Granie na zawołanie

Epoka taśmy magnetofonowej definitywnie dobiegła końca. Teraz sam możesz nagrać płytę audio CD, którą będziesz zabawiał przyjaciół na imprezach.

Epoka taśmy magnetofonowej definitywnie dobiegła końca. Teraz sam możesz nagrać płytę audio CD, którą będziesz zabawiał przyjaciół na imprezach.

Płyta kompaktowa niedługo obchodzić będzie już dwudzieste urodziny, ale dopiero mniej więcej w połowie tego okresu stała się faktycznym standardem zapisu muzyki. Wysokie ceny urządzeń i samych krążków przez kilka lat powodowały, że CD był wynalazkiem dla bogaczy, a brak możliwości nagrywania własnych kompilacji dawał przewagę poczciwej kasecie magnetofonowej.

Zobacz również:

Jedyny rywal CD, który łączył jakość kompaktu (a wręcz ją przewyższał) z uniwersalnością kasety, został praktycznie zmuszony do wycofania się w dziedzinę zastosowań profesjonalnych, bo wytwórnie fonograficzne nie mogły pozwolić na spopularyzowanie maszynek do kopiowania płyt CD, którymi były magnetofony DAT. I gdy firma Sony znalazła wreszcie niemal doskonałe rozwiązanie - system MiniDisc - okazało się, że rewolucja nadchodzi z zupełnie innej strony.

W masowym użyciu były już pecety. Do nich zaś wymyślono nagrywarki. Potem pojawił się Internet, a na koniec - MP3.

Początkowo - tak samo jak z CD i każdym innym genialnym wynalazkiem - sprzęt był powolny i drogi, a ceny nośników horrendalnie wysokie. Lecz tym razem machina postępu technologicznego kroczyła znacznie szybciej. Ceny spadały w zawrotnym tempie, a napędy ulepszano. W ciągu pięciu lat prędkość zapisu zwiększono ośmiokrotnie - z 2x do 16x, koszt nagrywarki obniżył się dziesięciokrotnie - z 8000 do 800 zł, ale najbardziej spektakularnie zmieniła się cena czystego krążka CD-R: z 40 do niecałych 2 zł.

Dziś, gdy nowa, niezbyt szybka nagrywarka kosztuje 400 zł, coraz więcej użytkowników pecetów decyduje się na zakup tego przydatnego urządzenia. Nie dość, że rozwiązuje większość problemów z domową archiwizacją danych, to jeszcze pozwala wzbogacić audiopłytotekę.

Jeżeli masz nagrywarkę i chciałbyś nagrać własną płytę audio, a nie wiesz, jak się do tego zabrać, to właśnie znalazłeś kompetentnego doradcę - z niniejszego artykułu dowiesz się prawie wszystkiego o przygotowaniu i nagrywaniu muzycznych CD.

Easy CD Creator 3.5/4.0

Easy CD Creator 4.0 pozwala wybrać typ płyty bezpośrednio z przycisku New.Kliknij, aby powiększyćEasy CD Creator 4.0 pozwala wybrać typ płyty bezpośrednio z przycisku New.Jeśli wcześniej nie testowałeś swojego systemu pod kątem współpracy z nagrywarką, zrób to poleceniem Tools | System Tests: w oknie należy nacisnąć przycisk Do Test dla każdej z trzech składowych testu - wydajności dysku (karta Transfer Rate), odczytu audio (Audio Extraction) i szybkości nagrywania (Recorder). W ECDC 4.0 okno System Test pokazuje dostępne napędy. Po wybraniu któregoś zaznacz pole Enable... i naciśnij przycisk Test. W odniesieniu do napędów CD można sprawdzić szybkość zapisywania audio (Audio Extraction Test).

Gdyby się okazało, że Twój twardy dysk nie jest wystarczająco szybki, zdefragmentuj go i ponów test. Jeżeli masz dwa dyski, a ten drugi jest szybszy i pewniejszy, z menu Tools wybierz Options. W wyświetlonym oknie opcji na karcie General w sekcji Temporary files usuń zaznaczenie pola wyboru opcji Use Windows... i w polu obok Path podaj ścieżkę dostępu lub wybierz partycję (folder) przyciskiem Browse.

