Web-ska rewolucja

Czy twoja strona internetowa zainteresuje odwiedzających i spowoduje, że będą do niej wracać? Oto kilka rad, jak zrewolucjonizować wygląd stron.

Czy twoja strona internetowa zainteresuje odwiedzających i spowoduje, że będą do niej wracać? Oto kilka rad, jak zrewolucjonizować wygląd stron.

Kliknij, aby powiększyć

Od czego zacząć?

Twoja strona główna powinna zrobić na oglądającym dobre wrażenie, tak jak okładka książki lub czasopisma. Jej zadaniem jest zachęcenie odwiedzających do pozostania na niej. Oglądający powinni być stale informowani, na czyjej stronie się znajdują, nazwa więc właściciela (szeroko rozumianego, zarówno jako osoby prywatne bądź firmy) winna być zawsze wyraźnie widoczna. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością informacji, które chcemy na niej zamieścić. Podstawowym celem strony głównej jest dostarczenie listy dowiązań (linków) do innych stron, na których znajduje się właściwa treść.

Zobacz również:

Wygląd jest wszystkim

Strona główna powinna dobrze wyglądać i zapewniać właściwe, pozytywne wyobrażenie o firmie. Ważne jest także, aby jej załadowanie nie zajmowało zbyt wiele czasu. Uwspólniaj stałe elementy na stronach serwera (takie jak przyciski nawigacyjne), aby strony jednoznacznie powiązać ze sobą, by nie tworzyły przypadkowego zbioru stron.

"Nie komplikuj - na dobrze zrobionym serwerze WWW korzystający z niego odnajdzie interesujące go informacje po jednym, dwóch kliknięciach".

Joe Marvell, project manager, AMX Studios

Wielkość jest bardzo ważna

Starannie przemyśl, co powinno być zamieszczone na twojej stronie, włączając w to wszelkiego rodzaju animowane GIF-y i nagłówki reklamowe (ad banners). Jeśli przesadzisz z ich ilością, strona będzie ładowała się zbyt długo. Postaraj się usunąć wszelkie zbędne dodatki, takie jak skomplikowane graficznie przyciski lub animacje. Przyjrzyj się dokładnie tym elementom (włączając w to kod źródłowy), ponieważ mogą się one przyczyniać do wydłużania czasu ładowania stron. Nie zamartwiaj się pojedynczymi obrazkami lub objętością pojedynczych plików, najistotniejszy jest efektywny czas ściągania stron. Plik wielkości 20K może się szybciej załadować niż 62 małe pliki po 1K każdy. Najlepiej stosować zasadę, by objętość strony nie była większa niż 40K. Dotyczy to szczególnie strony głównej, która powinna ładować się szybko.

Sztuka zwodzenia

Podczas gdy faktyczna przepustowość jest problemem projektantów sieci, przyjrzyjmy się, jak oceniają ją oglądający. Sprytny projekt oraz użycie odpowiednich technik stworzą wrażenie, że twoje strony ładują się szybciej niż w rzeczywistości.

Jeśli umieściłeś na stronie duże obrazki lub mapy graficzne (ang. imagemaps), postaraj się podzielić je na mniejsze części. Ich transfer zajmie tyle samo czasu, choć oczekującemu będzie się wydawało, że przychodzące jeden po drugim fragmenty ładują się szybciej. Ponadto wpisz w kodzie źródłowym strony rozmiary obrazków, podając parametry znacznika IMG: ich wysokość i szerokość. Przeglądarka zarezerwuje odpowiednią ilość miejsca na stronie i obleje je tekstem. Podczas ściągania obrazków odwiedzający nasze strony nie będą się nudzić, czytając już załadowany tekst.

<HR SIZE=1 NOSHADE>

Kliknij, aby powiększyćPomysłowe tło

Użycie obrazka w tle z jednoczesnym uwzględnieniem dopasowania go do elementów na nim umieszczonych może uatrakcyjnić stronę bez nadmiernego powiększania jej objętości. Dobrze zaprojektowane tło może ożywić stronę. Wystrzegaj się jednak zbyt natarczywych elementów tła, takich jak wirujące spirale. Przykładem dobrze zaprojektowanej strony może być strona Webzine'u Word (www.word.com). Widać na niej powtarzające się elementy tła wyglądające jak fasada drapacza chmur, natomiast położone na nim inne elementy strony są precyzyjnie wpasowane we wzór tła, tak że nie sposób odróżnić, gdzie łączą się te dwie warstwy.

<HR SIZE=1 NOSHADE>

Fantastyczne czcionki

Wszyscy twórcy stron dobrze wiedzą, że nie jest możliwy bezpośredni wpływ na wygląd tekstu. Zależy to od ustawień wyświetlania tekstu w przeglądarce odwiedzającego naszą stronę. Gdy wybierasz czcionki, których chcesz użyć na stronie, pamiętaj o wskazaniu jej zamienników. Zwiększasz w ten sposób prawdopodobieństwo wyświetlenia strony w pożądany przez ciebie sposób. Poczynając od HTML-a 4.0 nie stosuje się znacznika FONT, dobrze więc użyć Cascading Style Sheets, który jest obsługiwany przez przeglądarki, poczynając od wersji 4. x. Innym rozwiązaniem problemu czcionek na stronie jest użycie GIF-ów z tekstem (zachowuje pożądany przez nas wygląd tekstu). Wszystkie przeglądarki są w stanie czytać GIF-y, odpada więc problem zgodności z platformą, z której korzysta oglądający stronę. Wadą takiego rozwiązania jest zbytnie powiększenie objętości strony, zwiększa się zatem znacznie czas jej ładowania. Ponadto tak zaprezentowany tekst nie może być przeszukiwany, indeksowany, kopiowany i wklejany.

Czcionki zagnieżdżone (embedded fonts) to rozwiązanie, które pozwala twórcom stron mieć pewność, że ich projekt pozostanie w nie zmienionej formie. Jednak ma ono pewne ograniczenie, bo dotyczy tylko tych użytkowników przeglądarek internetowych, którzy mają ich wersje, poczynając od 4. x. Jeszcze jedno ostrzeżenie dotyczy legalnego dystrybuowania czcionek, należy sprawdzić, czy mamy do tego prawo.