Wymiana procesora

Czy nie wydaje Wam się, że procesor jest zbyt wolny? Możecie w prosty sposób sprawić, by komputer działał jak Pentium K6 czy Pentium II.

Czy nie wydaje Wam się, że procesor jest zbyt wolny? Możecie w prosty sposób sprawić, by komputer działał jak Pentium K6 czy Pentium II.

Większość zestawów do rozbudowy wykorzys-tuje procesory K6-2. Starsze komputery z Pentium II można rozbudować, wykorzystując rozwiązanie firmy Evergreen Technologies o nazwie Performa. Jeśli pozwoli na to Wasza płyta, możecie też wymienić starszy procesor Pentium II na Pentium III. Ceny procesorów spadają. Pamiętajcie, że rozbudowa komputera o nowy procesor powoli Wam zwiększyć wydajność o około 25 procent. Uzyskanie lepszego wyniku wymaga z reguły wymiany płyty głównej, pamięci i twardego dysku. Zanim zdecydujecie się na wymianę procesora, zarchiwizujcie dane i sprawdźcie, czy macie najnowszy BIOS.

Zobacz również:

Ważne informacje

Zalety: większa wydajność, szybsza obsługa programów wykorzystujących instrukcje multimedialne.

Koszt: rozbudowa do Pentium lub K6-2 - (150-300 zł), do Pentium II - (600-1200 zł), Pentium III - (973-4400zł).

Wymagany czas: 30 do 60 minut.

Niezbędne narzędzia: wkrętak, szczypce lub pęseta.

Poziom trudności: przeciętny.

Informacje: www.matsonic.com.pl, Evergreen Technologies (www.evergreennow.com), Intel (www.intel.com), PowerLeap (www.powerleap.com)

Rozbudowa do Pentium lub K6-2

Kliknij, aby powiększyćWyjęcie starego procesora może wymagać usunięcia niektórych kart rozszerzeń i odłączenia zasilania wentylatora. Odnajdźcie ścięty róg procesora (czasem jest zaznaczony plamką). W tym miejscu znajduje się pin numer 1. Odnajdźcie pin nr 1 na podstawce i zaznaczcie go taśmą. Odprowadźcie ładunki elektrostatyczne z ciała i podnieście dźwignię gniazda. Ostrożnie wyjmijcie procesor.

Kliknij, aby powiększyćWyjmijcie nowy procesor z pudełka i ostrożnie włóżcie w podstawkę. Upewnijcie się, że pin 1 procesora odpowiada pinowi 1 podstawki. Nieprawidłowe włożenia procesora może spowodować jego uszkodzenie po włączeniu komputera. Opuśćcie dźwignię mocującą procesor. Podłączcie wentylator do zasilania.

Kliknij, aby powiększyćAby uzyskać maksymalną wydajność nowego komputera, musicie ustawić prędkość magistrali na 66 MHz, zaś mnożnik zegara na maksymalną wartość - z reguły 3,5X.

Choć wiele płyt zawiera oznaczenia, dobrze jest upewnić się, sprawdzając ustawienia w instrukcji obsługi płyty. Najnowsze płyty nie używają zworek. W takim przypadku same ustawią odpowiednie wartości.

Nie zakładajcie obudowy komputera, dopóki nie upewnicie się, że komputer działa poprawnie. Uruchomcie kilka aplikacji, aby sprawdzić poprawność działania. Jeśli komputer nie uruchamia się, zobaczcie, czy został poprawnie umieszczony w gnieździe.

<hr>

Rozbudowa do Pentium II

Kliknij, aby powiększyćKomputery z procesorami Pentium II są zasilane nawet po wyłączeniu, dlatego należy wyjąć wtyczkę komputera z gniazdka sieciowego. Zdejmijcie pokrywę komputera. Jeśli procesor jest wyposażony w wentylator, odłączcie jego zasilanie, jeśli ma tylko radiator, zdejmijcie go. Nie będziecie musieli go ponownie używać, ponieważ nowy procesor będzie wyposażony w radiator.

Procesor przytrzymywany jest w uchwytach niewielkimi zatrzaskami zwalnianymi za pomocą dźwigni. Należy je obie odchylić, a następnie ostrożnie wyjąć procesor, kołysząc nim, gdyby był zaklinowany

Kliknij, aby powiększyćWyjmijcie nowy procesor z pudełka. Umieśćcie delikatnie procesor w gnieździe, a następnie zdecydowanie wepchnijcie, tak by zadziałały zatrzaski. Podłączcie wtyczkę zasilacza wentylatora do płyty głównej.

Płyta główna może wymagać ustawienia zworek definiujących prędkość procesora. Ustawcie je w taki sposób, by odpowiadały prędkości zakupionego procesora. Jeśli kupiony przez Was procesor działa szybciej niż pozwala na to płyta, ustawcie prędkość na maksymalną możliwą.

Jeśli płyta nie zawiera zworek, prędkość ustawia się za pomocą dołączonego programu narzędziowego. Procedury mogą się różnić w zależności od producenta.

Niektóre płyty same wykrywają parametry procesora i automatycznie ustawiają optymalne parametry.

Jeśli komputer po włączeniu nie działa, spróbujcie ponownie wyjąć i włożyć procesor.

Z innej beczki

Kliknij, aby powiększyćFirma Evergreen Technologies oferuje kartę AccleraPCI (z procesorem Celeron I pamięcią PC-100), którą umieszcza się w wolnym gnieździe PCI. Po włożeniu do gniazda AcceleraPCI przejmuje kontrolę nad procesorem płyty głównej i pamięcią (które należy pozostawić w gniazdach). Niestety, rozwiązanie to nie jest zgodne ze wszystkimi komputerami. Na stronie internetowej www.evergreennow.com znajdziecie oprogramowanie, które pozwoli Wam ustalić, czy karta AcceleraPCI będzie działać w Waszym komputerze. Podobne rozwiązania oferuje również firma FriendTech w postaci karty PowerLeap ISA Renaissance/AT, która pozwoli odnowić komputery z procesorami 286, 386 i lepszymi. Urządzenie oferowane jest przez firmę Rosperos (www.matsonic.com.pl).