Kolor w sieci

Życie jest barwne, ale tylko wtedy kiedy potrafisz to pokazać. DIGIT pokaże ci, jak uzyskać doskonałe kolory.

Życie jest barwne, ale tylko wtedy kiedy potrafisz to pokazać. DIGIT pokaże ci, jak uzyskać doskonałe kolory.

Technologia ColorSync pozwala szybko skalibrować monitor i inne urządzenia.Kliknij, aby powiększyćTechnologia ColorSync pozwala szybko skalibrować monitor i inne urządzenia.Co można zrobić, kiedy truskawki są purpurowe, a trawa niebieskawa? Czy można to zaniedbać i nie zaprzątać sobie tym głowy? Otóż nie, ponieważ jest wyjście z tej sytuacji. Musisz zmienić swoje dotychczasowe podejście i zacząć myśleć o zarządzaniu kolorem (colour management). Sprawowanie kontroli nad kolorami w komputerze jest pełne pułapek, wbrew temu co mówią na ten temat programiści. Otrzymanie w miarę zadowalających rezultatów na własnym monitorze to jedna sprawa, ale jak sprawić, by oglądane przez nas kolory wyglądały tak samo na wydruku, na stronie internetowej lub na monitorze innego komputera. Tu sprawy poważnie się komplikują.

Zobacz również:

We wczesnych latach 90. problem zgodności kolorów został po raz pierwszy podniesiony przez osoby zajmujące się DTP, wtedy też powstały pierwsze programy zarządzania kolorem. Obecnie twórcy stron WWW podejmują te same wyzwania, związane zwłaszcza z rozwojem sektora ecommerce. Dotyczy to przede wszystkim sprzedawców, oferujących swe towary w sieci, reklamodawców czy sponsorów. Oni chcą mieć pewność, że odwiedzający ich strony WWW zobaczą oferowane przez nich towary lub logo ich firm we właściwych kolorach, a to nie jest łatwe.

Opanowanie problemów związanych z uzyskaniem odpowiednich kolorów jest możliwe, trzeba jednak uchwycić istotę sprawy oraz zainwestować trochę gotówki.

Zarządzanie kolorem

Istota problemu polega na braku odpowiedniej wymiany informacji o charakterystyce barwnej urządzeń, a nie na ich błędnej konfiguracji lub obsługującego ich oprogramowania. Skanery, kamery cyfrowe, programy graficzne, przeglądarki internetowe, monitory i drukarki - wszystkie te urządzenia pracują nieco inaczej.

Pracę z systemem zarządzania kolorami rozpoczynamy od zdefiniowania pewnego standardowego zestawu kolorów, nazywanego kolorami odniesienia. Następnie stosuje się profile korekcyjne, osobno dla każdego urządzenia wejściowego i wyjściowego, aby w ten sposób zniwelować różnice w odtwarzaniu przez nie barw w stosunku do wzorca. Po tym zabiegu pliki graficzne będą wyglądały identycznie bez względu na to, czy będziemy je oglądać na monitorze, czy drukować.

Większość z tych systemów korzysta z CIE LAB do określenia kolorów odniesienia. Standard ten został opracowany w latach dwudziestych jako sposób opisujący czułość na kolory przeciętnego oka ludzkiego.

Obecnie uniwersalną specyfikacją profili jest ICC 2.0. W komputerach Macintosh zastosowano ją w systemowym pakiecie kalibracji kolorów ColorSync. Odpowiednikiem tego w systemie Windows 98 jest ICM 2.0. Profile ICC mogą być dołączone do plików graficznych przez edytory graficzne; niektóre przeglądarki internetowe i drukarki mogą je wykorzystać do automatycznej korekcji.

Adobe Gamma Assistant dołączany do Adobe Photoshop i PressReady to inne narzędzie do kalibracjiKliknij, aby powiększyćAdobe Gamma Assistant dołączany do Adobe Photoshop i PressReady to inne narzędzie do kalibracjiProfilowanie kolorów

Gotowe profile kolorów (np. dostarczane przez producenta wraz z urządzeniem) pozwolą ci zrobić krok milowy w kierunku uzyskania właściwego koloru. Należy jednakże pamiętać o tym, że monitory, skanery czy drukarki wykazują często sobie tylko właściwe odchylenia od standardów producenta, a im są starsze, tym częściej się to zdarza. Aby temu zapobiec, niektóre systemy zarządzania kolorem pozwalają na zdefiniowanie "charakterystyki" tych urządzeń, a następnie tworzą właściwe dla nich profile korekcyjne.

Charakteryzowanie skanera jest całkiem proste. Zwykle możesz posłużyć się standardowym testem IT8 dostarczanym z programem CMS lub czasem ze skanerem. Program automatycznie porówna wyniki testu z wbudowanymi w nim wartościami idealnymi i otrzymane różnice posłużą mu do skonstruowania właściwego profilu urządzenia.

Wiele programów, np. CorelDraw 9, daje możliwość podglądu i konwersji obrazków w kolorach WWW (Web-safe).Kliknij, aby powiększyćWiele programów, np. CorelDraw 9, daje możliwość podglądu i konwersji obrazków w kolorach WWW (Web-safe).Monitory kolorowe zawsze różnią się między sobą i dlatego zaprojektowano dla nich specjalny system kalibracyjno-charakteryzujący. Każdy powinien przyjrzeć się dokładnie swemu monitorowi, nawet jeśli używa komputera tylko do gier lub przeglądania stron w Internecie.

Niektóre monitory, szczególnie te przeznaczone dla Maców, mają wbudowany system samokalibrujący. Inne stosują dodatkowy sprzęt lub oprogramowania, aby stworzyć właściwy profil. Najprostsze oprogramowanie, takie jak Pantone P2C2 lub Adobe Gamma (bezpłatnie dołączane do programów Photoshop lub PressReady) wyświetla na ekranie serię kolorowych wzorków. Następnie twoim zadaniem jest wyregulowanie monitora, aby - ocieniając to wzrokowo - najlepiej dopasować się do wzorca. Wyniki tego testu służą do opisania właściwego profilu urządzenia, który może być zastosowany w przyszłości.

Inne systemy kalibracji kolorów współpracują z dokładniejszymi kalibratorami sprzętowymi, które podłącza się do monitora. Wadą takiego rozwiązania jest wysoki koszt tych urządzeń, wahający się od 300 do kilku tysięcy dolarów. Należy także pamiętać o rekalibracji monitora przynajmniej raz w miesiącu, w ten sposób uniknie się negatywnych zjawisk związanych ze starzeniem się sprzętu. Pozwól mu się jednak najpierw nagrzać przez co najmniej pół godziny.