Projektowanie w trybie Difference

Przerabianie trybu Difference Photoshopa

Przerabianie trybu Difference Photoshopa

Subtelniejszy Difference Po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów kosmetycznych kruk wciąż ma dramatyczny efekt, wypracowany w Difference, podczas gdy tło pozostało w naturalnych kolorach.Kliknij, aby powiększyćSubtelniejszy Difference Po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów kosmetycznych kruk wciąż ma dramatyczny efekt, wypracowany w Difference, podczas gdy tło pozostało w naturalnych kolorach.Nawet zwykły szpak zmienia się psychodelicznie w trybach mieszania Adobe Photoshopa, odpowiedzialnych za zachowanie się kolorów podczas nakładania warstw. Niektóre z nich - jak tryb Normal - dają zwyczajne wyniki, a inne radykalnie zmieniają obrazek. Jednym z najpopularniejszych wśród tych ostatnich jest Difference, tworzący nasycone kolory. Problemem jest jednak uzyskiwanie w tym trybie efektów, które nie tylko można przewidzieć, ale potem równie łatwo rozpoznać na ilustracji.

Alicja Buelow jest grafikiem i zagorzałą fanką trybu Difference. Jej prace wyróżniają się dzięki zastosowaniu różnych efektów do trybów mieszania. Artystka docenia efekty wprowadzane przez Difference, lecz niezbyt odpowiada jej współbieżna intensywność kolorystyczna. Preferuje raczej kolorystykę naturalną niż silne błękity i zieleń, charakterystyczne dla tego trybu. Dlatego Buelow znalazła sposób na ujarzmienie Difference'a. Wymyślona przez nią technika to pewnego rodzaju fortel - korzysta z opcji kopiowania i wklejania, które pozwalają stonować jego efekty.

Zobacz również:

Ascendence Buelow to praca promująca jej twórczość, stworzona w Photoshopie 5.5 na Power Macu G3 z zegarem 333 MHz i 256 RAM-u. Artystka pracowała dla Adobe przy Photoshopie i Illustratorze już przy pierwszych wersjach tych programów.

<hr width="50%">

Kliknij, aby powiększyć

1 Na początku Buelow stworzyła tło. Zdjęcie kruka

utworzone z trzech fotografii (dwóch z jej własnej kolekcji i jednej stokowej), dodała na warstwę wierzchnią. W oknie dialogowym Hue/Saturation wybrała Colorize, by odznaczyć kruka jednym kolorem. Następnie przesunęła suwak Hue o połowę odległości w prawo, tak by sylwetka ptaka wyszła przed brązowo-złote tła.

<hr width="50%">

Kliknij, aby powiększyć

2 Włączyła opcję Invert (Image: Adjust: Invert), a następnie zastosowała tryb mieszania typu Difference przy pełnej nieprzezroczystości. Operacja została zaplanowana w ten sposób, by uzyskać bardziej dramatyczny efekt przy zastosowaniu jedynie trybu Difference.

<hr width="50%">

Kliknij, aby powiększyć

3 Następnym krokiem było użycie psychodelicznego efektu, który można tonować. Zaznaczyła więc warstwę z krukiem, zduplikowała ją, a następnie zlała duplikat z oryginałem oraz dwoma warstwami z trybem mieszania Difference. Uzyskała przesycony nienaturalny wygląd ptaka, za to z bardzo atrakcyjnymi efektami.

<hr width="50%">

Kliknij, aby powiększyć

4 Kiedy użyjesz trybu Difference do warstwy, nie możesz już pozbyć się przesyconych kolorów bez utraty wysokiego poziomu kontrastu. Buelow znalazła sposób na obejście tego ograniczenia. Na początku zapamiętała kopię obrazka w formie płaskiego pliku Potoshopa (odznaczyła Flatten Image w oknie dialogowym Save A Copy). Obraz utworzony na warstwach czekał wciąż otwarty. W tym czasie Buelow otworzyła płaski obrazek i zaznaczyła kruka poprzez przejście do obrazu zbudowanego na warstwach, wybranie narzędzia odznaczającego i kliknięcie - jabłko (control) na ikonę jednej warstwy z krukiem. Po chwili kliknęła wewnątrz selekcji z przyrządem odznaczającym i przeciągnęła na płaski obrazek. Kiedy zakończyła tę operację, kruk został automatycznie odznaczony w płaskim obrazku. W efekcie końcowym skopiowała i wkleiła kruka na plik utworzony na warstwach.

<hr width="50%">

Kliknij, aby powiększyć

5 Obecnie jesteśmy w fazie, w której obrazek w trybie normalnym wygląda, jakby był w trybie Difference. Tak więc nie ma problemu z kolorami. Wchodzimy do okna dialogowego Hue/Saturation bez obawy, że utracimy wysoki poziom kontrastu.