Wiosenne porządki w Windows

Dookoła już dawno po wiosennych porządkach, a Twój dysk ciągle zabałaganiony? Skorzystaj z narzędzia Porządkowanie dysku.

Dookoła już dawno po wiosennych porządkach, a Twój dysk ciągle zabałaganiony? Skorzystaj z narzędzia Porządkowanie dysku.

Zapewne kiedyś widziałeś już ten program w działaniu, gdy nagle okazało się, że dysk się zapchał, a jakaś aplikacja potrzebuje trochę miejsca. Porządkowanie dysku uruchamia się automatycznie, gdy ilość wolnego miejsca na twardym dysku spadnie poniżej 3 procent jego całkowitej pojemności. Możesz wyłączyć automatyczne uruchamianie tego narzędzia. Przejdź do Start - Programy - Akcesoria - Narzędzia systemowe - Porządkowanie dysku. Kliknij zakładkę Ustawienia. Wyczyść pole wyboru. Gdy zacznie brakować miejsca na dysku, automatycznie uruchamiaj Porządkowanie dysku.

Zobacz również:

Warto regularnie korzystać z Porządkowania dysku, aby nie tracić cennej przestrzeni. Możemy dzięki temu pozbyć się nieużywanych plików, np. resztek z Kosza lub plików, z których korzysta przeglądarka internetowa.

Zmień właściwości Trybu MS-DOS tak, aby za każdym razem uruchamiany był program DOSKEY.Kliknij, aby powiększyćZmień właściwości Trybu MS-DOS tak, aby za każdym razem uruchamiany był program DOSKEY.Jeżeli nie chcesz usuwać któregoś ze składników, wyczyść pole wyboru przy jego nazwie - najczęściej dotyczy to pozycji Temporary Internet Files - zwłaszcza gdy chcemy przeglądać strony w trybie offline. Nie usuwaj tych plików także wtedy, gdy często odwiedzasz te same strony w Sieci, gdyż przeglądarka będzie zmuszona do ponownego ściągania ich zawartości - wczytywanie z twardego dysku trwa znacznie krócej. Jeżeli usunięcie tymczasowych plików internetowych uwolni tylko kilka megabajtów z dysku, a dodatkowa liczba bajtów nie jest ważna - nie warto tego robić.

Program Porządkowanie dysku pomoże utrzymać porządek na Twoim twardym dysku i usunie niepotrzebne pliki.Kliknij, aby powiększyćProgram Porządkowanie dysku pomoże utrzymać porządek na Twoim twardym dysku i usunie niepotrzebne pliki.Gdy chcesz, aby program Porządkowanie dysku usunął zawartość Kosza, warto sprawdzić, czy w Koszu nie ma ważnych plików, które chciałbyś odzyskać. Kliknij przycisk Wyświetl pliki, by otworzyć okno z zawartością Kosza. Wybierz Widok - Rozmieść ikony - Według dat usunięcia i przejrzyj pliki z najnowszą datą. Jeżeli odnajdziesz takie pliki, usuń pozostałe ręcznie (zaznacz je, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń z menu podręcznego), zamknij okno i wyczyść pole wyboru przy Koszu w oknie Porządkowanie dysku.

Jeżeli, po uruchomieniu programu, klikniesz zakładkę Więcej opcji, będziesz mógł także odinstalować nieużywane składniki systemu oraz inne nieużywane aplikacje.

Okno powitalne

Uruchom okno powitalne Windows z folderu C:\Windows.Kliknij, aby powiększyćUruchom okno powitalne Windows z folderu C:\Windows.System Windows 98, po zainstalowaniu, wita nas oknem powitalnym. Możemy dzięki niemu zarejestrować system, poznać podstawowe zagadnienia lub ustawić parametry konserwacji systemu. Jednak każdorazowe uruchamianie tego okna na początku pracy z komputerem może być uciążliwe i dlatego większość z nas szybko rezygnuje z okna powitalnego.

Możemy jednak w dowolnym momencie uruchomić program, który wyświetla okno powitalne. Jest on ukryty w folderze C:\Windows pod nazwą Welcome.exe. Jeżeli go uruchomisz, pamiętaj, aby wyczyścić pole wyboru przy opcji Pokazuj ten ekran podczas każdego uruchomienia systemu Windows 98 na dole okna - w przeciwnym razie po następnym uruchomieniu systemu okno powitalne pojawi się znowu.

