Ściśle tajny OS 9 : ukryte sztuczki, które pozwolą ci lepiej pracować z Makiem

Tak jak Q miał zawsze w ukryciu jakiś dziwny gadżet dla Jamesa Bonda, tak Apple ciągle tworzy nowe funkcje dla systemu operacyjnego Macintosha. W OS-ie 9 znalazło się kilka ulepszeń, dzięki którym twój Mac jest bezpieczniejszy, lepiej zintegrowany z Internetem, a także pozwala na współużytkowanie komputera przez kilka osób (opis jego nowych funkcji znajdziesz w grudniowym numerze naszego pisma). c Oczywiście, już niedługo pojawi się w sprzedaży Mac OS X, ale ten całkowicie zmieniony system operacyjny nie będzie dostępny dla każdego - przynajmniej nie od razu.

Tak jak Q miał zawsze w ukryciu jakiś dziwny gadżet dla Jamesa Bonda, tak Apple ciągle tworzy nowe funkcje dla systemu operacyjnego Macintosha. W OS-ie 9 znalazło się kilka ulepszeń, dzięki którym twój Mac jest bezpieczniejszy, lepiej zintegrowany z Internetem, a także pozwala na współużytkowanie komputera przez kilka osób (opis jego nowych funkcji znajdziesz w grudniowym numerze naszego pisma). c Oczywiście, już niedługo pojawi się w sprzedaży Mac OS X, ale ten całkowicie zmieniony system operacyjny nie będzie dostępny dla każdego - przynajmniej nie od razu.

<b>Jej własne zdjęcie</b> Jeśli korzystasz z funkcji Multiple Users, bardzo łatwo jest zabawić najmłodszych członków rodziny przy logowaniu się do systemu - po prostu umieść tam ich zdjęcia.Kliknij, aby powiększyćJej własne zdjęcie Jeśli korzystasz z funkcji Multiple Users, bardzo łatwo jest zabawić najmłodszych członków rodziny przy logowaniu się do systemu - po prostu umieść tam ich zdjęcia.Jeśli masz Maca z procesorem wcześniejszym niż G3, Mac OS 9 prawdopodobnie jeszcze długo będzie najbardziej zaawansowanym systemem, który uruchomisz na tym komputerze. Jeśli na przykład jesteś grafikiem, który musi trzymać się terminów publikacji, będziesz chciał prawdopodobnie poczekać do momentu usunięcia przez Apple'a wszystkich błędów w OS-ie X. c Dlatego też przedstawiamy sztuczki i kruczki, które umożliwią osiągnięcie największej wydajności w OS-ie 9. Przygotowaliśmy również mały przewodnik z radami, dzięki którym unikaniesz najczęstszych problemów (zobacz ramkę "Usuwanie problemów w Mac OS-ie 9").

Zobacz również:

Większe bezpieczeństwo

W filmie przeciwnicy Agenta 007 zawsze próbują skraść największe sekrety wolnego świata. W prawdziwym świecie twoje pliki i inne informacje osobiste również mogą zostać przechwycone, szczególnie jeśli jesteś podłączony do Internetu stałym łączem, na przykład poprzez modem kablowy lub DSL (Digital Subscriber Line). Dzięki dwóm najlepszym nowym funkcjom Maca OS 9 - Pękowi kluczy i wbudowanemu szyfrowaniu plików - twoje sekrety będą bezpieczne.

Usuwanie problemów w Mac OS-ie 9<p>

Nie ma wątpliwości, że Mac OS 9 oferuje wiele nowych funkcji - od Sherlocka 2 aż po obsługę wielu użytkowników. Jednak tak jak w każdym uaktualnieniu można się spodziewać pewnych trudności. Poniższe porady pozwolą dokonać ci bezproblemowego uaktualnienia systemu. Jeśli potrzeba ci więcej pomocy, zajrzyj na witrynę www.macfixit.com.<p>

Porada 1

Unikanie konfliktów programowych

To taka typowa reakcja łańcuchowa - instalujesz nową wersję systemu, następnie uruchamiasz Microsoft Worda - lub jakiś inny program - który potem zawiesza się. I tak raz za razem. Jest to typowy przykład konfliktu programowego występującego przy uaktualnieniu systemu. Jedynym rozwiązaniem jest aktualizacja wszystkich programów, a przynajmniej tych, które sprawiają problemy. Mac OS 9 nie jest wyjątkiem i jego instalacja też pociąga za sobą pojawienie się wspomnianych utrudnień, ba, spotkamy nawet zupełnie nowy błąd 119.

