Extensis Suitcase 8.0 - podłączanie czcionek mniej więcej zorganizowane

Na początku lat 90., gdy podstawowym Makiem do pracy był Macintosh IIci (ewentualnie Centris 650), sprawa czcionek przedstawiała się następująco: jeśli ktoś miał system 7.0, to wrzucał czcionki jak leci do Teczki Systemowej, gdzie system umieszczał je w walizeczce System.

Na początku lat 90., gdy podstawowym Makiem do pracy był Macintosh IIci (ewentualnie Centris 650), sprawa czcionek przedstawiała się następująco: jeśli ktoś miał system 7.0, to wrzucał czcionki jak leci do Teczki Systemowej, gdzie system umieszczał je w walizeczce System.

Walizeczka ta puchła niemiłosiernie, w dodatku były tam wszystkie czcionki, czyli te potrzebne i te w danej chwili zbędne. W systemie 7.1 nastąpił postęp - dodano w Teczce Systemowej folder Czcionki, ale pozostawał problem aktywacji określonych zestawów czcionek, odpowiednich do konkretnej pracy. I tu pojawił się Suitcase II.

Zobacz również:

Możliwość podłączania tylko tych czcionek, co potrzeba, znacznie ułatwiła pracę; nie mówiąc o wzroście szybkości pracy Macintosha, nie obciążonego ładowaniem milionów czcionek. Potem nastał nam system operacyjny 7.5 - i to był kres Suitcase II, ze względu na dużą "wywracalność" tego rozszerzenia pod tym systemem. Wtedy to Symantec zakupił kod i wprowadził wersję 3.0 (potem 3.02), która działała zgodnie z kolejnymi wersjami systemu.

Kliknij, aby powiększyćObecnie znów mamy do czynienia z wykupieniem kodu - firma Extensis znana z wielu filtrów do Photoshopa, Illustratora i Quarka, wypuściła wersję 8.0 Suitcase'a. Skok to naprawdę ogromny i nie chodzi tylko o numerację (przypomnijcie sobie skok z Worda 6.0 na Worda 97 czy obecnie na Worda 2000 na pecetach), ale także o sposób podłączania czcionek i aktywacji ich w Quarku.

Instalacja

Kliknij, aby powiększyćSuitcase 8.0 jest niekompatybilny z ATM Deluxe 4.x. Toleruje tylko "zwykłego" ATM-a 4.03, który jest na każdej płycie z systemem 8.5. Tak więc najpierw trzeba odinstalować wersję Deluxe (jeśli mamy ją zainstalowaną) - najlepiej zrobić to automatycznie installerem Deluxe'a, używając opcji Uninstall. Następnie będzie potrzebny Adobe Type Manager 4.03 z płyty systemowej. Po jego instalacji można zainstalować Suitcase 8.0. Program instalacyjny pyta się jeszcze, czy na pewno mamy wersję zwykłą ATM-a, i wrzuca nam następujące elementy: Suitcase 8.0 (sam program), Suitcase 8 XTension do Quarka, rozszerzenie Suitcase 8 Extension oraz tablicę kontrolną Suitcase 8 MenuFonts. Ponieważ MenuFonts organizuje pokazywanie czcionek, podobnie jak Adobe Type Reunion, należy wcześniej także odinstalować Type Reunion. Nie jest to jednak niezbędne - MenuFonts jest dodatkiem, i jeśli używamy ATR zwykłe lub Deluxe, możemy przy nim pozostać.

Kliknij, aby powiększyćProgram jest do ściągnięcia ze strony Extensisa (www.extensis.com) jako 30-dniowe demo. Przy każdym uruchomieniu komputera Suitcase lojalnie uprzedza, jeśli jeszcze go możemy testować. Po 30 dniach należy go zakupić albo z niego nie korzystać. Do ściągnięcia jest także instrukcja obsługi w formacie PDF.

Według Extensisa, program jest całkowicie zgodny z systemem 8.5, ale wystarczy mieć system 7.5.5, żeby ruszył. XTension działa z Quarkiem 3.32 oraz z wersją 4 (od 4.03 w górę). Nie wiadomo jeszcze, jak program sobie poradzi z nadchodzącym systemem 8.6, ale znając Extensisa, programiści szybko opracują ewentualne uaktualnienie.