Konkurenci dyskietki i krążka

W wypadku twardych dysków o pojemnościach kilkudziesięciu GB i plików multimedialnych zajmujących dziesiątki MB, dyskietki 1,44 MB przestają mieć znaczenie jako nośniki do archiwizacji czy wymiany danych. Kolekcjonowanie twardych dysków z kopiami najważniejszych informacji również nie jest najlepszym pomysłem. Czy używać krążków CD-R? A może wybrać alternatywne rozwiązanie?

W wypadku twardych dysków o pojemnościach kilkudziesięciu GB i plików multimedialnych zajmujących dziesiątki MB, dyskietki 1,44 MB przestają mieć znaczenie jako nośniki do archiwizacji czy wymiany danych. Kolekcjonowanie twardych dysków z kopiami najważniejszych informacji również nie jest najlepszym pomysłem. Czy używać krążków CD-R? A może wybrać alternatywne rozwiązanie?

Najpowszechniejszy wymienny nośnik danych - dyskietki 1,44 MB - już dawno stał się za mały, aby można go było sensownie używać. Chociaż stacje dyskietek są wciąż montowane w nowych komputerach, powinny być raczej traktowane jako ostatnia deska ratunku - np. do awaryjnego uruchamiania systemu. Funkcję najbardziej popularnych nośników danych przejęły krążki CD, teraz również jako swego rodzaju dyski wymienne (CD-R, CD-RW). Cena czystego krążka CD-R jest porównywalna z ceną dyskietki 1,44 MB, a różnica pojemności jest ogromna. A jednak dyskietki są wciąż używane także do przenoszenia danych, a nawet do archiwizacji.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćWielu producentów podejmowało próby wypromowania nowego standardu "pojemnej dyskietki", która mogłaby zastąpić wysłużone 1,44 MB. Dużą popularność zdobyły napędy i nośniki ZIP, początkowo o pojemności 100 MB, obecnie - 250 MB. Pojawiały się też takie urządzenia jak Imation SuperDisk (tzw. LS-120), który potrafił także czytać i zapisywać dyskietki 1,44 MB, nieudany Sony HiFD o pojemności 200 MB lub IBM Microdrive o pojemności 1 GB (to właściwie miniaturowy twardy dysk). Dyski magnetyczne pozostają obecnie w tyle za krążkami CD-R - są droższe (zarówno napędy, jak i nośniki), bardziej wrażliwe na urazy i mniej trwałe, chociaż oferują duże pojemności (do 2,2 GB w przypadku Castlewood ORB). Zapis na dyskach magnetycznych powinien przetrwać 10-20 lat, podczas gdy wypalony krążek CD-R może być odczytany nawet po upływie wieku (to i tak niewiele w porównaniu ze zwykłą książką). Wyniki ankietyKliknij, aby powiększyćWyniki ankietyDyski magnetooptyczne są niezawodne i trwałe (nośniki mają często bezterminową gwarancję producenta), jednak dość drogie. Zapisywalne dyski DVD to wciąż pieśń przyszłości - dostępne są już co prawda napędy i krążki DVD-R i DVD-RW, ale bardzo drogie - wciąż za drogie dla większości użytkowników.

Ankieta

Przeprowadziliśmy małą ankietę wśród osób odwiedzających naszą witrynę www.pcworld.pl , aby się przekonać się, jakie sposoby archiwizacji i przenoszenia danych są najbardziej popularne. Wyniki nie wypadają najkorzystniej dla napędów wymiennych. O ile popularność krążków CD-R jest zrozumiała, o tyle zaskakuje wciąż bardzo silna pozycja dyskietek 1,44 MB, które nie są w stanie pomieścić nawet jednego dobrej jakości zdjęcia zrobionego aparatem cyfrowym. Popularna jest także archiwizacja danych na twardych dyskach, wykorzystywanych również do przenoszenia danych między komputerami.