Ponieważ Easy CD Creator nie wyłącza ani nie ignoruje funkcji automatycznego powiadamiania o włożeniu płyty (Auto Insert Notification), musisz ręcznie naprawić ten mankament (patrz ramka "Wyłącz automat"). Co prawda, komputer nie będzie automatycznie uruchamiał programów z CD, a oprogramowanie zapisu pakietowego (jak Direct CD) nie rozpozna czystego nośnika, ale za to nie czekają Cię kłopoty podczas nagrywania - szczególnie w przypadku aplikacji CD Copier.

Jeśli masz wersję 4.0, korzystając z poniższych porad, weź pod uwagę następujące różnice w stosunku do wersji 3.5: zamiast kreatora jest okno Create CD, w którym wybierasz rodzaj płyty, natomiast animowany przewodnik CD Guide podpowiada jedynie, co należy robić. Okno projektu nie składa się z kilku kart - ma tylko jeden widok CD Layout, a przycisk New (oraz polecenie File | New) pozwala wybrać z listy format płyty.

Z niewielką pomocą kreatora...

1. Wybierz Audio CD. Kliknij Dalej.

2. W następnym oknie kreatora wybierz ścieżki dźwiękowe z płyty audio lub pliki wave (możesz po kilka naraz, klikając z naciśniętym klawiszem [Shift] lub [Ctrl]), które mają się znaleźć na płycie, i dodaj je do istniejącej struktury krążka przyciskiem Add Now. Obok tego przycisku znajduje się skala wolnego miejsca na dodatkowe ścieżki audio. Natomiast nad oknem dostępnych ścieżek i plików po prawej stronie znajduje się przycisk do odtwarzania ścieżek. Po zakończeniu wybierania kliknij Dalej.

3. Podaj tytuł płyty w polu Disc title i nazwę wykonawcy w Artist name. Te informacje nie są konieczne - zostaną zapamiętane przez system Windows i wyświetlane podczas odtwarzania płyty przez program Odtwarzacz CD, a także zapisane w projekcie okładki. Kliknij Dalej.

4. Jeżeli nagrywasz tylko część płyty, a resztę utworów chcesz dołączyć później, musisz zostawić otwartą sesję. Zaznacz opcję Leave the session open. Natomiast jeśli masz już gotowy układ płyty i chcesz od razu słuchać jej w zwykłym odtwarzaczu, wybierz Close the session. Kliknij Dalej.

Przycisk Advanced okna CD Creation Setup w ECDC 4.0 daje wybór metody zapisu: DAO, SAO, lub wariacji TAO.Kliknij, aby powiększyćPrzycisk Advanced okna CD Creation Setup w ECDC 4.0 daje wybór metody zapisu: DAO, SAO, lub wariacji TAO.5. Zdecyduj, czy program ma wykonać test zapisu (opcja Perform the test), czy nie. Test należy przeprowadzić podczas pierwszych prób nagrywania; później, gdy poznasz już wydajność systemu, test nie będzie konieczny. Kliknij Dalej.

6. Odpowiedz na pytanie, czy program ma od razu dokonać nagrania na dysku (opcja Create CD now), czy później. W drugim przypadku projekt struktury płyty można jeszcze zmieniać i zapisywać jako plik do dalszej edycji. Nagranie wykonasz, klikając polecenie File | Create CD lub ikonę (patrz "Opcje nagrywania"). Kliknij Zakończ.

Zosia-Samosia

1. Jeżeli nie masz jeszcze "czystego" projektu, wybierz File | New CD Layout lub kliknij przycisk i przejdź do karty Audio CD Layout.

2. Dwoma górnymi oknami programu posługuj się tak jak Eksploratorem Windows: z drzewa katalogowego po lewej stronie wybieraj dyski i foldery, których zawartość pojawi się po prawej stronie. Wybrane pliki wave (w ECDC 4.0 także MP3) lub ścieżki audio CDA z płyty przeciągaj i upuszczaj myszą na dolną część okna, w której widać układ ścieżek na projektowanej płycie. Podziałka i pasek stanu na samym dole okna informują Cię o ilości wolnego miejsca na krążku (jako czas do wykorzystania) oraz liczbie ścieżek. Utwory możesz odtworzyć poleceniem Track | Play bądź przyciskiem z paska narzędzi.

3. Jeżeli masz duży twardy dysk i chcesz być pewny jakości ścieżek przegrywanych z płyt audio, zaznacz utwór w dolnej części okna (ECDC 4.0: w górnej), a następnie poleceniem Track | Pre-record to WAV file (ECDC 4.0: Extract to file) skopiuj go na twardy dysk. Podaj nazwę oraz położenie pliku wynikowego i kliknij Zapisz.