Star Trek Generations

Niemożliwe, a jednak to prawda - nowy krążownik gwiezdny "Enterprise" wyrusza w rejs bez kapitana Krika za kołem sterowym. Krik jest na pokładzie i to właśnie jemu "Enterprise" zawdzięcza praktycznie wszystko: kapitan naprawia awarię statku, sam jednak znika w przestrzeni.

"Niemożliwe, a jednak to prawda - nowy krążownik gwiezdny "Enterprise" wyrusza w rejs bez kapitana Krika za kołem sterowym. Krik jest na pokładzie i to właśnie jemu "Enterprise" zawdzięcza praktycznie wszystko: kapitan naprawia awarię statku, sam jednak znika w przestrzeni. Niemal 80 lat później "Enterprisem" dowodzi kapitan Picard. To właśnie on będzie musiał stawić czoła szaleńcowi, próbującemu unicestwić cały wszechświat. Gdy Picarda zawodzi spryt, na styku czasu i przestrzeni poszuka pomocy kapitana Krika" - taki napis widniał ok. 3 lat temu na plakacie reklamującym wchodzący wówczas na ekrany naszych kin film Star Trek Generation.

Na dobrą sprawę mógłby on zostać także zamieszczony na pudełku z nową grą firmy MICRO PROSE zwłaszcza, że ma ona taki sam tytuł a fabuła prawie w 100% pokrywa się ze scenariuszem filmu. W Star Trek Generations mamy w gruncie rzeczy do wykonania tylko jedno zadanie - pokonać Sorana - szaleńca, który tak bardzo chce się dostać na Nexusa (wstęgę energii - raj, którego wnętrze wygląda zupełnie inaczej dla każdego człowieka), że aby osiągnąć swój cel gotów jest poświęcić cały układ słoneczny.

Zobacz również:

Aby zwiększyć naszą szansę na osiągnięcie sukcesu, pod komendę oddano nam najnowszy okręt federacji - U.S.S. Enterprise wraz z doskonale wyszkoloną załogą. To właśnie na pokładzie tej jednostki przemierzać będziemy wszechświat w poszukiwaniu Sorana, w między czasie angażując się w liczne walki (zarówno w kosmosie, jak i na powierzchniach planet). Jednoznaczne określenie gatunku tej gry jest bardzo trudne, gdyż autorzy chyba za bardzo wzięli sobie do serca reklamy szamponów i na dwóch płytach CD zamieścili praktycznie trzy programy. Zapytacie pewnie - jak to? Już wyjaśniam.

Większość czasu spędzamy w sali kartografi gwiezdnej, gdzie wspólnie z Datą będziemy planować skoki hiperprzestrzenne, skanować planety czy inne statki bądź rozpoczynać walkę z obcą flotą. I tu dochodzimy do faktu potwierdzającego wspomnianą wyżej teorię - bitwy gwiezdne to swoiste symulatory lotu, tyle tylko, że zamiast zniszczyć połowę jednostek wroga, skupić się musimy na pojedynkach. Czasem zdarzyć się może, że będziemy chcieli zbadać dokładniej jakiś obszar. W takim wypadku musimy wysłać tam któregoś z członków załogi. Ta część gry wygląda zupełnie jak klony DOOM-a, tyle tylko, że pozbawiona jest niepowtarzalnego klimatu pierwowzoru oraz nie sprawia graczowi takiej frajdy jak oryginał. Przykładowo wszystkie znane z tego typu programów "gnaty" zostały zredukowane do jednego fazera, w którym jednak możemy wyregulować siłę strzału.

Podsumowując - Star Trek Generations - to gra średnia. Co prawda zawartych jest w niej kilka dobrych pomysłów między innymi koncepcja połączenia różnego typu gier (w jednym). Niestety pozbawiona jest jednej podstawowej i najważniejszej zalety - nie potrafi wciągnąć... na długo.