MP3 z pingwinem w tle

Muzyka w formacie MP3 to już codzienność. Pliki MP3 są niewielkie, wygodne w użyciu i pozwalają na proste tworzenie rozbudowanych archiwów muzycznych.

Muzyka w formacie MP3 to już codzienność. Pliki MP3 są niewielkie, wygodne w użyciu i pozwalają na proste tworzenie rozbudowanych archiwów muzycznych.

Czy przygotowywanie plików MP3 w Linuksie ma sens, skoro tyle dobrych i łatwych programów do Windows robi to samo? To zależy od tego, ile plików będziesz przetwarzać. Linux o wiele lepiej niż Windows nadaje się do przetwarzania dużej liczby plików, oferując przy tym łatwe sterowanie całym procesem przez skrypty i mechanizmy systemowe. Przedstawiamy najpopularniejsze aplikacje do pracy z plikami MP3 w Linuksie - od odtwarzaczy do ripperów i kompresorów MP3. Wszystkie opisywane programy znajdziesz na naszym CD-ROM-ie w postaci pakietów RPM gotowych do instalacji w dystrybucjach Red Hat 7.x, SuSE Linux 7.x i innych obsługujących pakiety RPM.

Zobacz również:

Odtwarzacze MP3

Przejrzysty interfejs programu FreeAmp.Kliknij, aby powiększyćPrzejrzysty interfejs programu FreeAmp.Podobnie jak do Windows, do Linuksa napisano bardzo wiele programów odtwarzających pliki MP3. Poszukującym szybkiego i efektywnego odtwarzacza warto polecić mpg123 - program znakowy działający z wiersza poleceń. W ostatnich miesiącach coraz większą popularność zdobywa FreeAmp (dawniej X11Amp). Jego zaletą jest przejrzysty interfejs, skórki wysokiej jakości, nieprzesłaniające podstawowych funkcji programu (jak to często bywa ze skórkami WinAmpa). Oferuje ponadto dwa pożyteczne narzędzia: menedżera utworów, który umożliwia wygodne tworzenie albumów (list utworów) ze wszystkich plików znalezionych na lokalnych nośnikach danych, oraz Download Managera, który umożliwia ściąganie utworów w formatach MP3 bezpośrednio z Internetu. Jedyną wadą Free-Ampa (dla niektórych użytkowników całkiem poważną) jest brak możliwości wizualizacji odtwarzanej muzyki oraz brak equalizera, chociaż pozostałe opisywane przeze mnie programy (oprócz mpg123) oferują te funkcje. Program jest dostępny również w wersji do Windows.

Podobnym odtwarzaczem, chociaż mniej zaawansowanym, jest GQmpeg, w którym również można zmieniać skórki. Zupełnie inny jest XMMS (X Multimedia System). W zamierzeniach autorów ma być uniwersalnym odtwarzaczem plików multimedialnych do X Window. Są już wtyczki do odtwarzania plików wideo zakodowanych przy użyciu DivX i MPEG, program standardowo potrafi odtwarzać również najpopularniejsze pliki audio (WAV, AU). Oferuje takie "wodotryski", jak wizualizacja dźwięku przy użyciu interfejsu OpenGL. Pewną wadą jest niewolnicze wręcz naśladowanie interfejsu WinAmpa, co nie poprawia czytelności interfejsu użytkownika. Funkcjonalność programu można rozszerzać za pomocą wtyczek. Obecnie jest dodawany do większości dystrybucji Linuksa jako standardowy odtwarzacz MP3. Z innych odtwarzaczy można polecić kmpg, bardzo prosty, ale za to standardowo zawarty w środowisku KDE.

Zgrywanie i kompresja do formatu MP3

Progrma Grip to uniwersalna nakładka do generowania plików MP3.Kliknij, aby powiększyćProgrma Grip to uniwersalna nakładka do generowania plików MP3.Jeśli chcesz samodzielnie przygotować pliki MP3, na przykład zawierające ulubione ścieżki z płyt CD, to Linux oferuje duże możliwości. Przygotowanie MP3 składa się z dwóch etapów: zgrania ścieżki audio z CD do pliku (najczęściej w formacie WAV), oraz przeprowadzenia właściwej kompresji pliku. Do wykonania pierwszej operacji służą tak zwane rippery, a drugiej - programy do kompresji MP3. Najbardziej użyteczne rippery i kompresory są programami uruchamianymi bezpośrednio z wiersza poleceń, choć powstało kilka graficznych nakładek, ułatwiających ustawianie bardziej zaawansowanych opcji.

