Ekspert Photoshopa - korekcja barw

Tym razem zastanowimy się, jak dokonać korekcji trzech fotografii, a następnie wykorzystać je do stworzenia montażu.

Tym razem zastanowimy się, jak dokonać korekcji trzech fotografii, a następnie wykorzystać je do stworzenia montażu.

Użyjemy zdjęć, których - niestety - nie można było umieścić na CD. Nasze przykłady powinny ci pomóc i ułatwić pracę. Zdjęcia mają kilka niedoborów kolorystycznych z powodu warunków, w jakich je zrobiono. Takie wady pojawiają się w trakcie robienia zdjęć w sztucznym świetle.

Zobacz również:

1 Kiedy dokonujesz korekcji kolorystycznej fotografii, niełatwo wzrokiem zidentyfikować kolor występujący w konkretnym obszarze. Posłużymy się Eyedropperem oraz paletą Info, żeby określić, jakich zmian musimy dokonać. Wybierz Eyedropper i ustaw rozmiar Average 5x5 w pasku Options. Wtedy twoje odczyty będą wolne od różnic kolorystycznych zależnych od wartości w pojedynczych pikselach.

Kliknij, aby powiększyć

2 Przesuń Eyedropper ponad czarną częścią kurtki osoby na zdjęciu. Paleta informacyjna poda nam odczyt w trybie RGB oraz CMYK. Jako że zdjęcie jest w trybie RGB, my użyjemy tych wartości: R:21, G:12, B:4. Dowiadujemy się, że czerń dominuje nad czerwienią. Uzyskujemy czystą czerń, ustawiając wartości na zero.

Kliknij, aby powiększyć

3 Używanie narzędzia Eyedropper oznacza przesuwanie wskaźnika ponad obrazem tam i z powrotem, żeby dokonać zmian i obserwować zmiany w Info. Wybierz narzędzie, kliknij na tym samym fragmencie kurtki. Ustawisz punkt informacyjny, możesz ich ustawić aż cztery.

Kliknij, aby powiększyć

4 Dodaj jeden punkt do obszaru bieli oraz jeden do dwóch w różnych obszarach neutralnych półcieni. Dolna część okna dialogowego pokazuje dwie wartości, oryginalną i po dokonanych zmianach dla każdego z punktów. Wybierz Image>Adjust>Colour Balance. Obydwie neutralne strefy mają niskie wartości w niebieskim oraz wysokie w czerwonym i zielonym. Za pomocą okna dialogowego ustaw półcienie, zredukuj ilość czerwieni oraz zwiększ niebieski, żeby uzyskać nawet więcej niż wartości w obszarach szarości.

Kliknij, aby powiększyć

5 Wyreguluj opcje cieni i podświetleń. Zwiększ ilość niebieskiego w podświetleniach do wartości +61; cienie wtedy muszą mieć R:+6, G:0, B:+3. Użyj tych wartości jako pomocnego przewodnika - ważne, żeby dokonać wizualnej oceny, ponieważ wartości liczbowe mogą być mylące. Zawsze pamiętaj o zwijaniu podglądu, aby obejrzeć efekt dokonanych zmian.

Kliknij, aby powiększyć