Zanim kupicie RAM

W ciągu kilku ostatnich lat koszt pamięci RAM zmniejszył się z 200 zł za 1 MB do około 6 zł, dzięki czemu dodanie pamięci jest jednym z najtańszych sposobów zwiększenia wydajności komputera...

W ciągu kilku ostatnich lat koszt pamięci RAM zmniejszył się z 200 zł za 1 MB do około 6 zł, dzięki czemu dodanie pamięci jest jednym z najtańszych sposobów zwiększenia wydajności komputera. Większość sprzedawanych obecnie komputerów wyposażono w 64 MB RAM, a najszybsze w 128 lub 256 MB. Jeśli więc macie komputer z systemem Windows 9x, starym procesorem Pentium i 16 MB RAM, najwyższy czas rozbudować jego pamięć. Zanim jednak weźmiecie się do działania, zapoznajcie się z poniższymi radami.

Przyjrzyjcie się płycie głównej komputera, która determinuje typ pamięci, jaki musicie kupić. Pochopny zakup może spowodować błędne działanie komputera lub problemy z jego uruchomieniem. W najgorszym przypadku pamięć może ulec zniszczeniu.

Zobacz również:

Odpowiedni typ pamięci

Chipset determinuje typ pamięci, jaki może współpracować z komputerem. Większość chipsetów pierwszej generacji przeznaczonych do komputerów z procesorem Pentium obsługuje pamięci Fast Page Mode DRAM (nazywane zazwyczaj DRAM) lub nieco szybsze pamięci EDO DRAM.

Różne moduły pamięci wyglądają podobnie i są dość enigmatycznie oznaczone.Kliknij, aby powiększyćRóżne moduły pamięci wyglądają podobnie i są dość enigmatycznie oznaczone.Późniejsze komputery i wszystkie Pentium II mogą również współpracować z pamięciami SDRAM. Procesory Pentium i Pentium II o częstotliwości zegara nie przekraczającej 333 MHz wykorzystują pamięć zaprojektowaną do działania z magistralą 66 MHz. Nowsze procesory Pentium II i Pentium III działające z częstotliwością 350 MHz używają pamięci SDRAM PC-100, które mogą współdziałać z magistralą 100 MHz. Szybsze pamięci mogą działać w starszych komputerach, ale starsze pamięci nie będą poprawnie działały w nowszych komputerach.

Im więcej RAM, tym szybszy komputer...Kliknij, aby powiększyćIm więcej RAM, tym szybszy komputer...Pamięci oferowane są w dwóch typach modułów: SIMM i DIMM. Większość płyt głównych przeznaczonych do procesorów 386 i 486 wykorzystuje gniazda 30-pinowe, podczas gdy płyty do procesorów Pentium 72- pinowe gniazda. Pamięci SDRAM i niektóre EDO DRAM przeznaczone są do gniazd 168- pinowych. Gniazda takie były montowane w nowszych komputerach z procesorami Pentium. DIMM-y mogą być instalowane pojedynczo, ale SIMM-y zawsze parami. Niektóre płyty główne wymagają instalacji modułów w odpowiedniej kolejności - zazwyczaj z największymi modułami w pierwszym bankach. Inne płyty wymagają montażu modułów tego samego rozmiaru.

Prędkość

Pamięci działają z różnymi prędkościami. Układy DRAM i EDO DRAM "działają" z prędkością 80,70 i 60 nanosekund. Prędkość ta z reguły podana jest na zewnętrznej stronie układów pamięci. Dodanie szybszej pamięci do wolniejszej płyty głównej nie zaszkodzi, ale również nie zwiększy wydajności. Dodanie wolniejszej pamięci do płyty głównej przystosowanej do większej prędkości może spowodować awarię komputera. Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie pamięci, która ma taką samą prędkość jak dotychczasowa.

Niektóre moduły RAM obsługują kontrolę błędów (tak zwana kontrola parzystości), inne nie. Nie należy ich mieszać. Na szczęście większość komputerów wykorzystuje pamięci bez kontroli parzystości. W przypadku pamięci z kontrolą błędów należy w BIOS-ie ustawić odpowiednią opcję, włączającą kontrolę.

Stare moduły SIMM i DIMM mają złącza złotego koloru, które odpowiadają kolorowi gniazd pamięci. Nowsze płyty główne i pamięci wykorzystują tańsze cynowe nóżki, które mają kolor srebrny. Nie należy mieszać modułów z różnymi złączami, gdyż po pewnym czasie działania mogą się one utleniać, powodując błędy w pracy urządzenia.