Rippery

Rippery zgrywają ścieżki audio do nieskompresowanego pliku w formacie WAV (rzadziej AIFF lub PCM Audio). Najpopularniejsze linuksowe rippery to CDDA2WAV oraz CDDA Paranoia. Warto pamiętać, że na jakość zgrywanego dźwięku bezpośrednio wpływa stan powierzchni płyty. Co prawda, większość ripperów obsługuje korekcję błędów, minimalizując wpływ zarysowań, jednak nawet to nie pomoże w przypadku dużych uszkodzeń. Ponieważ ripowanie jest procesem przebiegającym na niskim poziomie sprzętowym, program zgrywający musi współpracować z konkretnym typem napędu CD-ROM. Większość współczesnych napędów działa bezproblemowo, gorzej może być ze starszymi modelami. Najlepszym linuksowym ripperem jest CDDA2WAV - oferuje dużą szybkość, chociaż jednocześnie obsługuje korekcję błędów). Jest bardziej skory do współpracy z tanimi i starszymi czytnikami CD. Poniżej podajemy przykład polecenia zgrywającego ścieżkę audio (w naszym przykładzie jest to trzecia ścieżka, wpisuje się ją po przełączniku <font color="red">-t) z płyty CD przy użyciu programu CDDA2WAV. Zakładamy, że urządzenie reprezentujące napęd CD nazywa się <font color="red">/dev/cdrom, przełącznik <font color="red">-D):

cdda2wav -D /dev/cdrom -t 3

W katalogu bieżącym zostanie zapisany nieskompresowany plik wynikowy z dźwiękiem zapisanym 16-bitowo. Odpowiedni przykład analogicznego polecenia dla CDDA Paranoia wyglądałby następująco:

cdparanoia -d /dev/scd1 -B - "-3"

Tworzenie katalogów utworów we FreeAmp.Kliknij, aby powiększyćTworzenie katalogów utworów we FreeAmp.W tym przykładzie zgrane zostaną wszystkie ścieżki od 1. do 3. włącznie. Niestety, zgrywanie zawartości na przykład całej płyty audio na twardy dysk wymaga bardzo dużo miejsca (nawet do 600 MB na jedną płytę), ponieważ dane są zapisywane bez kompresji. Rozwiązaniem jest generowanie plików MP3 w locie, tzn. bez zapisu nieskompresowanych danych na dysku. Oto przykład polecenia, które w jednym przebiegu zgra ścieżkę audio (w tym przykładzie ścieżkę 6.) i skompresuje ją do pliku MP3 bez zajmowania zbędnego miejsca na dysku:

cdda2wav -t 6 -w -H -O raw - | lame -h -

r plik.mp3

Jak widać, taka operacja nie wymaga korzystania z dodatkowych programów, wystarczy użycie znaku przekierowania strumienia danych (|) tak, aby były przejmowane przez inny program (tutaj kompresor MP3). Niestety, mimo że rozwiązanie wygląda na bardzo eleganckie, ma poważną wadę - bardzo obciąża komputer, ponieważ wykonywane są jednocześnie dwie czasochłonne operacje - zgrywanie ścieżek (a więc operacja we/wy) oraz kompresja do MP3. Ponieważ Linux nie jest ze swej istoty systemem czasu rzeczywistego, który pozwala definiować priorytety zadań, łatwo może dojść do przerwania strumienia danych i zniszczenia pliku wyjściowego, np. w wyniku próby uruchomienia innego programu. Dlatego operacje kompresji w locie można polecić jedynie właścicielom mocnych maszyn.

Kompresja do formatu MP3

Najlepszym obecnie linuksowym programem do kompresji MP3 jest LAME (LAME AinŐt an MP3 Encoder). Program ten oferuje wysoką jakość kompresji, umożliwiając określenie wielu parametrów dodatkowych. Oto przykład wywołania programu LAME:

lame -h -b 160 -m stereo plik.wav plik.mp3

Przełącznik <font color="red">-h oznacza kodowanie wysokiej jakości, <font color="red">-b 160 oznacza ustawienie tzw. bitrate ("przepływności") na 160 Kb/s - od bitrate zależy jakość pliku wynikowego. Opcja -m oznacza sposób zapisu kanałów stereo, oczywiście trzeba również podać nazwę wejściowego pliku WAV i pliku wynikowego.

Jeśli nie chcesz korzystać z LAME, możesz użyć dwóch innych kompresorów: BladeEnc lub l3enc. Niestety, BladeEnc ma problemy patentowe, a l3enc to program komercyjny (bezpłatna wersja testowa oferuje ograniczony zestaw funkcji). Bez względu na rodzaj kompresora większość osób będzie chciała wykorzystać jeden z wielu programów-nakładek, które oferują graficzny, prosty interfejs do programów wykonujących poszczególne operacje - od zgrania ścieżek, przez kompresję, aż po takie szczegóły, jak kodowanie w plikach MP3 tytułów i nazw wykonawców niezależnie od nazwy samego pliku. Najlepszym programem tego typu jest Grip, prawdziwy kombajn do produkcji MP3. Potrafi współpracować z większością ripperów i kompresorów, jest łatwy w obsłudze i niewielki. Jego cecha unikatowa to możliwość wykorzystania internetowego systemu CDDB, który przechowuje informacje o tytułach i wykonawcach większości opublikowanych dotychczas muzycznych płyt CD.

Adresy internetowe

Grip www.nostatic.org/grip/

FreeAmp www.freeamp.org

XMultiMediaSystem www.xmms.org

Gqmpegwww.geocities.com/SiliconValley/Haven/5235/mpeg-over.html

BladeEnc http://bladeenc.mp3.no

CDDA Paranoia www.xiph.org/paranoia/

LAME www.sulaco.org/mp3/