TRANS - Misjonarze

"Gdzie są dane o sprzedaży?" - ryczy do słuchawki szef, gdy ty leżysz na egzotycznej plaży, a dane są w laptopie obok. Bez nerwów - mamy telefony komórkowe.

"Gdzie są dane o sprzedaży?" - ryczy do słuchawki szef, gdy ty leżysz na egzotycznej plaży, a dane są w laptopie obok. Bez nerwów - mamy telefony komórkowe.

Wielu użytkownikom sieci GSM nie wystarcza już możliwość wykonywania połączeń głosowych. Sięgają oni po usługi transmisji tekstu (SMS), faksów i danych komputerowych. Również dynamiczny rozwój Internetu przyczynił się do wzrostu zainteresowania tymi usługami. Popularność zapewniają także uruchomione przez operatorów bramki, pozwalające wysyłać przez sieć SMS-y, jak również numery dostępowe do Internetu. Wart podkreślenia jest fakt, iż taryfikacja za połączenia z serwerami dostępowymi została ujednolicona i nie zależy od konkretnej taryfy.

Zobacz również:

Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie transmisji danych i faksów, w zależności od posiadanego sprzętu:

Kliknij, aby powiększyć

- Złącze podczerwieni (IrDA) - to bardzo proste rozwiązanie, nie wymagające plątaniny kabli ani innego hardware'u (jednak zarówno telefon, jak i komputer muszą być wyposażone w IrDA). Jednak w przypadku połączenia komputera np. notebooka z systemem Windows 9x/NT, palmtopa Psion lub z systemem Windows CE z telefonem wyróżniamy 2 podgrupy zależne od wyposażenia telefonu:

- Modem hardware'owy - są w niego wyposażone m.in. telefony: Sagem RD 735, Ericsson SH888 i modele Nokii 62x0, 7110, 8210, 88x0. W tym przypadku nie jest potrzebny żaden dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie - wystarczy zainstalować odpowiedni sterownik (dla Nokii serii 8800 z reguły dostarczany razem z telefonem). Nie jest to jednak rozwiązanie tanie - telefony z takim wyposażeniem kosztują z reguły minimum 1000 zł.;

- Modem software'owy - jest nim np. pakiet Nokia Cellular Data Suite. Komunikację poprzez IrDA z NCDS-em można przeprowadzić za pomocą Nokii 51x0 i 61x0. NCDS kosztuje około 700 zł.

- Połączenie kablowe + modem software'owy - rozwiązanie bardzo popularne w przypadku telefonów Nokii, jest również stosowane m.in. w aparatach Panasonica. Najbardziej popularnym modemem software'owym dla telefonów Nokia jest już pakiet NCDS. Pozwala on na połączenie za pomocą dołączonego kabla komputera z telefonem Nokia 3110 i serii 8100, czyli modeli: 8110, 8110i, 8148 i 8148i (w wersji 1.0 dołączony kabel to DAU-4F) lub 51 x 0 i 61 x 0 - w obu przypadkach kabel DAU-9P. NCDS kosztuje około 700 zł.

- PC-Card (poprzednio zwane PCMCIA ) - rozwiązanie to przeznaczone jest praktycznie wyłącznie dla użytkowników notebooków z racji konieczności posiadania odpowiedniego slotu w komputerze. Karty takie produkują różni producenci np. Ericsson, Nokia, Xircom. O ile Nokia i Ericsson produkują karty wyłącznie do telefonów własnej produkcji, o tyle inni producenci oferują produkty współpracujące z telefonami różnych producentów, np. Alcatela, Ericssona, Nokii, Motoroli, Sagema itd. Ceny PC-Card są różne, większość oscyluje wokół 1000 zł;

- Telefon w postaci PC-Card - jest to nowe rozwiązanie w postaci PC-Card wyposażonego w miejsce na kartę SIM oraz antenkę. To tradycyjny telefon wzbogacony o możliwość przesyłania danych i faksów, przeznaczony dla posiadaczy notebooków. Jest zasilany prądem z zasobów notebooka. Przykładem takich urządzeń są: Nokia Card Phone 1.0 i 2.0 oraz Ericsson Mobile Office GC 25. Jedynie w przypadku Nokia Card Phone v. 1.0 notebook musi być wyposażony w kartę muzyczną typu full duplex. W dwóch pozostałych, aby dokonać połączenia głosowego, można skorzystać z zestawu słuchawkowego. Należy podkreślić, że jedynym telefonem dual-band w formie PC-Card jest Nokia Card Phone v. 2.0. Ceny tego typu urządzeń wynoszą około 1500 zł.