Duże nadzieje wiąże się z nośnikami przechowującymi dane nie na krążkach magnetycznych lub magnetooptycznych, lecz w układach flash memory. Początkowo takie nośniki stosowane były głównie w aparatach cyfrowych - ze względu na małe rozmiary i brak elementów mechanicznych, później także w odtwarzaczach MP3, w końcu pojawiły przenośne napędy, umożliwiające łatwe korzystanie z nich w komputerach przenośnych i stacjonarnych. Najważniejsze typy nośników flash to CompactFlash (CF), stosowany powszechnie w aparatach cyfrowych, SmartMedia, oraz MemoryStick firmy Sony. Nośniki tego typu są bardzo małe - MemoryStick ma wielkość listka gumy do żucia, a SmartMedia jest rozmiarów znaczka pocztowego. Pojemności tych małych urządzeń są zachęcająco duże: od 8 MB do 64 MB, a już niedługo - nawet 256 MB.

Aby poznać rzeczywistą wartość alternatywnych nośników danych i współpracujących z nimi napędów, przetestowaliśmy 6 urządzeń, a także przeprowadziliśmy test wytrzymałościowy 6 nośników danych.

Iomega Click!

Kliknij, aby powiększyćZestaw Iomega Click! Drive Plus składa się z aż 8 komponentów (nie licząc nośnika). Oprócz właściwego napędu Click! 40 MB znajduje się w nim specjalna bateria, karta PCMCIA, kabel łączący kartę z napędem, zasilacz, port dokujący, kabel do podłączenia do portu równoległego oraz czytnik kart Flash. W rezultacie użytkownik otrzymuje wszystko, co może być potrzebne do przenoszenia danych między komputerem stacjonarnym, komputerem przenośnym i aparatem cyfrowym.

Instalacja napędu nie jest trudna, chociaż trzeba poświęcić chwilkę na zorientowanie się w układzie kabli, odnalezienie wtyku zasilania itd. Szkoda tylko trochę, że Click! nie wykorzystuje portów USB do łączenia się z komputerem stacjonarnym. Napęd Click! może być zasilany tylko za pomocą baterii, która jednak wymaga 2-4 godzin ładowania. Najsprytniejszym urządzeniem w całym zestawie jest czytnik kart Flash - wystarczy wpiąć go do napędu Click!, włożyć kartę, nacisnąć guzik i gotowe.

Po zainstalowaniu napęd widoczny jest z poziomu Windows (w trakcie

instalacji można nawet przypisać mu wybraną literę) jako napęd wymienny - wszelkie operacje wykonywane są tak samo jak w przypadku twardego dysku lub dyskietki 1,44 MB. Należy się tylko przygotować na to, że kopiowanie nie wygląda dokładnie tak samo - okno "fruwających chusteczek do nosa", obrazujące postęp kopiowania, zamiera na dłuższy czas, żeby potem poinformować o zakończeniu kopiowania. Jedynymi prawdziwymi wadami napędu i nośników Click! są mała pojemność (chociaż bardzo duża w porównaniu ze zwykłą dyskietką 1,44 MB) oraz wysoka cena nośników.

Iomega JAZ 2 GB

Kliknij, aby powiększyćTo największy napęd Iomega - zarówno w sensie oferowanej pojemności (2 GB), jak i rozmiarów. W przeciwieństwie do innych napędów Iomega, JAZ może pracować tylko w pozycji poziomej, a nośniki są dosyć wrażliwe - nawet upadek lub ręczne otwarcie mogą spowodować utratę danych. Nowe napędy JAZ potrafią odczytać starsze nośniki JAZ 1 GB, w przeciwną stronę nie ma już tej zgodności - stare napędy 1 GB nie przyjmą nośników 2 GB.

Napęd JAZ wykorzystuje interfejs SCSI, co często może oznaczać dla użytkownika dodatkowy koszt (nie każdy ma kartę SCSI w swoim komputerze), dlatego też przeznaczony jest raczej do komputerów stacjonarnych. Zresztą duże rozmiary napędu i wrażliwość nośników raczej nie zachęcają do używania JAZ jako sposobu przenoszenie danych.

