Porady ekspertów: nowe funkcje Illustratora 9

Tym razem pokażemy, jak powstawał witraż do ozdobienia drzwi wejściowych kawiarni.

Tym razem pokażemy, jak powstawał witraż do ozdobienia drzwi wejściowych kawiarni.

Śledząc proces tworzenia grafiki, poznamy najciekawsze opcje Illustratora 9. Paleta Transparency służy do zmiany przezroczystości obiektu lub warstwy oraz do nakładania blend. Nowe menu Effect wykorzystamy do tworzenia cieni, poświaty i stosowania filtrów Photoshopa bez potrzeby rasteryzowania, zachowując możliwość dalszej obróbki i błyskawicznego zmieniania barw i efektów. Do wykonania tych zadań będą potrzebne takie narzędzia, jak: Pen, Pencil i Gradient, a także palety Layers, Swatches i Gradient.

1 Dokument powinniśmy utworzyć w trybie RGB, co pozwoli na użycie nowych efektów. Pracę rozpoczynamy od narysowania konturów. Dokładniejsze fragmenty tworzymy narzędziem Pen, a do swobodnych kształtów używamy Pencila. Każdy element znajdzie się na oddzielnej warstwie, będzie więc można łatwiej go obrobić. Kształt zewnętrzny również pozostawimy na oddzielnej warstwie, którą nazwiemy Border. Należy upewnić się, że ścieżki (paths) są zamknięte i pokolorowane (wypełniamy domyślną barwą wciskając D). Parę z filiżanki rysujemy jako otwartą ścieżkę na oddzielnej warstwie nazwanej Steam.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

2 Z wciśniętym klawiszem Shift zaznaczamy wszystkie warstwy, poza Steam, i łączymy je, wybierając polecenie Merge Selected z menu palety warstw. Zmieniamy nazwę warstwy na Outlines. Klikamy w kółko po prawej stronie warstwy Outlines w palecie Layers, zaznaczając wszystko. Stosujemy komendę Trim z palety Pathfinder. Mając nadal zaznaczone elementy, wciskamy klawisz D, dzięki czemu stosujemy domyślne barwy wypełnienia i linii.

Kliknij, aby powiększyć

3 Oddzielamy teraz parę od obszarów ilustracji, na które zachodzi. Z wciśniętym klawiszem Shift zaznaczamy powłoki Outlines i Open Paths, a następnie stosujemy polecenie Merge Selected. Klikamy na strzałkę po lewej stronie powłoki Outlines, dzięki czemu widzimy elementy jako podwarstwy. Klikamy z klawiszem Shift w okrąg po prawej stronie każdej podwarstwy, żeby zaznaczyć ścieżki pary i obszary, z którymi się one pokrywają, a następnie stosujemy polecenie Divide z palety Pathfinder. Narzędziem Delete Anchor Point usuwamy zbędne punkty kotwiczne powstałe przy stosowaniu funkcji Pathfinder.

Kliknij, aby powiększyć

4 Ilustracja jest już podzielona i możemy ją wzbogacić barwami. Większość szkieł w witrażach ma różnorodne kolory. Paletą Colours stworzyłam zakres barw, a następnie zachowałam je w palecie Swatches. Kolory powinny być raczej ciemne i niezbyt nasycone - tryby blend, z których skorzystamy później, znacznie je rozjaśnią. Żeby dobrze dobrać kolory, patrzyłam na zdjęcia witraży.

Kliknij, aby powiększyć