- Telefon i palmtop w jednym - praktycznie jedynym przykładem takiego urządzenia jest seria Nokia Communicator (jest także Alcatel One Touch Comm będący połączeniem telefonu i klienta poczty elektronicznej, brak w nim jednak obsługi faksu). Można wyróżnić dwie generacje: modele 9000(il) oraz 9110. W przypadku starszej generacji mamy do czynienia z urządzeniami dla sieci GSM 900, 1800 i 1900 MHz, podczas gdy model 9110 działa jedynie w sieci GSM 900 MHz. Nokia Communicator jest tradycyjnym telefonem, jednak po zdjęciu pokrywy ujrzymy drugie oblicze oferujące obsługę SMS-ów, faksów, Internetu (WWW, e-mail, ftp, telnet, terminal, IRC...), notatnika, terminarza, źródła rozrywki itd. Zaletą tego urządzenia jest możliwość doinstalowania dowolnych aplikacji, których bogaty zbiór można znaleźć w sieci (w serii 9000 istnieje ograniczenie w postaci 2 MB pamięci urządzenia, w przypadku 9110 dodatkowe aplikacje można zainstalować na kartach MMC o różnej pojemności). Model 9110 kosztuje 3600 zł (brutto), ale używane modele możemy już kupić w cenie 1500 zł. Model 9000i po pojawieniu się następnej jego wersji znacznie staniał - używaną Nokię 9000i można kupić już za 600 zł.

Kliknij, aby powiększyćTak prezentuje się sprzęt potrzebny do przeprowadzenia transmisji danych, choć istnieją także inne rozwiązania, np. połączenie komputera lub palmtopa Psion z Nokia 9110 Communicator za pomocą portów podczerwieni lub kabla DLR-2 i wykorzystania komórki jako modemu. Kto jednak wpadnie na taki pomysł, ten model Nokii ma bowiem wystarczające możliwości, aby taką transmisję przeprowadzić samodzielnie.

Aby dokonać transmisji danych, musimy wykupić odpowiednią usługę u operatora. Dzięki popularyzacji Internetu i WAP wszyscy polscy operatorzy niedawno zmodyfikowali cenniki pod kątem korzystania z usług transmisji danych. Obecnie użytkownicy wszystkich polskich sieci GSM: Ery, Idei i Plusa, którzy wykupili abonament, mogą korzystać z transmisji danych wychodzących (m.in. WAP-u i dostępu do Internetu) bez dodatkowych opłat. We wszystkich sieciach usługa ta jest bądź aktywna dla wszystkich abonentów, bądź włączana na prośbę klienta. Niestety użytkownicy systemów pre-paid (POP-a, Simplusa i Tak-Tak) są w gorszej sytuacji. Obecnie jedynie w POP-ie można korzystać z WAP-u i Internetu, pozostali operatorzy nie oferują tego typu usługi. Prezentujemy poniżej cennik za korzystanie z Internetu i WAP-u przez numery dostępowe operatorów.

Zdecydowana większość osób jedynie inicjuje połączenia transmisji danych, np. korzystając z Internetu czy WAP-u. Nie jest więc potrzebny dodatkowy numer do odbierania połączeń transmisji danych. Gdybyśmy jednak chcieli korzystać również z transmisji danych przychodzących, wówczas konieczne jest wykupienie odpowiedniej usługi u operatora. U wszystkich operatorów jest to związane z opłatą aktywacyjną i abonamentową, zaś połączenia transmisji danych z innymi numerami niż numery dostępowe danego operatora są rozliczane według stawek dla wykupionej taryfy.