Znajdź odkryte narzędzia Windows

Kiedy spoglądasz na niemałą liczbę aplikacji w menu Akcesoria i jego folderach,to jesteś przekonany, że widzisz wszystkie zainstalowane w systemie narzędzia. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda.

Kiedy spoglądasz na niemałą liczbę aplikacji w menu Akcesoria i jego folderach,to jesteś przekonany, że widzisz wszystkie zainstalowane w systemie narzędzia. Okazuje się, że nie jest to do końca prawda.

Niektóre z nich są narzędziami diagnostycznymi, których zapewne nigdy nie użyjesz. Inne okażą się pożyteczne. Mogą np. przeglądać pliki lub sprawdzać informacje systemowe.

Zobacz również:

Niektóre z nich możesz odpalać z poziomu innych aplikacji, takich jak Microsoft Office, ale dlaczego w celu uruchomienia jednego programu masz uruchamiać inny? W jaki sposób zrobić z nich narzędzia dostępne z podręcznego menu i które aplikacje są użyteczne?

Utwórz menu

Kliknij, aby powiększyćNajpierw ustaw swoje nowe menu: kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz z menu opcję Otwórz lub Eksploruj. Aby uczynić menu Narzędzia łatwo dostępnym, kliknij prawym przyciskiem myszy pusty obszar okna Menu Start i wybierz opcję Nowy | Folder. Wpisz nazwę nowego folderu, np. Narzędzia i naciśnij [Enter]. Jeżeli uważasz, że z aplikacji w tym folderze nie będziesz zbyt często korzystał, możesz utworzyć katalog nieco głębiej w hierarchii Menu Start, np.w folderze Programy.

Następnie wejdź na dysk C: (na którym znajdują się pliki systemu Windows) i wejdź do folderu Windows (w niektórych przypadkach do Windows | System) i znajdź pliki EXE narzędzi, które chciałbyś umieścić w utworzonym przed chwilą menu. Listę tych narzędzi przedstawiamy w ramce. Korzystając z metody "przeciągnij i upuść", posługując się prawym przyciskiem myszy, przenieś ikony wybranych przez Ciebie programów do Twojego folderu Narzędzia i wybierz opcję z menu kontekstowego Utwórz skrót(y) tutaj.

Kilka przydatnych narzędzi

Microsoft Office 2000 zawiera wiele narzędzi, lecz tylko kilka z nich warto umieścić w podręcznym narzędziowym menu. Jednym z tych narzędzi jest System Information (C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\MSINFO\msinfo 32.exe). Użytkownicy Windows 98 mają dostęp do tej aplikacji z poziomu menu Start, a wersja znajdująca się w pakiecie Office będzie atrakcyjna dla użytkowników Windows 95. W dodatku pozwala ona uruchomić z poziomu menu Narzędzia inne programy użytkowe (niektóre z nich możesz uruchomić z menu Start).

Innym poręcznym narzędziem jest Microsoft Clip Gallery (C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\Artgalry\cag.exe), które pozwala przeglądać pliki multimedialne.

Kliknij, aby powiększyćWindows 98 zawiera największą kolekcję ukrytych narzędzi, które mógłbyś zaadoptować do swojego menu. Większość z nich możesz uruchomić wybierając Start | Programy | Akcesoria | Narzędzia systemowe | Informacje o systemie i wybierając odpowiednią pozycje z menu Narzędzia.

Jeżeli chciałbyś wiedzieć, co potrafią wszystkie te narzędzia, lub chciałbyś mieć wygodny dostęp do systemu pomocy każdego z tych narzędzi, kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce w Twoim nowym folderze i wybierz Nowy | Skrót, a w polu Wiersz poleceń wpisz c:\windows\help\msinfo32.chm (ścieżka dostępu może być u Ciebie inna) i naciśnij Dalej. Następnie wpisz nazwę skrótu (np. Tools Help) i kliknij Zakończ

Jednym narzędziem, które nie zawiera systemu pomocy, jest Narzędzie diagnostyczne DirectX. Aby mieć dostęp do pomocy, musisz wykonać to samo co poprzednio, podając dostęp do pliku pomocy, z tym, że ten plik nazywa się inaczej i w linii poleceń należy wpisać następującą ścieżkę: c:\windows\help\dxdiag.chm lub c:\windows\help\dxdiag.hlp.

Windows 2000 ma mniej ukrytych narzędzi (mam na myśli narzędzia niesłużące do administracji) w porównaniu do Windows 98. W dodatku nie mają one wspólnego systemu pomocy. Szczęśliwie większość z nich ma indywidualne przyciski pomocy lub objaśnienia ekranowe.

