Album na fotografie

Jak przygotować album z fotografiami rodzinnymi, rysunkami, zdjęciami z wakacji? Czy możliwe jest szybkie utworzenie wygodnego interfejsu do przeglądania zasobów grafiki znajdujących się na krążku CD? Wszystkie tego typu zadania można z powodzeniem rozwiązać za pomocą edytora tekstów.

Jak przygotować album z fotografiami rodzinnymi, rysunkami, zdjęciami z wakacji? Czy możliwe jest szybkie utworzenie wygodnego interfejsu do przeglądania zasobów grafiki znajdujących się na krążku CD? Wszystkie tego typu zadania można z powodzeniem rozwiązać za pomocą edytora tekstów.

Taki album w postaci cyfrowej może być świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy przesłać większą liczbą zeskanowanych zdjęć pocztą elektroniczną. Można wkleić każde zdjęcie jako oddzielny załącznik do listu e-mail, ale takie rozwiązanie jest mało atrakcyjne i nieeleganckie. Album ze zdjęciami przygotowany za pomocą Worda ma wiele zalet: można go łatwo modyfikować, każde zdjęcie może być opatrzone podpisem lub komentarzem. Na początku albumu należy przygotować rodzaj spisu treści, działający na zasadzie odnośników - kliknięcie małego obrazka w spisie powoduje natychmiastowe odnalezienie właściwego, pełnowymiarowego zdjęcia wewnątrz albumu.

Zobacz również:

Album przygotowany w Wordzie może zostać wydrukowany. Użycie dobrej, kolorowej drukarki atramentowej i odpowiedniego papieru da w efekcie profesjonalnie wyglądający album ze zdjęciami. Album taki może zostać zapisany w postaci dokumentu HTML i służyć jako katalog z grafiką umieszczony na twardym dysku lub krążku CD, lub może zostać użyty jako część strony WWW. Tu jednak należy liczyć się z kilkoma ograniczeniami, o których powiemy w dalszej części artykułu.

Nasz album będzie się składał z trzech podstawowych części: strony tytułowej, spisu treści oraz najważniejszego: podpisanych i skomentowanych zdjęć i grafik. Tworzenie strony tytułowej chwilowo można pominąć - lepiej zrobić to wtedy, gdy zostanie zakończone dodawanie zdjęć i będzie można wybrać z nich najciekawsze do umieszczenia na pierwszej stronie dokumentu.

Chcąc przygotować atrakcyjny wygląd stron albumu, należy zdecydować, ile zdjęć czy rysunków zostanie umieszczonych na jednej stronie. Jeśli są to zdjęcia z wakacji czy fotografie rodzinne, to odpowiednim rozwiązaniem wydaje się umieszczenie dwóch zdjęć na każdej stronie. W przypadku, gdy album zawierać będzie fotografie artystyczne, rysunki czy np. pięknie renderowane sceny 3D, warto poświęcić każdą stronę albumu tylko jednej grafice.

Utwórzmy nowy dokument Worda i wstawmy tam jeden lub dwa pliki graficzne, charakterystyczne dla całego zbioru zdjęć. Można teraz wybrać odpowiednie obramowanie strony. Przejdź do Format| Obramowanie i cieniowanie na kartę Obramowanie strony. Możesz teraz wybrać rodzaj obramowania (np. Ramka), ustalić jego grubość i kolor. Jeśli nie chcesz, aby takie obramowanie pojawiło się na pierwszej, tytułowej stronie albumu, wybierz z pola Zastosuj do opcję Ta sekcja - oprócz pierwszej strony.

Kliknij, aby powiększyćW tym miejscu można także ustawić numerację stron. Przejdź do Widok|Nagłówek i stopka. Możesz teraz umieścić tutaj np. tytuł albumu i numer strony (kliknij przycisk oznaczony symbolem # lub użyj skrótu [Alt Shift P]). Chociaż elementy nagłówka i stopki w większości widoków dokumentu będą wyświetlane jasnoszarym kolorem, to np. na wydruku pojawią się w kolorze czarnym. Jeśli chcesz zmienić kolor tekstu w nagłówku lub stopce, należy go zaznaczyć, a następnie użyć Format|Czcionka i wybrać odpowiedni kolor.

Jeśli chcesz zmienić domyślne, białe tło stron dokumentu, możesz to łatwo zrobić, korzystając z opcji Format|Tło. Możesz wybrać jeden z dostępnych kolorów, ale znacznie więcej możliwości ukrytych jest pod nazwą Efekty wypełnienia. Można tam wybrać teksturę, wypełnić tło gradientem (płynną zmianą koloru) lub wzorem. Można także użyć jako tła grafiki z pliku. Należy pamiętać, że tło będzie widoczne tylko w widoku Normalny lub Układ sieci Web. Również na wydruku tło się nie pojawi. W praktyce nie jest to żaden mankament - drukowanie stron całkowicie pokrytych kolorowym wzorem to tylko niezasłużona tortura dla drukarki. Użycie kolorowego tła często powoduje, iż zdjęcia, przestają się wyróżniać, lub co gorsza, wyraźnie nie pasują do tła.