Iomega ZIP 100 MB

Kliknij, aby powiększyćTo z pewnością najpopularniejszy z napędów wymiennych Iomega. Jest znany od dawna i zyskał już sporą popularność, chociaż 100 MB to i tak niewiele w porównaniu z 650 MB na krążku CD-R. Przetestowaliśmy napęd łączący się z komputerem przy użyciu interfejsu USB. Kopiowanie plików odbywa się błyskawicznie - użycie nośnika ZIP nie różni się niczym od korzystania ze zwykłej dyskietki 1,44 MB. Trzeba przyznać, że napędy ZIP są bardzo szybkie i wygodne w użyciu.

Iomega ZIP 250 MB

Kliknij, aby powiększyćRóżni się od poprzednika ponad dwukrotnie większą pojemnością, a także futurystyczną obudową. Napęd ZIP 250 MB USB jest znacznie mniejszy od wersji 100 MB USB - mógłby być nawet wykorzystywany w komputerach przenośnych jako dodatkowy napęd dysków. Prędkość transferu danych jest właściwie identyczna jak w przypadku ZIP 100 MB USB. Oba napędy nie wykorzystują jednak możliwości zasilania przez USB i wymagają podłączenia oddzielnego zasilacza. ZIP 250 odczytuje zarówno dyskietki ZIP o pojemności 100 MB, jak i 250 MB. Szkoda tylko, że napęd i nośniki są dość drogie.

DynaMO 640 MB USB, DynaMO 1,3 GB SCSI/USB

Kliknij, aby powiększyćChociaż na tylnej ściance obudowy tego napędu widoczne są charakterystyczne złącza SCSI, to może on być używany z powodzeniem także w komputerach bez SCSI. Do napędu dołączona jest bowiem przejściówka, umożliwiająca połączenie go z komputerem poprzez port USB. Instalacja napędu okazała się nie tak prosta, jak można by oczekiwać, lecz po kilku próbach w oknie Mój komputer pojawiła się ikona napędu wymiennego. Późniejsza praca z napędem nie sprawiała już żadnych problemów.

Porównanie napędów dysków wymiennychKliknij, aby powiększyćPorównanie napędów dysków wymiennych

Dyski magnetooptyczne używane w napędach DynaMO są rozmiarów zwykłej dyskietki 1,44 MB (niewielka różnica w grubości), mogą jednak pomieścić do 1,3 GB (dostępne są także nośniki o pojemnościach 230 MB i 640 MB). Największą zaletą, poza pojemnością, jest duża trwałość tych nośników.

Porównanie cen nośnikówKliknij, aby powiększyćPorównanie cen nośników

Podsumowanie

Kliknij, aby powiększyćNasze testy wykazały, iż naprawdę niezawodnym nośnikiem jest wypalony krążek CD-R - można go uszkodzić właściwie tylko przez zniszczenie (np. zarysowanie) powierzchni lub długie przetrzymywanie w bardzo wysokiej temperaturze. Zdecydowanie najmniej odporna jest dyskietka 1,44 MB. Wszystkie nośniki okazały się wytrzymałe na zimno, dane nie zostały również naruszone pomimo obecności silnego pola elektromagnetycznego z telefonu komórkowego. Nośniki mogą się jednak uszkodzić (szczególnie magnetyczne o dużych pojemnościach), gdy upadną na twardą powierzchnię lub gdy zostaną na dłużej pozostawione w wysokiej temperaturze.

Posłaliśmy nośniki danych na kurs przetrwania  - musiały m.in. znosić ekstremalne zimno.Kliknij, aby powiększyćPosłaliśmy nośniki danych na kurs przetrwania - musiały m.in. znosić ekstremalne zimno.

Czy nośniki to wytrzymająKliknij, aby powiększyćCzy nośniki to wytrzymają