Twój komputer

Własny komputer, tańszy od stojących na sklepowych półkach, możesz złożyć staranniej i z lepiej dobranych części. W poprzednim wydaniu PCWK kompletowaliśmy komponenty niezbędne do samodzielnego zbudowania komputera. Teraz przystąpimy do złożenia wszystkiego w działającą całość.

Własny komputer, tańszy od stojących na sklepowych półkach, możesz złożyć staranniej i z lepiej dobranych części. W poprzednim wydaniu PCWK kompletowaliśmy komponenty niezbędne do samodzielnego zbudowania komputera. Teraz przystąpimy do złożenia wszystkiego w działającą całość.

Jeżeli chcesz mieć wpływ na to, co jest w środku, jedynym rozsądnym wyjściem będzie zakasanie rękawów i samodzielne złożenie peceta, który będzie odpowiadał Twoim wymaganiom. Przy okazji poznasz z grubsza tajniki jego funkcjonowania, dzięki czemu nie będziesz zawsze zdany na pomoc serwisu, gdy zepsuje się jakiś drobiazg. Oto kilka porad, jakie mamy dla Ciebie, na dobry początek.

Zobacz również:

Co nagle, to po diable! W żadnym wypadku nie rób nic na łapu-capu. Ten, kto dobrze obmyśla swój każdy krok i pracuje według planu, może zaoszczędzić wielu nerwów i kłopotów. Tylko bez przemocy! Obchodź się ostrożnie z podzespołami przyszłego komputera. Wtyki i śruby powinny wchodzić łatwo, bez konieczności używania siły. Niektóre z wtyczek są zabezpieczone przed odwrotnym podłączeniem styków, lecz przy użyciu siły błędne połączenie też jest możliwe. Podłączone w ten sposób podzespoły mogą łatwo ulec uszkodzeniu lub popsuć inne elementy systemu.

Kliknij, aby powiększyćWybierz odpowiednie stanowisko pracy! Do montażu najlepiej nadaje się duży, dostępny ze wszystkich stron i dobrze oświetlony stół. Poza tym nie obejdziesz się bez zasilania - bardzo pomocny okazuje się przedłużacz z kilkugniazdową listwą i wyłącznikiem. Niemniej jednak na początku<font color="red"> koniecznie wyciągnij wtyk sieciowy przedłużacza z gniazda zasilania 220 V - jeśli wyłącznik listwy byłby uszkodzony, np. zwarty - mogłoby być niebezpiecznie. Poza tym zasilacze ATX są skonstruowane w taki sposób, że w momencie przyłączenia ich do sieci otrzymują napięcie 5 V. Pod napięciem są również elektroniczne podzespoły systemu, dlatego mogą zostać łatwo i zupełnie niechcący uszkodzone, np. przez dotknięcie przedmiotem, który przewodzi prąd.

Uwaga - tu kopie! Nie rób nic pod napięciem! Niebezpieczne dla życia napięcia są zarówno w zasilaczach, jak i w monitorach. Trzymaj ręce z dala od tych elementów. Szperanie w nich to zadanie wyłącznie dla doświadczonych elektrotechników.

Unikaj ładunków elektrostatycznych! Chodzi tu o ładunki, które powstają podczas chodzenia w izolowanym obuwiu po określonych nawierzchniach (np. niektórych wykładzinach podłogowych). Gdy dotkniesz wówczas jakiegoś przewodnika, przykładowo klamki u drzwi, dojdzie do wyładowania zgromadzonej poprzez indukcję energii. Mimo że wartości potencjału ładunków elektrostatycznych osiągają 20 kV, a czasami nawet dużo więcej, nie są groźne dla człowieka ze względu na małą energię źródeł indukowanych. Z kolei elementy półprzewodnikowe (zwłaszcza o sprzężeniu ładunkowym - CCD) mogą ulec uszkodzeniu już przy potencjałach 100 razy niższych. Nie dotykaj bez potrzeby ścieżek przewodzących ani kontaktów podzespołów, a zwłaszcza układów scalonych.

Patrz na gwint! Bądź ostrożny ze śrubkami. Podczas montażu peceta natrafisz na śrubki o podobnej średnicy, lecz różnym gwincie. Jeśli śrubka nie daje się wkręcić bez użycia siły, prawdopodobnie jest inaczej nagwintowana. W żadnym przypadku nie wkręcaj na siłę, gdyż możesz uszkodzić zarówno gwint śruby, jak i otworu. Uważaj też na długość śruby. Niektóre twarde dyski należy mocować za pomocą krótkich śrub, gdyż dłuższe mogłyby dotknąć elementów elektronicznych i, powodując zwarcie, doprowadzić do uszkodzenia dysku.

