Linux jak fort Knox

Podłączanie do Internetu "świeżo" zainstalowanego systemu Linux jest poważnym błędem. Taki system szybko stanie się łupem komputerowych włamywaczy. Istnieje nawet opinia, że jedynym zabezpieczeniem przed profesjonalnym hakerem jest... przecięcie kabla sieciowego. Pamiętajmy jednak także o tym, że większość włamywaczy to amatorzy, szukający mocnych wrażeń, a nie poufnych danych. Oto sposoby, by się przed nimi ustrzec.

Podłączanie do Internetu "świeżo" zainstalowanego systemu Linux jest poważnym błędem. Taki system szybko stanie się łupem komputerowych włamywaczy. Istnieje nawet opinia, że jedynym zabezpieczeniem przed profesjonalnym hakerem jest... przecięcie kabla sieciowego. Pamiętajmy jednak także o tym, że większość włamywaczy to amatorzy, szukający mocnych wrażeń, a nie poufnych danych. Oto sposoby, by się przed nimi ustrzec.

Spróbujmy na chwilę stać się włamywaczem. W jaki sposób rozpoczyna on atakowanie systemu? Zbierając jak najwięcej informacji o nim. Można to zrobić na kilka sposobów - częstym źródłem informacji są strony WWW. Ile razy na ekranie twego komputera pojawiała się informacja typu: Powered by RedHat 6.0/Apache/PHP3?

Zobacz również:

Sprawdź więc, czy i twoja strona nie zawiera podobnej. Innym źródłem informacji jest finger. Jeżeli nie podamy użytkownika, a tylko nazwę hosta, pokaże informacje o zalogowanych użytkownikach:

igor@astharot: ~$ finger @localhost

Login Name Tty Idle Login Time Office Office Phone

igor Igor Wawrzyniak :0 Dec 13 17:31 (console)

igor Igor Wawrzyniak pts/0 Dec 13 18:55 (:0)

Może też podać szczegółowe dane o użytkowniku:

igor@astharot: ~$ finger igor@localhost

Login: igor

Name: Igor Wawrzyniak

Directory: /home/users/igor

Shell: /bin/bash

On since Wed Dec 13 17:31 (CET) on :0 from console

On since Wed Dec 13 18:55 (CET) on pts/0 from :0

1 minute 47 seconds idle

No mail

No plan

Program finger wywodzi się z czasów, gdy Internet łączył amerykańskie uniwersytety, a użytkownikom można było ufać. Dziś jest on traktowany jako potencjalne źródło zagrożenia. Jeżeli koniecznie chcesz użyć tego programu, postaraj się o jego bezpieczniejszy zamiennik, np. cfingerd - można w dowolny sposób konfigurować informację zwracaną przez ten program. Najlepiej jednak wyłącz demon fingera.

Co dalej?

Bezpieczeństwo Linuksa to temat bardzo szeroki, dlatego zabrakło miejsca na opisanie kilku istotnych spraw:

 • Nie został poruszony temat, który dla wielu jest wręcz synonimem zabezpieczania systemu, tj. konfigurowanie firewalla. Zainteresowani mogą zajrzeć do Firewall-HOWTO i Ipchains-HOWTO (ten pierwszy również w języku polskim).

 • Oprócz szyfrowania transmisji przy użyciu ssh, można też zaszyfrować pocztę (lub pliki) za pomocą programu PGP (albo jego Open source'owego odpowiednika GPG) oraz całą partycję (w tym celu należy pobrać odpowiedni patch z www.kerneli.org i "załatać" jądro, a następnie przeczytać: man losetup.

 • Można również skonfigurować serwer WWW do wykorzystania kodowanego połączenia SSL. Nie jest to zadanie trudne, ale należy podpisać swój certyfikat w odpowiedniej organizacji, np. VeriSign, albo samemu stać się organizacją certyfikującą (co jest trudniejsze i nie wzbudza zaufania osób oglądających strony).

