Rippowanie DVD na Macintoshu

Do niedawna rippowanie filmów DVD na Macintoshu było niemożliwe, mimo że większość nowych Maców standardowo wyposażano w napęd DVD-ROM. Mocny i szybki model Power Maca G4, radzi sobie z tym zadaniem doskonale, chociaż potrzebuje na to kilku godzin.

Jeszcze do niedawna rippowanie filmów DVD na Macu było niemożliwe, mimo że większość nowych Macintoshy standardowo wyposażono w napęd DVD-ROM.

Dekodowanie DVDKliknij, aby powiększyćDekodowanie DVDNa szczęście miłośnicy komputerów z jabłuszkiem nie mają już tego problemu. Należy tylko pamiętać, że rippowanie filmów wymaga dużej mocy komputera - szybki model Power Maca G4 potrzebuje na to około 8 godzin. Nie zaszkodzi również duży twardy dysk - jeden film to przecież 7 GB danych, a jego wersja w formacie QuickTime to już ponad 20 GB. Niestety, dostępne narzędzia nie pozwalają jeszcze na rippowanie plików przy użyciu napędów niewyprodukowanych przez Apple'a.

Zobacz również:

Obraz

Podstawowym narzędziem jest DVD Extractor 0.9b, który umożliwia dekodowanie plików VOB i ich skopiowanie na dysk. Jeśli chcesz szybko skopiować film z wypożyczalni, którego nie zdążyłeś obejrzeć, DVD Extractor skopiuje wszystkie pliki, a następnie pozwoli na zamontowanie obrazu płyty na biurku i bezproblemowe odtworzenie filmu (zobacz "Dekodowanie DVD").

Możliwe jest skopiowanie całego filmu lub, jeśli masz ograniczoną przestrzeń dyskową, tylko fragmentu, dzięki czemu możliwe jest rippowanie filmów po kawałku. W tym drugim przypadku zdarza się, że plik ma niewłaściwy format nagłówka, który należy poprawić na przykład przy użyciu Hex Edita. Wystarczy odnaleźć ciąg znaków "00 00 01 B3 2D", a następnie wykasować wszystkie dane od początku pliku aż do tego miejsca.

Dźwięk

Ustawianie dekoderaKliknij, aby powiększyćUstawianie dekoderaJeśli film DVD ma zapisany dźwięk w postaci ścieżki MPEG Layer 2, wystarczy zaimportować go bezpośrednio do QuickTime'a, a następnie dokonać konwersji do formatu AIFF. Jeśli na płycie ścieżka dźwiękowa ma format AC-3, do konwersji będzie potrzebny emulator PC (np. Virtual PC) z dowolnym programem, który obsługuje ten format.

Tworzenie filmu Video CD (VCD)

Na tym etapie jest nam potrzebny program komercyjny, taki jak MediaCleaner 5 lub Apple Final Cut Pro, oraz kilka narzędzi bezpłatnych, takich jak APack i MPack (ich odnalezienie w sieci może być utrudnione, gdyż Apple wykupił oba te narzędzia). Istnieje również wyspecjalizowany pakiet narzędzi o nazwie iDiscWriter, dostępny pod adresem: http://www.netviewdisc.com.