Poprzednie komendy w trybie MS-DOS

Jeśli często korzystasz z trybu MS-DOS, możesz nieco ułatwić sobie pracę. Użycie programu DOSKEY pozwala na przywołanie jednego z poprzednio wpisanych poleceń DOS-u za pomocą klawiszy strzałek "góra" i "dół".

Po uruchomieniu trybu MS-DOS wpisz doskey i potwierdź [Enter]. Wypróbuj działanie strzałek góra,dół po wpisaniu kilku komend. Możesz tak ustawić właściwości trybu MS-DOS, aby przy każdym jego uruchomieniu, uruchamiany był także program DOSKEY. Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Tryb MS-DOS i wybierz Właściwości z menu podręcz-nego. Przejdź do zakładki Program. W pole Plik wsadowy Wpisz doskey. Kliknij przycisk OK.

Windows bez myszy

Zmień wygląd folderu, przypisując mu tapetę i dobierając kolor tekstu.Kliknij, aby powiększyćZmień wygląd folderu, przypisując mu tapetę i dobierając kolor tekstu.Chociaż na dłuższą metę nie da się pracować w Windows nie korzystając z myszy, warto wiedzieć, jak wykonać niektóre operacje tylko za pomocą klawiatury, np. przemieszczanie i zmianę rozmiarów okna aplikacji.

Użyj kombinacji [Alt+spacja], a następnie wciśnij klawisz "R", aby zmienić rozmiar okna, lub "E", aby przenieść okno do innego miejsca. Możesz teraz zmienić pionowy i poziomy rozmiar okna (lub przesunąć okno), korzystając z klawiszy strzałek.

Tapeta do folderu w Windows 98

Czy wiesz, że możesz zmienić tło dowolnego folderu? Nawet więcej, możesz ustawić do niego tapetę. Otwórz folder i przejdź do Widok éDostosuj ten folder. Otworzy się okno, w którym wybierz opcję Wybierz rysunek tła i kliknij Dalej. Z listy Rysunek tła do tego folderu wybierz odpowiedni wzór tapety (po lewej stronie widoczny jest podgląd). Jeżeli nie odpowiada Ci żaden z proponowanych wzorów, kliknij przycisk Przeglądaj i poszukaj innego pliku (bmp, jpg lub gif). Jeśli wybrałeś już tapetę, wybierz kolor tekstu: kliknij przycisk obok napisu Tekst. Po wybraniu tapety nie włączaj tła (pole wyboru obok napisu Tło), teraz możesz wybrać również kolor tła. Kliknij przycisk Dalej, a potem przycisk Zakończ.

Jeżeli zechcesz usunąć własną wizję folderu i powrócić do standardowych us-tawień, wróć do polecenia Dostosuj ten folder i wybierz opcję Usuń dostosowanie i kliknij kolejno przyciski Dalej, Dalej i Zakończ.

Co się dzieje za kurtyną?

Podczas ładowania systemu cały ekran zajmują napis "Windows 95" (lub "Windows 98") i poruszający się pasek na dole. Co system przed nami ukrywa? Wystarczy wcisnąć klawisz [Esc], aby zajrzeć w głąb.

Nie przeszkadzać w pracy!

Defragmentator dysków jest przydatnym narzędziem, niestety, bardzo powolnym. Jeżeli posiadasz duży twardy dysk, może to trwać nawet kilka godzin. Najlepiej uruchomić Defragmentatora dysków i wyjść na spacer. Nie warto pracować z komputerem podczas defragmentacji. Wszystko działa wolniej, a co gorsza, zapisanie czegokolwiek na dysku powoduje, że defragmentacja rozpoczyna się od nowa. Możesz to sprawdzić, uruchamiając Defragmentatora dysków (Start - Programy - Akcesoria - Narzędzia systemowe - Defragmentator dysków) i klikając przycisk Pokaż szczegóły, w kolejności spróbować normalnej pracy z komputerem.

Szybki dostęp do Właściwości

W codziennej pracy z Windows bardzo często korzystamy z okna Właściwości do różnych elementów systemu: plików, folderów, programów itd. Warto pamiętać, że nie musimy za każdym razem klikać prawym przyciskiem myszy i używać menu podręcznego - wystarczy kliknąć dwukrotnie ikonę trzymając wciśnięty klawisz [Alt].