 • Oprócz skanerów portów, istnieją również specjalizowane narzędzia szukające luk w zabezpieczeniach systemu. Jednym z najpopularniejszych jest ISS. Dostępne jest w pełni funkcjonalne demo, różniące się od pełnej wersji wyłącznie brakiem możliwości przetestowania innego komputera niż localhost. Inny popularny program to SAINT - www.wwdsi.com/saint - następca słynnego SATAN-a. Oba mają wygodny graficzny interfejs (ISS - X Window, SAINT - przeglądarka WWW). ISS potrafi nawet tworzyć raporty w języku zrozumiałym dla osób nie znających zagadnień bezpieczeństwa. Na stronach producenta (www.iss.net) dostępne jest w pełni funkcjonalne demo, które skanuje komputer, na którym zostało uruchomione.

 • Security Focus - informacje i narzędzia niezbędne do stworzenia bezpiecznego systemu.Kliknij, aby powiększyćSecurity Focus - informacje i narzędzia niezbędne do stworzenia bezpiecznego systemu.Jednym z podstawowych narzędzi zarówno włamywacza, jak i administratora jest skaner portów. Warto więc zainstalować jeden, np. popularny nmap, i przetestować przy jego użyciu komputer. Na pewno pokaże sporą liczbę uruchomionych usług. Czy na pewno wszystkie są potrzebne? Dobrą zasadą jest uruchamianie tylko niezbędnych. Jeżeli nie jesteś pewien, do czego służy dana usługa czy serwer, wyłącz ją. Podobnie jest w sytuacji, jeżeli serwer (np. plików czy drukarek) jest potrzebny tylko w sieci lokalnej. Wówczas firewall powinien zadbać, by nasz serwer nie był widoczny w Internecie. Jeżeli demon jest uruchamiany z własnego skryptu startowego, sprawa jest prosta. Wystarczy bowiem usunąć odpowiadające mu odwołania z katalogów /etc/rc.d/rc?.d/. Programy uruchamiane na początku pracy systemu zajmują cenną pamięć i czas procesora, toteż wiele - zwłaszcza rzadziej używanych - uruchamianych jest przez program: inetd, który nasłuchuje na określonych portach TCP i uruchamia (oraz wyłącza) w miarę potrzeby programy obsługujące daną usługę (np. serwer telnet). Plik konfiguracyjny: inetd to /etc/inetd.conf. Przykładowy wpis wygląda następująco:

  telnet stream tcp nowait telnetd.telnetd /usr/sbin/tcpd/usr/sbin /in.telnetd

  Raport z programu Neesus - jednego ze skanerów bezpieczeństwa.Kliknij, aby powiększyćRaport z programu Neesus - jednego ze skanerów bezpieczeństwa.Kolejne pola to nazwa usługi, typ gniazda sieciowego, protokół i flagi, następnie użytkownik (lub użytkownik/grupa), ścieżka do serwera i argumenty. Niepotrzebne serwisy należy skasować lub zaznaczyć znakami komentarza (znaczkiem #). Można też poprawić poziom bezpieczeństwa uruchamianych serwerów. Żaden serwer nie powinien być uruchamiany z prawami użytkownika: "root" (jeżeli nie jest mu to niezbędne - często niestety jest). Podstawową techniką hakerów są ataki poprzez przepełnienie bufora. Upraszczając: wykorzystując błędy w programach, zmusza się je do wykonania pewnego kodu (zwanego shellcode). Zostanie on uruchomiony z takimi prawami, z jakimi był uruchomiony serwer. Jeżeli są to prawa odpowiednio przygotowanego użytkownika (bez shella, bez prawa zapisu do własnego katalogu domowego itp.), to włamywacz zyska "tylko" możliwość zapisu do /tmp, logów systemowych, otwierania portów o numerach wyższych od 1024... Jest to jednak znacznie mniej niż prawa "roota".

  Niektóre dystrybucje udostępniają w pliku: /etc/passwd konto o nazwie np. nobody i wtedy serwery są uruchamiane z jego uprawnieniami. Nie jest to jednak rozwiązanie najbezpieczniejsze. Jeżeli np. demony FTP, HTTP i inne są uruchamiane z prawami tego samego użytkownika, haker, który uzyska dostęp do komputera poprzez błąd w serwerze FTP, będzie mógł kontrolować (np. zakończyć) pracę pozostałych demonów. Najlepiej więc dla każdego demona utworzyć osobnego użytkownika i grupę.