Wszystkie wersje Windows mają kilka takich samych ukrytych narzędzi.: Edytor rejestru (regedit.exe w folderze Windows) będący programem dla zaawansowanych użytkowników służącym do dokonywania specyficznych zmian w systemie i Edytor plików systemowych (sysedit.exe w folderze System) służący do modyfikacji plików wsadowych. Menedżer zadań jest samodzielnym narzędziem zarządzającym procesami i zadaniami w systemie operacyjnym (taskman.exe w folderze Windows lub Windows\system 32 lub Winnt\system32).

Odchudzanie paska narzędzi

Paski narzędziowe w Eksploratorze Windows i Internet Explorerze 4/5 pozwalają na znaczną oszczę-dność czasu, jako że większość niezbędnych funkcji jest umieszczona na nich w postaci ikon. Lecz paski bywają także przeszkodą, zwłaszcza gdy chcesz zobaczyć pełną listę plików w folderze lub mieć pełny obraz strony WWW. W takim przypadku zapewne wyłączysz pasek narzędziowy w menu Widok. Lecz niewykluczone, że już za chwilę znów będziesz go potrzebował. Doprawdy, można się zniechęcić.

Są jednak inne sposoby na chwilowe pozbycie się z ekranu paska narzędzi. Pierwszy z nich to po prostu naciśnięcie klawisza [F11], które przełączy okno Eksploatora lub przeglądarki w tryb pełnoekranowy. Wprawdzie nie daje to możliwie maksymalnego widoku, ale zawiera pasek narzędzi i menu w jednej linii. Naciśnij ponownie [F11], aby powrócić do normalnego okna.

Innym prostym sposobem na odchudzenie paska narzędzi jest najechanie kursorem myszy na jego dolną krawędź i przeciągnięcie jej do góry (przy wciśniętym lewym przycisku myszy). W ten sposób ściśniemy pasek narzędzi i pasek menu, powiększając tym samym obszar, w którym znajduje się strona WWW lub ikony plików.

Wybierz opcję Selektywny tekst po prawej stronie, a paski menu i narzędzi zmienią się w coś na kształt menu kontekstowego rozwijanego po kliknięciu podwójnej strzałki znajdującej się w prawym rogu.

Jeżeli masz Windows 2000 lub Windows z Internet Explorerem 5, możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy pasek narzędzi i z menu wybrać opcję Dostosuj. Następnie z rozwijanej listy Opcje tekstu wybierz opcję Selektywny tekst po prawej stronie, a paski menu i narzędzi zmienią się w coś w rodzaju menu kontekstowego rozwijanego po kliknięciu podwójnej strzałki znajdującej się w prawym rogu. Możesz teraz zminimalizować paski według potrzeb.

Znajdź pliki Outlooka

Pewnie już nieraz zdarzyło Ci się sformatować twardy dysk w celu uporządkowania zawartości i na nowo instalować system i aplikacje. Jednak naprawdę denerwujące było ponowne wpisywanie "na piechotę" wszystkich kontaktów i adresów do bazy Outlooka. Nie mówię już o skasowanych listach, w których mogło być coś, do czego chciałbyś wrócić.

Można jednak tego uniknąć, ponieważ Outlook zapisuje odebrane i wysłane listy oraz książkę adresową w specjalnych plikach. Pierwszy z nich to plik PST (Outlook nadaje mu standardowo nazwę outlook.pst, lecz zawsze możesz ją zmienić), zawierający przesyłki wchodzące i wychodzące. Drugi to plik PAB (outlook.pab, o ile nie zmieniłeś nazwy), zawierający dane osobistej książki adresowej.

Kliknij, aby powiększyćPodaj ścieżkę do pliku PST, a odzyskasz stare listy.

Wystarczy znaleźć te dwa pliki przed formatowaniem dysku i zachować je np. na płycie CD-R (plik PST ma zwykle dość znaczną objętość) lub innym twardym dysku. Następnie, po ponownym zainstalowaniu wszystkich aplikacji i Outlooka, uruchom program i wybierz z paska menu opcję Narzędzia | Usługi. Następnie na karcie Usługi, kliknij Dodaj i z menu wybierz Osobista książka adresowa. Zostaniesz poproszony przez program o podanie ścieżki do pliku PAB. Dokładnie to samo zrób, dodając Foldery osobiste, wtedy program poprosi Cię o podanie ścieżki do pliku PST. Po tych operacjach będziesz miał znowu dostęp do wysłanych i otrzymanych wcześniej przesyłek e-mail oraz do swoich kontaktów.

Jeżeli jesteś użytkownikiem Outlooka 2000, to możesz także zachować dane konfiguracyjne programu, jak choćby reguły czy ustawienia pasków narzędzi. Wystarczy, że przed formatowaniem zachowasz pliki z folderu C:\WINDOWS\Dane aplikacji\Microsoft\Outlook\.