Jak zapobiec problemom

Myśl o upgradzie do Mac OS-a 8.5 jest zarówno ekscytująca, jak i niepokojąca. Łatwo o entuzjazm na myśl o nowych możliwościach, ale krążą przecież plotki o kłopotach z nową wersją - od problemów z działaniem poszczególnych aplikacji, do zawieszania się systemu przy starcie.

Myśl o upgradzie do Mac OS-a 8.5 jest zarówno ekscytująca, jak i niepokojąca. Łatwo o entuzjazm na myśl o nowych możliwościach, ale krążą przecież plotki o kłopotach z nową wersją - od problemów z działaniem poszczególnych aplikacji, do zawieszania się systemu przy starcie.

Mimo że problemy istnieją, mamy dobrą wiadomość: można ich łatwo uniknąć. Najlepszym rozwiązaniem jest uaktualnienie oprogramowania (patrz ramka "Jak być na czasie"). Rozwiąże to 90 procent problemów. A następujące porady pozwolą pozbyć się pozostałych kłopotów.

Zobacz również:

Rada 1. Zabezpieczenie przed utratą danych

Zacznijmy od najbardziej niepokojącego punktu: krążą pogłoski, że nowy system potrafi uszkodzić zawartość dysku. Może słyszałeś straszliwe historie o tym, że przy starcie pojawia się tylko znak zapytania. A jedynym sposobem na przywrócenie systemu do życia jest sformatowanie dysku. Apple twierdzi, że ten (rzadki) błąd jest spowodowany usterkami w starszych wersjach Drive Setup Mac OS-a. Ale warto ściągnąć z site'u Apple'a (http://til.info.apple.com/swupdates.nsf/search) wersję 8.5.1 systemu przed uaktualnieniem. Zawiera ona nową (1.6.2) wersję Drive Setup. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa możemy zrobić kopię zapasową dysku (patrz artykuł "Backup - mądrość przed szkodąŢ z lutowego PiMW) i sformatować go przed instalacją nowego systemu. Niezależnie od tego czy chcemy formatować dysk, warto pamiętać o przedsięwzięciu następujących trzech kroków.

  1. Przed zainstalowaniem Mac OS-a 8.5.1 uruchom najnowszą (na razie jest to 1.6.2) wersję Drive Setup i wybierz polecenie Update Driver z menu Functions Drive Setup. Następnie wyjdź z Drive Setup.

  2. Uruchom program instalacyjny Mac OS-a 8.5. Po wejściu do okna Install Software kliknij na przycisk Options. Wyłącz opcje Update Apple Hard Disk Drivers (bardzo istotne).

  3. Kontynuuj instalację nowego systemu.

Jeśli korzystasz z jakiejś specjalistycznej aplikacji do formatowania, na przykład FWB Hard Disk ToolKit firmy FWB (www.fwb.com), koniecznie postaraj się o najnowszą wersję przed rozpoczęciem instalacji Mac OS 8.5.1.

Rada 2. Jak zapobiec przeładowaniu menu Apple

Ogólnie rzecz biorąc, nowy system jest znacznie szybszy od poprzednich, ale czasami bywa bardzo wolny. Przykładem jest wolne wybieranie opcji menu (jakiegokolwiek) po przełączeniu aplikacji.

Jest to spowodowane błędem systemu, związanym z panelem kontrolnym menu Options z menu Apple. Pojawia się on tylko przy włączonym Apple Menu Options i jeśli istnieje alias dużego folderu lub woluminu w menu Apple (zarówno w głównym katalogu, jak i w folderze Favorites System Folder).

Problem możemy rozwiązać usuwając alias lub - jeśli to nie wystarczy - wyłączając panel Apple Menu Options. Jeśli zrezygnujesz z Apple Menu Options, możesz spróbować programów sharewarowych, oferujących podobne opcje, np. Fabien Octave BeHierarchic czy MenuChoice Kerry'ego Clendenninga.