Twoja twierdza PC

Globalna sieć służy już nie tylko do komunikacji i rozrywki. Wykorzystywana jest także podczas realizacji poważnych transakcji finansowych. Każdy, kto korzysta z Internetu, musi wiedzieć, że jest narażony na ataki komputerowych intruzów, którzy za wszelką cenę pragną uzyskać dostęp do jego poufnych danych.

Globalna sieć służy już nie tylko do komunikacji i rozrywki. Wykorzystywana jest także podczas realizacji poważnych transakcji finansowych. Każdy, kto korzysta z Internetu, musi wiedzieć, że jest narażony na ataki komputerowych intruzów, którzy za wszelką cenę pragną uzyskać dostęp do jego poufnych danych.

Chcąc przybliżyć Czytelnikom problematykę zabezpieczeń komputerowych, podajemy zasady działania hakerów oraz informujemy, czym grożą ataki cyberwłamywaczy i jak zapobiec dostaniu się cennych informacji w ręce osób niepowołanych.

Zobacz również:

Czasopisma papierowe i elektroniczne często informują o wyczynach komputerowych superspeców. Czytelnicy podziwiają umiejętności, a jednocześnie obawiają się, że sami padną ich ofiarą. Obawy są całkowicie uzasadnione: komputerowe włamanie bywało już przyczyną bankructwa firm, a chyba nikt nie chce, żeby numer jego karty kredytowej stał się powszechnie dostępny.

Haker - kto to taki?

Wiele nieporozumień wywołuje sam termin haker. Często jest stosowany zamiennie z określeniem kraker. Obiegowa opinia głosi, że haker to zdolny informatyk, często samouk, wykorzystujący swoje umiejętności do łamania wszelkich zabezpieczeń komputerowych. W powszechnym przekonaniu to hakerzy kradną hasła, numery kart kredytowych, a nawet podsyłają wirusy i tzw. konie trojańskie (rodzaj wirusa, który udając przyjazną aplikację, zdobywa informacje o hasłach dostępowych i innych istotnych danych oraz przesyła je do swego twórcy). Natomiast aktualizowany na bieżąco angielski słownik - The New Hacker's Dictionary - The Jargon File (www.ccil.org/jargon/jargon.html) definiuje hakera jako osobę mającą duże umiejętności programistyczne i bardzo bogatą wiedzę o komputerach oraz systemach operacyjnych, aplikacjach i lukach w nich występujących. W tym sensie hakerem nazywano kiedyś nawet Billa Gatesa. Na początku lat 80. amerykańskie media hakerami zaczęły nazywać komputerowych włamywaczy, uzyskujących nieautoryzowany dostęp do chronionych, ściśle tajnych danych.

Witryna internetowa CERT podaje aktualne dane o włamaniach internetowych.Kliknij, aby powiększyćWitryna internetowa CERT podaje aktualne dane o włamaniach internetowych.Ponieważ już wtedy zauważano różnicę między działalnością specjalistów komputerowych a aktywnością tych programistów, którzy wykorzystywali swoją wiedzę do nielegalnych celów, pojawiły się kolejne określenia odróżniające "dobrych" hakerów od "złych". Tych drugich nazwano krakerami (crack - łamać), gdyż często łamali zabezpieczenia oryginalnych programów i potem rozprowadzali ich nielegalne kopie.

"Dobrzy" hakerzy zajmują się rozpracowywaniem systemów w celu wzbogacenia własnych umiejętności programistycznych lub dla intelektualnej rozrywki. Podobno mają swój kodeks etyczny. Nie niszczą danych, a jeżeli znajdą luki w systemie, informują o tym wyłącznie administratora odpowiedniego serwisu lub producenta wadliwego oprogramowania. Czasami nazywa się ich white hat (białe kapelusze), natomiast "złych" krakerów - black hat (czarne kapelusze). Samurajami z kolei nazywa się cyberprzestępców nawróconych, którzy porzucili nielegalną działalność i teraz sami zwalczają komputerowych wandali, np. pracują w specjalnym wydziale policji lub w firmie zabezpieczającej sieci komputerowe.

Z kolei phreakerzy, często myleni z hakerami, zajmują się phreakingiem, czyli uzyskiwaniem połączeń telefonicznych bez płacenia za nie operatorom sieci telekomunikacyjnych. Są jeszcze tzw. script kiddies (pogardliwe określenie szeroko rozumianych hakerów), czyli niedoświadczeni adepci komputerów, korzystający z gotowych pseudohakerskich skryptów. Próbują używać narzędzi pobieranych z Internetu, jednak z powodu braku umiejętności programistycznych aplikacje te są w ich rękach praktycznie bezużyteczne. Script kiddies często największe szkody wyrządzają samym sobie, ponieważ pobierają programy zawierające konie trojańskie, dzięki którym włamywacze uzyskują dostęp do zasobów dyskowych ich komputerów.

