iCab - internetowa taksówka

Kilka tygodni temu ukazała się nowa przeglądarka internetowa na Macintosha - iCab. Przyjrzeliśmy się dokładniej jej wersji próbnej (wersja 1.4 Preview).

Kilka tygodni temu ukazała się nowa przeglądarka internetowa na Macintosha - iCab. Przyjrzeliśmy się dokładniej jej wersji próbnej (wersja 1.4 Preview).

Kliknij, aby powiększyćTwórcą programu jest niewielka niemiecka firma iCab Company. Prekursorem iCaba jest przeglądarka internetowa na komputery Atari, znana pod podobną nazwą Cab, którą napisał Alexander Clauss, obecnie jeden z twórców iCaba. Macintoshowa wersja tego programu powstała po gruntownych zmianach w kodzie programu (m.in. przeniesiono go z Pascala na C).

Zobacz również:

Wymagania iCaba, czyli taksówka, która mało pali

iCab stawia stosunkowo niewielkie wymagania komputerowi, na którym go instalujemy. Powinien to być Macintosh z procesorem 6800 lub PowerPC, z Systemem 7.5 lub nowszym (może to być Mac OS 8.5 - iCab wykorzystuje jego nowe właściwości: Navigation Services, Themes, Sherlock). iCab może korzystać zarówno z MacTCP, jak i z Open Transport. Ponadto jest polecana instalacja maszyny wirtualnej Javy - MRJ w wersji co najmniej 2.0 (najlepiej jeśli to jest MRJ 2.1), jeśli chcemy korzystać z Javy podczas surfowania w sieci. Możemy też wykorzystać dobrodziejstwa QuickTime'a, instalując go w wersji co najmniej 3.0.

Instalacja programu jest tak prosta, że właściwie jej nie ma. Należy jedynie rozpakować 800 kB archiwum z iCabem i uruchomić program. Nie trzeba instalować dodatkowych komponentów w systemie, jak to czyni np. instalator Internet Explorera (poza tymi, o których mowa wyżej, tzn. MRJ i Quick-Time, które stanowią normalną konfigurację systemu).

Gotowa do pracy przeglądarka zajmuje 2 MB na dysku i potrzebuje ok. 1,5 MB pamięci. Dla porównania Netscape i Explorer zajmują mniej więcej 5 razy więcej miejsca na dysku (w przypadku Explorera licząc z miejscem zajmowanym na dysku przez niezbędne do pracy programy, instalowane przez niego komponenty systemu) i co najmniej 2 razy więcej pamięci.