Wacom PL-400

Pulpit przyciskowy z ekranem LCD. Jeśli ciągle nie możecie przyzwyczaić się do patrzenia na monitor i tworzenia rysunku na tablecie jednocześnie...przeczytajcie naszą ocenę.

Do rodziny pulpitów przyciskowych firmy Wacom Technology dołączył nowy model. PL-400 to tablet o wysokiej rozdzielczości, wyposażony w aktywną matrycę z ekranem LCD. Jest on przeznaczony dla tych, którzy nie mogli przyzwyczaić się do patrzenia na ekran i tworzenia rysunku na pulpicie w tym samym czasie. Praca z PL-400 na pewno daje użytkownikowi poczucie większej swobody. Obraz wyłaniający się spod pióra jest czymś o wiele bardziej naturalnym.

Kliknij, aby powiększyćPL-400 to przeróbka mniejszego modelu PL-300. Oferuje 24-bitowy kolor na ekranie o wielkości 13 cali, o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Tablet jest sprzedawany z kartą wideo PCI (model PL 300 wymagał dokupienia karty). Instalacja urządzenia jest wyjątkowo prosta. Wystarczy zamontować kartę PCI w komputerze, dołączyć do niej pulpit, połączyć za pomocą kabla szeregowego z komputerem i gotowe. Równie prosta jest instalacja oprogramowania. Dołączona aplikacja pozwala na kontrolę praktycznie wszystkich ważnych elementów - od wrażliwości ekranu na nacisk, do ustawień monitora. Dzięki ruchomym nóżkom tablet można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zobacz również:

Niestety, odwzorowanie kolorów na ekranie LCD jest niewystarczające. Choć jego jakość jest wysoka, to i tak (jak to bywa w przypadku LCD) kontrast i nasycenie barw są o wiele gorsze niż w dobrym monitorze. Wadą jest również ograniczona w pewnym sensie widoczność. W zależności od tego, pod jakim kątem patrzymy na ekran, zmienia się kontrast. Współpraca ekranu z piórem nie jest zadowalająca. Po pierwsze, od dotknięcia tabletu, do pojawienia się na nim kreski upływa zbyt wiele czasu. Po drugie, jest trudno wykonywać prace wymagające dużej dokładności i drobnych szczegółów. Wynika to z tego, że między powierzchnią pulpitu, a ekranem LCD jest wolna przestrzeń i końcówka pióra nie zawsze precyzyjnie trafia w odpowiednie piksele.

Wacom PL-400 ma swoje oczywiste zalety. Jest to przede wszystkim naturalny sposób tworzenia grafiki komputerowej. Użytkownik rysuje po ekranie i widzi na nim efekty swojej pracy. To na pewno wygodniejszy sposób niż "touch screen" lub klasyczny tablet. Ale ta intuicyjna metoda pracy nie wynagrodzi profesjonaliście strat w jakości obrazu czy dokładności. Nie bez znaczenia jest również wysoka cena pulpitu - w USA sięga ona 3000 USD. Jak na zabawkę jest zbyt drogi, a jako urządzenie dla zawodowców - zbyt amatorski.