Dynamic HTML bez problemów

Jak przy użyciu CyberStudia tworzyć ciekawe efekty DHTML bez programowania.

Jak przy użyciu CyberStudia tworzyć ciekawe efekty DHTML bez programowania.

Pojawienie się wersji 4 Internet Explorera i Navigatora z pewnością ucieszyło projektantów witryn internetowych. Dzięki nowym technologiom, jak Cascading Style Sheets czy JavaScript, bedą oni mogli tworzyć strony, zawierające precyzyjnie umiejscowione elementy i łatwe do stworzenia animacje. Mają też kontrolę nad wyglądem i stylem tekstu.

Kliknij, aby powiększyćAle tkwi tu pewien kruczek. Cascading Style Sheets są dość złożone i trudne do ręcznego kodowania, a JavaScript to prawdziwy, skomplikowany język programowania, którego opanowanie wymaga sporego wysiłku. Pod hasłem Cascading Style Sheets kryją się dwie różne rzeczy: CSS1 i CSS-P. CSS1 pozwala określić wygląd i styl typu (typexxx) i innych obiektów, składających się na stronę webową; CSS-P (P pochodzi od positioning) natomiast umożliwia określenie pozycji obiektów na stronie i ich animację. Przy użyciuJavaScriptu możemy operować obydwoma typami makiet stylów. Całość określa się jako Dynamic HTML czy w skrócie DHTML.

Zobacz również:

Poza tym, efekty tych operacji mogą być we właściwy sposób oglądane jedynie przy użyciu przeglądarek w wersjach od 4.0 w górę. A nawet wówczas część efektów działa tylko w jednej z przeglądarek. Koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda projektowana strona w obu przeglądarkach, i to najlepiej zarówno pod Mac OS-em, jak i Windows.

Istnieją, oczywiście, liczne opracowania, wyjaśniające zasady kodowania DHTML, ale przyjemność zgłębiania ich pozostawmy tym, którzy lubią tego typu rozrywki. A pozostałym GoLive CyberStudio Professional Edition (w wersji 3 lub późniejszych) oferuje wygodne, wizualne narzędzia DHTML. CyberStudio tworzy kod DHTML w odpowiedzi na proste przeciąganie obiektów myszką i wypełnianie pól dialogowych Inspector.

Do zilustrowania kilku elementów DHTML stworzyliśmy kilka stron pod nazwą Adventure Tools, poświęconych znanym akcesoriom sportowym (możemy zobaczyć te strony w działaniu pod adresem www.macworld.com/more/). Pierwsza z nich zawiera animowany ekran powitalny, zawierający trzy elementy, które po przepłynięciu całej strony łączą się w logo Adventure Tools (patrz "Rozpoczynamy od animacji"). Parę sekund po zakończeniu animacji automatycznie włącza się (widoczna na zdjęciu) główna strona site'u.

Dzięki narzędziom, uwzględniającym DHTML, jak CyberStudio Professional Edition, projektanci mogą się skoncentrować bardziej na projektowaniu, poświęcając mniej czasu na programowanie, przestają być też uzależnieni od programistów WWW. Możemy budować site'y szybciej i łatwiej - a w świecie Internetu to bardzo ważne sprawy.