Spotkanie z iBookiem

Jest kolorowy. Jest bezprzewodowy i bardzo poręczny. Gdyby wszystkie plotki o iBooku okazały się prawdziwe, byłby to cud.

Jest kolorowy. Jest bezprzewodowy i bardzo poręczny.

Gdyby wszystkie plotki o iBooku okazały się prawdziwe, byłby to cud. Mówiono o nim, że będzie ważył około 1,5 kilograma, z ekranem dotykowym i miał kosztować 900 USD. W zamian dostaliśmy kolorowy płaski komputer, którego nietypowy wygląd i jasne kolory z pewnością podbiją serca nowych użytkowników laptopów i maniaków Internetu. Ale nawet jeśli tani iBook nie jest ową wymarzoną maszyną, to na pewno jest to niezwykle interesujący produkt. Odważny design, ciekawe kolory i cena 1800 USD są ważnym wydarzeniem w świecie komputerów przenośnych - prawdopodobnie jego wpływ będzie nie mniejszy niż iMaca.

iMac na wynos

Nie powinno dziwić, że młodsze rodzeństwo iMaca przejawia charakterystyczne cechy rodzinne: jest to tani i przyjemny komputer. Jeśli chodzi o specyfikację sprzętową, to oba systemy są bardzo do siebie zbliżone (patrz ramka "Jak w rodzinie: porównanie iMaca i iBooka"), a dwubarwna obudowa bardzo przypomina iMaca. Do dyspozycji jest ekran o przekątnej 12,1 cala i rozdzielczości 800 x 600 pikseli przy milionach kolorów (by powiększyć obraz, możemy zmniejszyć rozdzielczość do 640 x 480). Podobnie jak iMac, tak i nowy laptop jest dostarczany z bogatym oprogramowaniem wliczonym w cenę: otrzymujemy AppleWorks, gry Nanosaur i Bugdom firmy Pangea Software oraz zestaw internetowy: Netscape Navigator, Internet Explorer i Outlook Express.

Zobacz również:

Design ery kosmicznej Ale dla zwolenników laptopów najbardziej uderzającą cechą jest niezwykły design. Po otwarciu komputer automatycznie przebudza się. Kabel sieciowy owinięty jest wokół specjalnego jojo, dzięki czemu oszczędzamy czas i nerwy przy rozpakowywaniu. Gniazdo sieciowe świeci się na pomarańczowo w trakcie ładowania akumulatorów, a na zielono, gdy są one naładowane, nie zwiedzie więc nas nie działające gniazdko, bo nietrudno będzie określić przyczynę nieładowania się komputera. Rączka znajdująca się z tyłu komputera ułatwia przenoszenie. A gdy nie korzystamy z uchwytu, zamyka się dzięki systemowi ukrytych sprężynek.

Jeśli chodzi o estetykę, to niewątpliwą inspiracją były filmy SF: Lampka wskazująca na stan uśpienia nie tyle miga, ile pulsuje na wzór oglądanej w filmach klasy B z lat 80. I żaden z komponentów komputerowych nie wyglądał dotąd tak ufopodobnie, jak AirPort Base Station. A touchpad zrobiono z twardego, srebrzystego, odblaskowego Mylaru zamiast taniego, czarnego plastyku.