<font color="red">Uprzątnij wszelkie rekwizyty! Jeżeli ze świeżo zmontowanego komputera zapomnisz wyjąć jakieś narzędzie lub choćby jedną śrubkę, możesz sobie narobić niezłego bigosu. Taki drobiazg może być bowiem przyczyną zwarcia, a w efekcie - poważnego uszkodzenia sprzętu, które nie podlega naprawie gwarancyjnej.

Nieodzowne przybory i narzędzia

Do złożenia peceta nie potrzebujesz wcale skomplikowanego parku maszynowego. Wystarczy kilka powszechnie stosowanych narzędzi. Większość z nich przypuszczalnie już masz w swoim kuferku majsterkowicza albo możesz dokupić za parę złotych. Z pewnością nie obejdziesz się bez wkrętaka krzyżakowego, pęsety, płaskich szczypiec i... dyskietki startowej.

<font color="red">Wkrętak krzyżakowy średniej wielkości. Najbezpieczniejszy okaże się śrubokręt z magnetyczną końcówką. Dzięki niej wkręcana śrubka na pewno nie spadnie na elektroniczne układy.

<font color="red">Pęseta. Za pomocą pęsety (najlepiej z plastiku) możesz przestawiać zworki i wyławiać drobne elementy, które niechcący spadły na dno obudowy.

<font color="red">Małe kombinerki lub płaskie szczypce. Narzędzia te umożliwią szperanie w trudno dostępnych zakamarkach. Ponadto pomogą przy wyciąganiu mocno zakleszczonych wtyczek.

<font color="red">Małe pudełko. Możesz w nim przechowywać drobne części, na przykład śrubki, które mogą się łatwo pogubić.

<font color="red">Gumki "recepturki" lub plastikowe "ściągacze". Dzięki tym drobiazgom będziesz mógł wprowadzić do środka obudowy nieco porządku, upinając przewody i kable, tak aby zajmowały jak najmniej miejsca a jednocześnie zapewniały właściwą cyrkulację powietrza.

<font color="red">Dyskietka startowa. Sporządź ją w komputerze z zainstalowanym Windows 98, wchodząc w tym celu do menu Start|Ustawienia|Panel sterowania|Dodaj/Usuń programy|Dysk startowy. Dyskietkę systemową powinieneś utworzyć koniecznie z poziomu tego systemu operacyjnego, który zamierzasz zainstalować na swoim składaku. A propos: sama dyskietka z pakietu Windows 98 nie wystarczy do zainstalowania systemu, gdyż brakuje na niej programów FORMAT.EXE, FDISK.EXE i SYS.EXE, no i naturalnie sterowników czytnika CD-ROM. Na szczęście Microsoft pomyślał już o tym, dlatego sprzedawany u nas system Windows 98 znajduje się na tzw. bootowalnej płycie, tj. takiej, dzięki której można uruchomić system bezpośrednio z napędu CD-ROM i następnie zainstalować go na twardym dysku.

Obudowa

Kliknij, aby powiększyć<font color="red">1. Odkręć wkręty mocujące pokrywę. Ostrożnie wyjmij obudowę z opakowania. Dokładnie obejrzyj wszystkie plastikowe elementy, zdarza się, że obudowa może zostać uszkodzona w transporcie. Jeżeli znajdziesz jakieś pęknięcia, zwróć obudowę sprzedawcy. Nie przejmuj się, że w środku coś się przewraca. Zapewne jest to pudełko lub torebka z wkrętami oraz kabel zasilający. Z tyłu obudowy znajduje się 4-6 krzyżakowych wkrętów mocujących - odkręć je, używając do tego wkrętaka krzyżo-wego.

Kliknij, aby powiększyć<font color="red">2. Zdejmij pokrywę obudowy. W zależności od typu obudowy pokrywa może mieć kształt odwróconej litery U lub też składać się z trzech elementów: dwóch boków oraz pokrywy górnej. Pokrywę należy zdejmować bardzo ostrożnie, gdyż łatwo się pokaleczyć o ostre wręgi konstrukcji metalowej. W przypadku pokrywy zbudowanej z trzech elementów zdejmujemy tylko boki.