Bank w innym okienku

Konto online musi spełniać kilka istotnych wymagań. Dostęp do niego powinien być dobrze zabezpieczony, a jednocześnie powinno być ono łatwe w obsłudze i umożliwiać wykonywanie wszystkich operacji bankowych, które znajdują się w ofercie banku (oczywiście poza wypłatą gotówki). Dodatkowo, tak jak przystało na system internetowy, wszystkie operacje powinny być wykonywane online lub niemal online - tak by natychmiast znajdowały odzwierciedlenie w systemie bankowym.

Konto online musi spełniać kilka istotnych wymagań. Dostęp do niego powinien być dobrze zabezpieczony, a jednocześnie powinno być ono łatwe w obsłudze i umożliwiać wykonywanie wszystkich operacji bankowych, które znajdują się w ofercie banku (oczywiście poza wypłatą gotówki). Dodatkowo, tak jak przystało na system internetowy, wszystkie operacje powinny być wykonywane online lub niemal online - tak by natychmiast znajdowały odzwierciedlenie w systemie bankowym.

Założenie konta w banku umożliwiającym dostęp za pośrednictwem Internetu nie jest trudne. W przeciwieństwie jednak do zwykłego konta ROR nie zawsze polega na wizycie w oddziale banku lub nie zawsze tam powinien skierować pierwsze kroki potencjalny klient.

Zobacz również:

Banki udostępniające konta online starają się maksymalnie ułatwić klientom zakładanie tego typu rachunków (aczkolwiek nie jest to regułą). Im łatwiejsza i mniej kłopotliwa dla potencjalnego klienta będzie ta procedura, tym większe prawdopodobieństwo, że zdecyduje się on założyć rachunek. W przypadku, gdy jedyną drogą do założenia konta online jest osobista wizyta w banku, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wygodny klient "internetowy" zdecyduje się na ofertę konkurencyjnego banku, który nie wymaga spaceru do oddziału.

Sposób otwierania rachunku internetowego zależy również od rodzaju banku. Jeżeli jest to bank prawdziwie wirtualny, prowadzący działalność wyłącznie za pośrednictwem Internetu oraz centrum telefonicznego i nie mający oddziałów (lub mający ich niewiele), to na pewno umożliwi załatwienie wszystkich formalności związanych z obsługą rachunku bez konieczności wychodzenia z domu. Tak jest właśnie w przypadku mBanku, Inteligo oraz Volkswagen Bank direct. Banki te umożliwiają wypełnienie formularza online (poza Volskwagen Bank direct, który przesyła formularz pocztą), telefonicznie uzupełniają szczegóły dotyczące parametrów konta, po czym przesyłają pocztą pod wskazany adres komplet dokumentów do podpisania i odesłania.

Jeszcze do niedawna inaczej było w przypadków banków, których działalność opiera się na obsłudze klientów detalicznych w sieci oddziałów rozmieszczonych w całym kraju i które dostęp przez Internet do konta traktują tylko jako kolejny środek komunikacji klienta z bankiem - wcale nie podstawowy. Wymagały osobistej wizyty w oddziale, żeby podpisać aneks do umowy o prowadzeniu rachunku. Obecnie część z nich umożliwia uaktywnienie usługi dostępu internetowego właśnie za pośrednictwem Internetu lub centrum telefonicznego, a stosowne dokumenty do podpisania przesyłane są do klienta pocztą. Tak jest np. w przypadku WBK oraz Lukas Banku.

Pozostałe banki są bardziej zasadnicze i wymagają osobistej wizyty w celu podpisania umowy. Procedura różni się w zależności od banku. Niektóre (BPH, Pekao SA, PKO BP) wymagają wypełnienia formularza przez WWW, wybrania placówki, w której ma być podpisana umowa, i dopiero wtedy wizyty w oddziale. Inne nie umożliwiają nawet złożenia wniosku przez WWW, a do założenia konta konieczna jest osobista wizyta w oddziale (Citibank, Fortis) lub zaproszenie do siebie handlowca, który przedstawi ofertę banku i pomoże wypełnić formularz umowy.

Pomimo dobrych chęci nie zawsze udaje się otworzyć rachunek przez Internet. Błąd przeglądarki uniemożliwił wygernerowanie pary kluczy szyfrujących, niezbędnych do realizacji komunikacji z bankiem.Kliknij, aby powiększyćPomimo dobrych chęci nie zawsze udaje się otworzyć rachunek przez Internet. Błąd przeglądarki uniemożliwił wygernerowanie pary kluczy szyfrujących, niezbędnych do realizacji komunikacji z bankiem.Konieczność wymiany korespondencji między przyszłym klientem a bankiem, jak również osobiste wizyty w oddziale i czas trwania procedur wewnątrzbankowych powodują, że otwarcie rachunku internetowego trwa przeważnie dłużej niż konwencjonalnego rachunku prowadzonego w oddziale. Zazwyczaj nawet najsprawniej przeprowadzona procedura nie trwa krócej niż tydzień.

