Pomówmy o kolorach

Wszystko co powinniście wiedzieć o dzisiejszych odbitkach próbnych

Wszystko co powinniście wiedzieć o dzisiejszych odbitkach próbnych

Kliknij, aby powiększyćKiedy mówicie o kolorze, nie chodzi wam tylko o przyjemne dla oka barwy. Nie interesuje was "prawie, prawie" dobry wydruk. Chcecie za pomocą prostych systemów uzyskać kolorowe wydruki kontraktowe, wiernie naśladujące odbitki z maszyny drukującej. Dokładne i powtarzalne.

W jaki sposób można to osiągnąć?

Dlaczego właściwie nie mielibyście mieć na biurku takiego systemu odbitek próbnych? Np. względnie taniej (do ok. 10 000 USD) drukarki kolorowej, która może posłużyć do robienia odbitek korektorskich, kontroli składu stron, przygotowania prezentacji, a wreszcie do sporządzenia kontraktowej odbitki dla waszej drukarni?

Zobacz również:

Produkty w rodzaju Epson Stylus Color Pro 5000 czy Panasonic Monet na nowo definiują standard systemu cyfrowych odbitek próbnych. Mimo że różnią się wydajnością, technologią i ceną, mają pewne wspólne cechy. Oba systemy mieszczą się poniżej magicznej granicy 10 000 USD i zapewniają taką jakość wydruku, aby w powtarzalny sposób naśladował on efekt prawdziwego druku.

Nowa idea

Sama idea taniego systemu odbitek próbnych brzmi jak oksymoron (wewnętrzna sprzeczność). Pomijając inne czynniki, tanie drukarki mają służyć do sprawdzania, czy zaimportowano właściwą grafikę, albo do pokazania ogólnego układu strony. Kolor w takich drukarkach pojawia się właściwie dla wygody; po to by upewnić się, że projektowane kolory nie pogryzły się, albo do sprawdzenia, czy czasem nie pominęliśmy jakiegoś koloru (wyciągu) istotnego dla pracy.

Ale dla odbitek kontraktowych - tj. odbitek, które klient podpisuje jako ostateczny wzorzec kolorów - od wielu lat przyjęto profesjonalne systemy odbitek próbnych kupowanych przez drukarnie. W pewnym okresie oznaczało to systemy korzystające z filmu, takie jak Cromalin czy Kodak Approval, gdzie odbitki powstawały na podstawie tych samych wyciągów barwnych, których później używano do naświetlenia form drukujących. Taki proces gwarantuje, że odbitka próbna wiernie oddaje wygląd zadrukowanego arkusza (pod pewnymi warunkami, rzecz jasna - JH). Zawodowcy w przygotowalniach i drukarniach poświęcili wiele czasu, by kolory odbitek próbnych i odbitek z druku pasowały do siebie.

Wraz z pojawieniem się systemów produkcji "Computer-To-Plate", i innych bezfilmowych, cyfrowe systemy odbitek próbnych stały się koniecznością. Aby zapewnić podobną, jak poprzednio, wierność i powtarzalność rezultatów, systemy cyfrowe muszą dziś korzystać z tych samych danych, które sterują naświetlarką płyt lub cyfrowym systemem druku.

Pierwsze proofery cyfrowe, np. DuPont Digital WaterProof czy 3M Rainbow, były produktami z górnej półki, tylko do specjalnych zastosowań. W cyfrowej produkcji zajęły one miejsce Cromalinów, Matchprintów czy systemów Fuji.

Tak jak zawsze, w miarę postępu technologicznego, urządzenia mogą być mniejsze, tańsze i łatwiejsze w użyciu. Pojawienie się biurkowego systemu odbitek próbnych było zatem tylko kwestią czasu.

Jak powstały biurkowe proofery

Współczesne systemy cyfrowych odbitek próbnych są efektem postępu wielu technologii jednocześnie: programów rasteryzerów (RIP) i sterowników, spełniających wymagania precyzyjnej kontroli nad kolorem; ulepszenia kolorowych głowic drukujących; coraz bardziej precyzyjnych metod kalibracji; a także - choć nie tylko - nowego rozwiązania Adobe, nazwanego PressReady.

Przykładowo, najnowsze RIP-y firmy EFI, serwery Z4 i X4 są w istocie specjalizowanymi serwerami z funkcjami rasteryzacji PostScriptu oraz zarządzania kolorem, co umożliwia odtwarzanie wiernego druku kolorowego wielu komputerom połączonym w sieci. System Harlequin Script-Works został zaadaptowany przez niemiecką firmę STORM CPD GmbH do obsługi drukarek Epsona serii 1520, 3000, 5000, 8000 i 9000.

Wierny wzorzec?

Adobe PressReady próbuje to udowodnić

Zawodowi graficy komputerowi przywykli już do regularnej kalibracji urządzeń, jak też do innych podobnych czynności, które są niezbędne, by zapewnić wiarygodność pracy z kolorem. Najnowsza wersja programu ScriptWorks zawiera wiele funkcji zarządzania kolorem, opartych na standardzie profili barwnych ICC (International Color Consortium).

Technologia Adobe PressReady była tym elementem, który przekonał potencjalnych użytkowników do biurkowego proofera. Przygotowano ją pod kątem osiągnięcia spójnych i powtarzalnych rezultatów na wczesnych etapach procesów prepress, korzystając z tańszych w użyciu kolorowych drukarek atramentowych (por. "Wierny wzorzec?").