Przy większej liczbie zdjęć w albumie trudno uniknąć sytuacji, gdy kolorowe zdjęcie "gryzie się" z kolorowym tłem, chociażby z powodu przypadkowego sąsiedztwa barw dopełniających. Również strony WWW wypełnione kolorowym wzorem często zniechęcają do bliższego zapoznania się z ich treścią, o czym warto pamiętać, jeśli chcemy zapisać album w postaci HTML.

Po wstępnym określeniu wyglądu strony można dopasować wielkość wstawionych zdjęć (wystarczy kliknąć je myszą i przesunąć uchwyty na brzegach grafiki). Warto zostawić miejsce na podpis i ewentualny komentarz. Jeśli przygotowujemy naprawdę duży album, można przygotować style tekstu, które będą konsekwentnie stosowane do formatowania podpisów i komentarzy. O tym, jak przygotowywać własne style, pisaliśmy w poprzednim wydaniu PCWK Plus. W każdym przypadku warto przygotować własny styl nagłówka, który będzie stosowany w tytułach (podpisach) zdjęć. W przypadku dużych albumów powinno się na końcu umieścić w nich zwykły, tekstowy spis zdjęć. Można wykorzystać do tego narzędzie automatycznego numerowania ilustracji (Wstaw|Podpis), jednak jest ono przydatne raczej w publikacjach naukowych i technicznych. Można użyć typowego indeksu haseł i umieścić na końcu albumu alfabetyczny spis zdjęć. O przygotowywaniu indeksów i automatyzacji pracy z tym związanej także pisaliśmy w poprzednim wydaniu PCWK Plus.

Na początku pracy należy przygotować obramowanie, tło i numeracje stron albumu.Kliknij, aby powiększyćNa początku pracy należy przygotować obramowanie, tło i numeracje stron albumu.Po wstawieniu do dokumentu kilku zdjęć można zająć się tworzeniem efektownego spisu treści na początku albumu. Spis tym będzie różnił się od typowej listy rozdziałów, że złożony będzie z miniatur zdjęć umieszczonych w albumie, z których każda będzie jednocześnie łączem do pełnowymiarowej grafiki położonej w dalszej części dokumentu.

Spis treści jest tabelą, w której każde pole zawiera miniaturę grafiki. Przygotowanie takiego spisu treści nie jest trudne, chociaż przy większej liczbie zdjęć może okazać się, że warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie makra, które zautomatyzuje proces wstawiania zdjęcia i aktualizacji spisu treści.

Na początek wstaw do dokumentu, w miejscu, gdzie powinien znaleźć się spis treści, tabelę zawierającą cztery kolumny. Teraz umieść kursor w pierwszym polu tabeli, a następnie wybierz Wstaw| Rysunek|Z pliku. Kliknij wstawiony do dokumentu rysunek i skopiuj go do Schowka [Ctrl C]. Zmniejsz rysunek do rozmiarów miniatury, tak aby w jednym wierszu zmieściły się np. cztery zdjęcia. Teraz przejdź do miejsca, gdzie chcesz wstawić pełnowymiarowe zdjęcie i wklej je ze Schowka [Ctrl V]. Zaznacz zdjęcie i wybierz Wstaw|Zakładka. Powróć do tabeli - spisu treści, zaznacz umieszczoną tam przed chwilą miniaturę, po czym wybierz Wstaw| Hiperłącze lub użyj skrótu [Alt Ctrl H]. W oknie Wstaw hiperłącze wybierz opcję Miejsce w tym dokumencie, a następnie kliknij nazwę zakładki, którą przed chwilą dodałeś do dokumentu. Dzięki tej operacji miniatura zdjęcia w spisie treści stanie się łączem, którego kliknięcie spowoduje błyskawiczne odnalezienie zdjęcia w albumie. W tym momencie warto dodać zakładkę umożliwiającą szybki powrót do początku spisu treści z dowolnego miejsca dokumentu. W tym celu ustaw kursor przed tabelą z miniaturami i wybierz Wstaw|Zakładka. Wpisz nazwę, np. spis_treści i kliknij przycisk Dodaj. Możesz także przygotować proste makro, które zawierać będzie tylko polecenie Edycja|Przejdź do i wskazanie tej zakładki, a dzięki któremu powrót do początku spisu treści odbędzie się błyskawicznie. Ta zakładka i makro mogą okazać się bardzo pomocne w dalszej pracy nad albumem.