<p>

Ten błąd jest związany ze zmianami wprowadzanymi przez Apple'a do systemu obsługi plików. Dobrą wiadomością jest to, że możesz teraz tworzyć większe pliki, a także więcej plików może być otwartych w tym samym momencie (maksymalnie 8169), niż było to możliwe w starszych wersjach systemu. Niestety, kruczek jest taki, że niektóre programy mogą próbować korzystać ze starej metody śledzenia plików - a przecież została ona usunięta. Wynik? Błąd 119.

<p>

Adobe szybko wprowadził poprawki do swoich programów, takich jak Adobe Type Manager (zarówno wersja bezpłatna, jak i Deluxe) oraz Adobe Type Reunion (poprawki są dostępne pod adresem www.adobe.com/support/downloads/new.html). Chociaż może ci się wydawać, że nie używasz Type Managera, pamiętaj, iż niektóre programy graficzne (takie jak Multi-Ad Services Creator albo Creator 2) instalują i korzystają z niego w tle.

<p>

Błąd 119 uderzył również w użytkowników Netscape Communicatora. W tym przypadku naprawa jest bardzo prosta i nie wymaga ściągania poprawki - po prostu usuń teczkę Talkback z teczki Communicatora. Nawet własne oprogramowanie Apple'a nie jest bezpieczne - będziesz potrzebował łatki AppleWorks 5.0.4 Updater (znajduje się na płycie instalacyjnej Mac OS-a 9), aby uaktualnić AppleWorks.

<p>

Aby wykryć inne programy, które mogą być wrażliwe na ten rodzaj błędu, ściągnij z sieci i uruchom bezpłatne narzędzie firmy Alsoft - Mac OS 9 File Manager Compatibility Checker (www.alsoft.com/AskAl/download.html).

<p>

Porada 2

Problemy z tablicami kontrolnymi

Kolejny problem jest związany z niektórymi tablicami kontrolnymi, nie umiejącymi dogadać się z systemem Mac OS 9. Dotyczy to niektórych starszych tablic, które próbują ładować się w ten sam obszar pamięci co Finder. Dawniej wszystko działało, ale w Mac OS-ie 9 tablice kontrolne muszą otwierać się we własnej przestrzeni adresowej - w efekcie stare tablice nie działają.

<p>

Na szczęście Apple wbudował rozwiązanie tego problemu w system Mac OS 9. Możesz zmusić Maca do otwierania starszych tablic kontrolnych w pamięci przewidzianej dla Findera poprzez wciśnięcie klawiszy command i control w czasie podwójnego puknięcia w znaczek tablicy. Będzie to konieczne na przykład w przypadku użycia polecenia Customize w Office Managerze Microsoft Office'a 98.

<p>

Porada 3

Rozwiązanie zagadki znikających teczek

Po zainstalowaniu Mac OS-a 9 niektóre znaczki teczek mogą tajemniczo zmienić się w znaczek pustego dokumentu. Jeśli teraz spróbujesz otworzyć taką teczkę, otrzymasz komunikat: "The package could not be opened... Try reinstalling the package" ("Pakiet nie może być otworzony. Spróbuj zainstalować pakiet od nowa").

<p>

Pakiet w Mac OS-ie 9 to sposób grupowania programów i powiązanych plików (na przykład plików pomocy) w pojedyncze teczki. Finder traktuje pakiet prawie tak samo jak program, co oznacza, iż cały pakiet otrzymuje znaczek programu, a po dwukrotnym w niego puknięciu jest uruchamiana dana aplikacja. Wszystkie dodatkowe pliki w pakiecie są ukrywane, tak więc nie można ich zmodyfikować ani usunąć.

<p>

Może się zdarzyć, że zwyczajna teczka przypadkiem zostaje rozpoznana przez system jako pakiet (według Apple'a, może się zdarzyć to po zawieszeniu systemu). Pojawi się wtedy komunikat o błędzie oraz przydzielenie pustego znaczka. Na szczęście Apple przygotował proste rozwiązanie - wystarczy tylko przeciągnąć taką problematyczną teczkę na program Package First Aid (znajduje się na dole teczki Utilities na płycie instalacyjnej systemu). Wszystko powinno wrócić do normy.

<p>

Porada 4

Napęd DVD odmawia współpracy

Jeden z problemów Mac OS-a 9 jest typowy tylko dla użytkowników iMaców DV. Po uaktualnieniu systemu z OS-a 8.6 (był sprzedawany z większością tych modeli) poprzez czystą instalację, odtwarzacz DVD Player przestaje działać. Przy próbie uruchomienia Playera pojawia się komunikat "DVDRuntimeLib could not be found".

<p>

Rozwiązanie jest bardzo proste - wystarczy przeciągnąć trzy rozszerzenia niezbędne do pracy DVD - DVD Navigation Manager, DVD Region Manager oraz DVDRuntimeLib - z teczki Extensions w starej teczce systemowej do analogicznej teczki w nowym systemie.