Niech żyje film!

W życiu zawodowym artysty fotografika zdarzają się trudne chwile i to nie tylko wtedy, gdy brak jest zleceń, ale także w tych niezliczonych sytuacjach, kiedy klient żąda wykonania rzeczy prawie niemożliwych.

W życiu zawodowym artysty fotografika zdarzają się trudne chwile i to nie tylko wtedy, gdy brak jest zleceń, ale także w tych niezliczonych sytuacjach, kiedy klient żąda wykonania rzeczy prawie niemożliwych.

Załóżmy, że otrzymaliśmy zamówienie na broszurę złożoną z kilkudziesięciu zdjęć, którą chcemy wykonać w Photoshopie. Dodajmy jeszcze, że nasz klient chce, aby niektóre prace zostały powiększone do formatu A3. Do tego będziemy potrzebować oczywiście plików cyfrowych o wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia mogą pochodzić ze studyjnej kamery cyfrowej, jednak w niektórych wypadkach jej użycie może być niemożliwe (warunki oświetleniowe, lokalizacja, duża liczba obiektów czy wreszcie dostępność sprzętu). Praca z megapikselowym aparatem cyfrowym nie wchodzi w rachubę, gdyż jakość obrazu jest wciąż niewystarczająca, aby można było ze spokojnym sumieniem powiększyć zdjęcie do rozmiaru, jakiego zażyczył sobie nasz zleceniodawca.

Zobacz również:

Skanery do przezroczyKliknij, aby powiększyćSkanery do przezroczyJedyne co nam wtedy pozostaje, to użycie tradycyjnego aparatu fotograficznego i profesjonalnego skanera. Wbrew pozorom, taka metoda daje nam sporo możliwości. Przede wszystkim nie jesteśmy ograniczeni ilością pamięci cyfrowych urządzeń - 600 zdjęć na tradycyjnym filmie to ponad 18 GB na dysku. Z tej liczby dowolnie możemy wybrać te, które nam odpowiadają, a następnie zeskanować. W tym momencie są one gotowe do dalszej cyfrowej obróbki.

Producenci skanerów zdają sobie sprawę, że fotografia cyfrowa jeszcze przez jakiś czas nie będzie w stanie konkurować z metodą tradycyjną. Inwestowanie w technologie, badania, proces produkcji sprawiają, że możemy kupić coraz lepsze, wygodniejsze w użyciu i tańsze skanery. Nawet urządzenia przeznaczone wyłącznie do skanowania slajdów, które dotychczas były zarezerwowane jedynie dla wąskiego kręgu odbiorców, stają się dostępne dla szerokiego grona użytkowników. Jedynym problemem jest wybór odpowiedniego skanera. Pragniemy, aby ten artykuł pomógł naszym Czytelnikom w podjęciu decyzji.