Strata 3D - wstęp do animacji

Strata 3D to kompletny zestaw narzędzi do modelowania, renderingu i animacji trójwymiarowej, który za 0 złotych możecie zainstalować z naszego CD.

Strata 3D to kompletny zestaw narzędzi do modelowania, renderingu i animacji trójwymiarowej, który za 0 złotych możecie zainstalować z naszego CD.

Kliknij, aby powiększyćJest to pełna wersja, bez żadnych ograniczeń - do dyspozycji mamy rendering typu raytrace, bibliotekę przykładów i dostęp do pomocy online. Strata 3D 3.0 zyskała w świecie grafików spore uznanie, o czym może świadczyć kilka nagród oraz to, że była używana do tworzenia magicznego świata w grze Myst.

Zobacz również:

W tym przewodniku zobaczymy, jak posługiwać się ścieżkami ruchu i obiektami 3D, aby uzyskać efektowną animację. Sceną będzie trójwymiarowy tunel, w którym kamera goni świecący punkt. Film zrenderujemy w rozdzielczości D-1 PAL.

Jeżeli to twoja pierwsza przygoda z 3D, to warto abyś wcześniej przejrzał parę prostszych ćwiczeń. Pozwoli to swobodniej korzystać z narzędzi tego rozbudowanego programu.

Kliknij, aby powiększyć1 Zaczynamy od tunelu. Rysujemy krzywą Béziera, która opisuje zawijasy naszej trasy. W oknie Top View rysujemy ołówkiem (Pen Tool) krzywą, regulując jej krzywizny uchwytami pomocniczymi. Dobrze zaplanuj kształt tunelu - po stworzeniu bryły trudniej będzie go poprawiać.

Kliknij, aby powiększyć2 Żeby dobrze ułożyć tunel w przestrzeni 3D, będziesz musiał przełączać między różnymi widokami (Isometric, Front, Back i Side). Gdy stwierdzisz, że to wspaniały kształt, postaraj się, by węzły ścieżki były oddalone od siebie w równych odstępach. Możesz to łatwo kontrolować za pomocą narzędzia Convert to Path. Pamiętaj, żeby zapisać projekt.

Kliknij, aby powiększyć3 Gdy skończyłeś pracę nad ścieżką tunelu, przesuń ją z wciśniętym klawiszem Option/Alt i wybierz Undo. Spowoduje to, że ścieżka zostanie zduplikowana, a kopia pozostanie w tym samym miejscu co oryginał. W oknie Project Window schowaj nową krzywą, klikając na ikonkę oka. Następnie rozmieść wzdłuż ścieżki pierścienie. Wystarczy w oknie Top View stworzyć kółko, wybrać narzędzie Extrude Path i połączyć je ze ścieżką.

Kliknij, aby powiększyć4 Na tym etapie nie zachowuj jeszcze projektu. Uważnie przejrzyj model tunelu (w trybie siatki) - szukaj miejsc, w których pierścienie zachodzą na siebie lub występują inne zniekształcenia. Jeżeli jakieś znajdziesz, to otwórz projekt zachowany w stadium z kroku 2., popraw ścieżkę i stwórz pierścienie jeszcze raz. Jeżeli wszystko jest OK, zachowaj projekt.

Kliknij, aby powiększyć5 Teksturowanie tunelu jest proste. Wybierz go w oknie Project Window, następnie zaznacz wybraną teksturę w palecie Resource pod zakładką Textures. Oryginalnie Strata zawiera zestaw własnych tekstur, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś użył własnych. Ja na ściany tunelu wybrałem teksturę Boilerplate. Po prostu przeciągnąłem ją z palety Resource na obiekt.