Światła, kanały, akcja

Jak w prosty sposób stworzyć trójwymiarowy efekt przy użyciu filtru efektów świetlnych (Lighting Effects) Photoshopa.

Jak w prosty sposób stworzyć trójwymiarowy efekt przy użyciu filtru efektów świetlnych (Lighting Effects) Photoshopa.

Umieszczenie na obrazku tekstury lub znaku, tak by dodatkowe elementy idealnie wkomponowały się w oryginał, może przysporzyć sporo kłopotu.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćWynika to z przyjętych powszechnie metod pracy: w takim wypadku użyjemy przecież narzędzia rubber-stamp i cierpliwie będziemy kopiować dodatkowy element piksela za pikselem lub stosując różne zestawy filtrów spróbujemy uzyskać idealny efekt. Zadanie to nie musi być takie trudne. Za pomocą efektów świetlnych (Lighting Effects) Photoshopa, dodatkową teksturę lub znak można umieścić szybciej i bardziej precyzyjnie.

Filtr Lighting Effects służy do tworzenia wrażenia światła padającego na obrazek. Jego możliwości są jednak o wiele większe. Aby uzyskać z jego pomocą efekty 3D, należy stworzyć obrazek lub teksturę w jakimkolwiek kanale, zastosować filtr i umieścić kanał w wybranej kompozycji.

Jak działa Lighting Effects

Kanał tekstury to specjalny rodzaj kanału alfa, do którego wchodzimy przez okno dialogowe filtru Lighting Effects. Jego używanie przypomina pracę z filtrem Emboss - za pomocą kanału tekstur nanosimy teksturę lub znak na obrazek. Różnica polega na tym, że w przypadku pracy z Lighting Effects obrazek nie zmienia kolorów. Czerń i biel kanału decydują o "wysokości" efektu płaskorzeźby nałożonego na teksturę.

W kanale tekstury można używać wszystkich dostępnych efektów. Bez kłopotu zastosujemy narzędzia do rysowania, dodamy filtry, a także umieścimy tam obrazek skopiowany z innego dokumentu.

Włączamy światło

Używając kanałów alfa i filtru Lighting Effects możemy praktycznie uzyskać nieograniczoną ilość efektów.

Bez względu na to, czy chcemy do obrazka dodać logo, czy też potrzebujemy przycisku z dobrą teksturą na stronę WWW, Lighting Effect pozwoli oszczędzić czas i wysiłek.

Kliknij, aby powiększyćRzeźbione światłem

Używając filtru Lighting Effects, łatwo jest wprowadzić teksturę lub obiekt do obrazka. Wystarczy stworzyć kanał tekstury, później pozostaje już tylko zabawa ze światłem. Tu zobaczycie, jak dodać logo do obrazka butelki.

 1. Na początku zaczynamy od obrazka butelki. Trzeba sprawdzić, czy jest to obrazek RGB - jeśli tak to wszystko w porządku, jeśli nie, musimy go przekonwertować.

 2. Na potrzeby logo tworzymy w nowym kanale koło. Aby uzyskać kształt, który widzicie na obrazkach obok, należy użyć filtru Polar Coordinates (Filter: Distort: Polar Coordinates). Następnie stosujemy narzędzie Type Mask, umieszczamy tekst i wypełniamy przestrzeń obramówki kolorem białym.

  Kliknij, aby powiększyć

 3. Teraz nadchodzi czas na zabawę ze światłem. Wracamy do kanału RGB, gdzie znajduje się oryginalny obrazek. Otwieramy okno dialogowe Lighting Effects (Filter: Render: Lighting Effects) i wybieramy kanał teksturowy, który stworzyliśmy w punkcie 2. W filtrze mamy kilka ustawień: jeśli wybierzemy White is High, białe elementy znajdujące się w kanale, wysuną się na pierwszy plan. Wyłączając tę opcję, spowodujemy "wypłynięcie" czarnych fragmentów obrazka. Za pomocą suwaka Height możemy kontrolować natężenie efektu, przesuwając go w kierunku oznaczeń Flat lub Mountainous.

  Kliknij, aby powiększyćNastępnie spróbujmy pobawić się z ustawieniami źródła światła (Light Type). Przy tworzeniu tej prezentacji używałem kierunkowego źródła światła (opcja Directional), ponieważ oświetla ono najbardziej równomiernie. Można zastosować dodatkowe oświetlenie klikając na ikonkę żarówki i umieszczając ją w wybranym miejscu obrazka. Aby zduplikować światło, należy kliknąć na jego źródło z wciśniętym klawiszem option i przeciągnąć na wybrane miejsce. Jeśli chcemy usunąć źródło światła, wystarczy kliknąć na jego środek, a następnie wrzucić je do kosza. Aby ustawić barwę światła, wybierz kwadrat znajdujący się po prawej stronie okna dialogowego - w ten sposób przechodzimy do opcji wyboru koloru.

  Kliknij, aby powiększyćJeśli już uzyskamy pożądany układ świateł, trzeba zabrać się do bardziej szczegółowego ustawienia cech otoczenia. Przesuwanie suwaków Exposure i Ambience w sekcji Properities okna Lighting Effects powoduje ogromne zmiany w jasności (by dokonać subtelnych zmian, użyj opcji Gloss i Material). Aby zmienić kolor oświetlanej przestrzeni, kliknij na kwadrat z prawej strony suwaków.

  Po zakończeniu pracy nie zapomnij o zachowaniu swoich ustawień. Kto wie, może kiedyś będziesz chciał do nich powrócić.