąć blokadę. Nawet mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć z tym problemu. Często nawet nie jest potrzebny specjalny kabelek łączący komórkę z komputerem, wystarczy za pomocą odpowiedniego oprogramowania stworzyć kod. Mogą tu okazać się przydatne takie programy, jak Winlock czy Winopen. Dzięki nim twój telefon będzie pracował we wszystkich istniejących sieciach, a także tych, których budowa jest dopiero planowana.

Wyższy stopień wtajemniczenia

Zdejmowanie blokad SIM-Lock cieszy się dużym zainteresowaniem.

Wprowadzenie blokad kart SIM dało elektronikom nową możliwość zarobienia konkretnych pieniędzy.

Już od początku zaczęli zgłaszać się ludzie z prośbą o usunięcie SIM-Locka na drodze nieoficjalnej.

Regulaminowo abonent musi zapłacić 500 zł, ale bez kwitka mogę mu to zrobić za 100 zł. Kiedyś telefony blokowano wyłącznie programowo i praktycznie każdy majsterkowicz z komputerem mógł odblokować telefon sam. Teraz zabezpieczenia są znacznie lepsze, bazują na układach elektronicznych. Dlatego ludzie przychodzą do nas. Nie widzę w tym nic złego, że ktoś chce wykorzystywać pełne możliwości swojego telefonu.

Artur, serwisant jednej z polskich sieci GSM

Gdy twój telefon to przebój ostatniego miesiąca, na pewno ma SIM-Lock jako standard. Usunięcie blokady możesz powierzyć znajomemu elektronikowi, lecz wiąże się to z ryzykiem utraty gwarancji. Jeżeli telefon ulegnie uszkodzeniu, a serwisant stwierdzi bezprawne, z punktu widzenia operatora, usunięcie blokady, odmówi bezpłatnej naprawy.

Powszechne blokowanie telefonów przez operatorów sieci w efekcie doprowadziło do powstania nowego zaplecza usług. Zarówno serwisy elektroniczne, jak i domorośli majsterkowicze zaczęli zajmować się rozbrajaniem kodów telefonicznych zarabiając przy tym nawet pokaźne pieniądze. W miarę jak przeciętny użytkownik zaczął dostrzegać potrzebę uwolnienia się od monopolu jednego operatora, zapotrzebowanie na łamanie SIM-Locków wzrosło do tego stopnia, że zaczęły powstawać serwisy internetowe poświęcone temu zagadnieniu.

Kto jednak sprawdzi, który z abonentów danej sieci ma zdjęty, bez zgody operatora, SIM-Lock, a który nie? By utrzymać monopol, operatorzy sięgnęli więc po jeszcze lepsze, trudniejsze do ominięcia blokady. Tym samym zadbali o kieszenie fachowców od spraw elektroniki. Mechanicznego zabezpieczenia nie usunie domorosły majsterkowicz, a jedynie doświadczony elektronik. A ci, jak wiadomo, cenią się wysoko. O ile poprzez Internet możemy odblokować telefon prawie za darmo, o tyle u fachowca musimy za taką usługę zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Uważaj na telefony kupowane na giełdzie. Jeżeli zostały one sprowadzone zza granicy, mogą posiadać SIM-Locka uniemożliwiającego współpracę z jakąkolwiek z polskich sieci. Najlepiej wybrać się na zakupy z kartą aktywacyjną operatora i przetestować na miejscu, czy telefon będzie ją obsługiwał.

Kupując telefon komórkowy poza granicami naszego kraju, również możesz spodziewać się przykrej niespodzianki. SIM-Lock założony w takim aparacie może skutecznie uniemożliwić mu pracę w każdej polskiej sieci. Co więcej, może okazać się trudny do zdjęcia. Powodem tego są praktyki monopolistyczne punktów dilerskich sprzedających telefony różnych operatorów w niektórych krajach np. w Niemczech. Zabezpieczenia te powodują, że telefon nie tylko będzie działał wyłącznie w konkretnej sieci, ale - jakby tego było mało - z kartami SIM sprzedawanymi wyłącznie przez konkretnego providera. Jest to tak zwany trzeci poziom zabezpieczenia telefonu - Service Provider SIM-Lock. Jeżeli kupujesz więc po atrakcyjnej cenie telefon komórkowy, będąc na wakacjach za granicą, u-pewnij się, że w razie konieczności znajdziesz fachowca, który doprowadzi go do stanu używalności. Mimo że blokada SIM-Lock budzi zazwyczaj u użytkowników negatywne odczucia, czasem okazuje się przydatna. Pozwala mianowicie skutecznie zabezpieczyć telefon przed kradzieżą. Zakładając czwarty poziom zabezpieczenia telefonu, możemy mieć pewność, że dany aparat będzie współpracował tylko z naszą kartą SIM, a tym samym stanie się bezużyteczny dla innych abonentów. Informacje, w jaki sposób założyć taką blokadę, znajdziesz w punkcie serwisowym twojego