Skala zjawiska

W marcu 2001 roku należąca do FBI agencja National Infrastructure Protection Center, zajmująca się problemami bezpieczeństwa sieciowego, opublikowała wyniki analiz włamań internetowych do serwerów firm e-biznesowych, portali i sklepów elektronicznych. Z raportu wynika, że hakerzy nie stosują wyrafinowanych i unikatowych metod, wykorzystują za to powszechnie znane luki w systemach komputerowych. W większości przypadków administratorzy zaatakowanych systemów mogli w prosty sposób uniknąć niebezpieczeństwa, instalując dostępne poprawki. Najczęściej wykorzystywane przez hakerów luki programowe to: nieautoryzowany dostęp do serwera ISS przez Open Database Connectivity (ODBC), dostęp do danych z wykorzystaniem Remote Data Service (RDS), błędy w oprogramowaniu Microsoft SQL Server 7.0 i Microsoft Data Engine (MSDE) 1.0 oraz Web Server File Request Parsing.

O wzroście zagrożenia bezpieczeństwa komputerów i sieci świadczą dane, które opublikował w roku 2001 Computer Emergency Response Team (CERT) Uniwersytetu Carnegie-Mellon w Pittsburgu, oganizacja powołana przez władze Stanów Zjednoczonych do wykrywania i informowania o potencjalnych zagrożeniach w Internecie. W pierwszym kwartale 2001 roku CERT/CC zanotował 7047 incydentów, w całym roku 2000 było ich 21 756, podczas gdy w roku 1999 jedynie 9859. Jako incydent traktuje się wszelkie przejawy zagrożenia, bez względu na skalę wyrządzonych szkód, czyli np. rozpowszechnianie wirusa Melissa jest traktowane jako jeden przypadek. W tym samym okresie 2001 roku wykryto aż 633 luki programowe. Dla porównania: w roku 2000 wykryto ich 1090, a w roku 1999 - 417. Dodatkowo w pierwszym kwartale bieżącego roku CERT/CC otrzymał ponad 18 tysięcy e-maili dotyczących spraw bezpieczeństwa, a w ubiegłym roku około 56 tysięcy. Poprawę odnotowano jedynie w kwestii alarmów. W 2000 roku CERT zaalarmował internetową społeczność o bardzo poważnych zagrożeniach 22 razy, w tym roku tylko pięciokrotnie.

Niepokojących informacji udziela również Georgi Guninski, Bułgar specjalizujący się w wyszukiwaniu luk systemowych. Zwraca uwagę na częste niedociągnięcia w aplikacjach Microsoftu. Guniński twierdzi, że wielokrotnie informował Redmond o wykrytych lukach programowych, m.in. w Internet Explorerze, Outlooku oraz Outlook Expressie, jednak łaty udostępniane są z wielomiesięcznym opóźnieniem. Nie oznacza to, że programy Microsoftu zawierają ponadprzeciętną liczbę usterek. Po prostu z racji dużej popularności jego aplikacji pełne zabezpieczenie systemów wydaje się szczególnie ważne. Duży rozgłos towarzyszył wykryciu luki systemowej w serwerze nazw - DNS BIND (Berkeley Internet Name Domain), stosowany przez około 90 procent dostawców usług internetowych - który zajmuje się tłumaczeniem numerycznych adresów IP (np. 157.25.183.18.) na tekstowe nazwy domen, używane w celu ułatwienia ruchu w sieci globalnej. W styczniu tego roku w wersjach 4 i 8 DNS BIND wykryto poważny błąd, umożliwiający hakerom przejęcie kontroli nad serwerem korzystającym z tego oprogramowania. Na szczęście udało się szybko załatać lukę, która mogła być przyczyną chaosu w Internecie.

Nie tylko wielkie korporacje czy sklepy internetowe są narażone na ataki hakerów. Każdemu komputerowi podłączonemu do sieci zagraża wizyta wścibskich gości. W dodatku im większa sieć, tym więcej amatorów nielegalnych włamań. Największą, bo globalną siecią jest, oczywiście, Internet. W tym przypadku najbardziej narażeni są właściciele stałych łączy internetowych, w tym coraz popularniejszych SDI oraz ADSL. Nie oznacza to jednak, że zwykli "modemowcy" mogą czuć się całkiem bezpieczni. Spora część ataków komputerowych dotyka właśnie indywidualnych użytkowników, którzy najczęściej stają się ofiarami początkujących, lecz mających już pewną wiedzę "fachową" hakerów.

Co może zainteresować hakerów w Twoim komputerze? Bardzo wiele: dane adresowe, numery kart kredytowych i daty ich wygaśnięcia, informacje o kontach w banku, listy płac w firmie, bazy danych o klientach, dostawcach i pracownikach, hasła dostępu do kolejnych komputerów czy programów, służbowe i prywatne listy, opinie o współpracownikach czy kontrahentach, wszelkie dokumenty i fotografie. W przypadku włamania wszystkie te informacje mogą zostać przejrzane, pobrane do odległego komputera, zmienione, uszkodzone, a nawet usunięte.