Bezpieczeństwo

Najważniejszym elementem internetowej oferty banków są stosowane przez nie metody zabezpieczania dostępu do rachunków przez Internet. Im solidniejsze zabezpieczenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pieniądze przechowywane na koncie rozpłyną się w niewiadomy sposób. Kwestia bezpieczeństwa jest o tyle istotna, że praktycznie wszystkie banki w regulaminach dotyczących wykorzystania dostępu przez Internet zastrzegają, że odpowiedzialność za operacje wykonywane przy użyciu właściwego identyfikatora i hasła ponosi wyłącznie właściciel konta - bez względu na to, czy on wykonywał operacje bankowe, czy włamywacz, który identyfikator i hasło uzyskał w nieuczciwy sposób. Sesje komunikacyjne realizowane między przeglądarką zainstalowaną w komputerze użytkownika a serwerem WWW banku należy uznać za wystarczająco bezpieczne. Wszystkie banki stosują już szyfrowanie sesji z wykorzystaniem protokołu SSL o 128-bitowym kluczu szyfrującym. Natomiast duże zastrzeżenia wzbudza sposób identyfikacji użytkowników w niektórych bankach.

Uwierzytelnianie klienta wyłącznie za pośrednictwem identyfikatora i hasła jest bardzo wygodne, ale najmniej bezpieczne. Nie można, co prawda, za pomocą oprogramowania typu sniffer podsłuchać przesyłanego siecią identyfikatora i hasła (bo są przesyłane w ramach bezpiecznej sesji SSL), ale łatwo podejrzeć kogoś, gdy je wprowadza (wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne, gdy np. korzysta on z dostępu do konta online za pośrednictwem komputera w pracy), lub zainstalować w jego komputerze konia trojańskiego "podsłuchującego" wprowadzane znaki. A takie popularne programy jak np. BackOrifice 2000 znakomicie się do tego celu nadają - łatwo je rozprowadzać np. za pośrednictwem poczty elektronicznej (potrafią się "zaszyć" w dowolnym załączniku) i pracują w komputerze użytkownika w pełni zamaskowane, bez jego wiedzy.

Prosty interfejs, usługa CitiDirect CitiBanku jest bardzo funkcjonalna. Pozwala w szczególności na zapoznanie się z pełną historią transakcji dokonywanych kartą kredytową i dzięki temu na szybkie wykrycie ewentualnych nadużyć.Kliknij, aby powiększyćProsty interfejs, usługa CitiDirect CitiBanku jest bardzo funkcjonalna. Pozwala w szczególności na zapoznanie się z pełną historią transakcji dokonywanych kartą kredytową i dzięki temu na szybkie wykrycie ewentualnych nadużyć.Banki stosują różne metody, aby nawet ten najprostszy sposób uwierzytelnienia użytkownika nieco skomplikować, utrudniając włamywaczom "pracę". W mBanku, który wymaga podania wyłącznie identyfikatora i hasła, sam identyfikator jest numerem klienta niezwiązanym bezpośrednio z numerem konta (ciągi cyfr są niepowtarzalne), a hasło może być niemal dowolnie długie. Jednocześnie zalogowany w taki sposób klient nie może dokonać żadnego przelewu, który nie został wcześniej zdefiniowany (to zabezpiecza przed włamywaczami, którzy dostaliby się do konta i chcieli przelać z niego pieniądze). Do wykonania nowych, niezdefiniowanych przelewów konieczne jest posiadanie tzw. listy haseł jednorazowych, przekazywanej wyłącznie właścicielowi rachunku za pośrednictwem tradycyjnej poczty (o sposobie wykorzystania haseł jednorazowych piszemy w dalszej części artykułu). Co więcej, z konta typu eMAX mBanku można wykonać przelew tylko na jedno, wcześniej zdefiniowane konto.

Bank BPH zastosował jeszcze inny system uwierzytelniania (chociaż bank ten nie jest najlepszym przykładem w tym przypadku, gdyż oprócz identyfikatora i hasła stosuje również technologię kluczy prywatnych i publicznych). Użytkownik nie podaje każdorazowo pełnego hasła (co ułatwiłoby "podsłuchanie" przy użyciu konia trojańskiego), ale proszony jest podczas logowania o podanie kilku z sześciu znaków hasła - za każdym razem losowo wybierane są te, które trzeba wpisać. Podobnie jak w przypadku mBanku, także i w BPH identyfikator (tzw. CIF) nie jest w żaden sposób związany z numerem konta, numerem karty itp., co dodatkowo utrudnia włamywaczowi odgadnięcie go.

Kliknij, aby powiększyćNajbanalniejsze i najbardziej godne krytyki zabezpieczenie dostępu do konta stosuje Citibank. Nie dość, że jest oparte wyłącznie na identyfikatorze i haśle, to jeszcze identyfikatorem jest numer karty CitiCard, a hasłem - zaledwie 4-cyfrowy PIN do tej karty. Zmiana hasła powoduje automatyczną zmianę PIN-u w bankomacie, a kilkakrotne błędne podanie PIN-u podczas logowania się do systemu CitiDirect powoduje zarówno zablokowanie dostępu do konta przez Internet, jak też karty CitiCard, skutecznie uniemożliwiając pobieranie pieniędzy z bankomatów. Dzięki rozwiązaniu, które zastosował Citibank, dowcipnisie łatwo mogą więc utrudnić życie jego klientom - wystarczy, że znają numer CitiCard i kilkakrotnie wpiszą błędnie PIN na stronie CitiDirect .