Jak zarobić na stronie

Nawet najbardziej atrakcyjna witryna nie utrzyma się długo, jeśli jej właściciel nie będzie dysponować odpowiednimi środkami. Jak je zdobyć? Istnieje kilka możliwości, z których można skorzystać w zależności od typu serwisu i liczby osób odwiedzających go.

Nawet najbardziej atrakcyjna witryna nie utrzyma się długo, jeśli jej właściciel nie będzie dysponować odpowiednimi środkami. Jak je zdobyć? Istnieje kilka możliwości, z których można skorzystać w zależności od typu serwisu i liczby osób odwiedzających go.

Reklama

Sprzedaż reklam należy poprzedzić analizą, dotyczącą poziomu oglądalności i profilu osób, które wchodzą na stronę. Oglądalność, zwłaszcza na potrzeby reklamy, jest podawana w odsłonach (liczba dokumentów umieszczonych na serwerze WWW, otwartych przez internautów). Na rynku dostępna jest pokaźna liczba amatorskich i profesjonalnych programów, służących do prowadzenia statystyki odsłon. Im bardziej profesjonalny program, tym bardziej wyrafinowane informacje można uzyskać na temat osób odwiedzających konkretne strony.

Zobacz również:

Najprostsze bezpłatne rozwiązania typu Stat4You pozwalają na przeprowadzenie prostych wyliczeń statystycznych, dotyczących np. liczby odsłon (impressions, page views), wizyt (visits, sessions), gości (unique visitors) itp. Bardziej wyrafinowane aplikacje, typu Webtrends czy Net Tracker, umożliwiają dokładne badanie użytkowników za pomocą plików cookie i szerokiej gamy predefiniowanych raportów. Dzięki nim będzie możliwe uzyskanie danych o liczbie użytkowników, którzy korzystają z serwisu np. raz w miesiącu, czasie ich pobytu, a także o stronach, na których są dowiązania do docelowego serwisu, ścieżkach poruszania się internautów po witrynie. W epoce reklamy targetowanej (ukierunkowanej) ważne jest, by jak najwięcej wiedzieć o użytkowniku, gdyż pozwoli to na precyzyjne kierowanie reklamy, dzięki czemu będzie ona bardziej skuteczna, a w niektórych przypadkach nawet przydatna internaucie. Reklamy będą bowiem emitowane zgodnie z zainteresowaniami konkretnych osób, dzięki czemu nie zdarzy się sytuacja, gdy np. piętnastolatek będzie zasypywany reklamami Mercedesa, a prezes banku - informacjami o nowych grach komputerowych.

Przydatne adresy:

venture capitals

Enterprise Investors

www.ei.com.pl

MCI

www.mci.com.pl

Internet Investments Fund

www.iif.pl

Innova Capital

www.innova.pl

i-start.pl

www.i-start.pl

red stars sp. z o.o.

www.red-stars.com

bmp Polska

www.bmp.pl

inkubatory

e-Katalyst

www.ekatalyst.pl

e-Inkubator

www.e-inkubator.com.pl

e-farm

www.e-farm.pl

sieci reklamowe

AdMaster

www.admaster.pl

ClickAd

www.clickad.com.pl

Dla dużych serwisów i firm potrzebujących wnikliwej analizy najlepszym rozwiązaniem wydaje się hurtownia danych. W tym przypadku wszystkie informacje o ruchu na serwisie są zapamiętywane w rozbudowanej bazie danych. Informacje z bazy danych możemy uzyskać zadając pytania za pomocą specjalizowanych narzędzi np. służących do rapor-towania obiektowego. Taki system oferuje największe możliwości, lecz ze względu na koszty jest rozwiązaniem dla bogatych.

Reklamy w odsłonach czy na czas

Istnieją dwie opcje sprzedaży reklam w Internecie: na podstawie liczby odsłon bądź określając przedział czasowy (np. 10 tys. odsłon banera lub 2 tygodnie jego wyświetlania). Wybór zależy od statystyki odwiedzin strony. Gdy ruch na niej większy, bardziej opłacalna jest sprzedaż liczby odsłon.

Specjaliści twierdzą, że już od poziomu 100 tys. odsłon miesięcznie należy zrezygnować ze sprzedaży reklam na określony czas ich wyświetlania. Ta opcja bowiem uniemożliwia sprzedaż większej liczby reklam, zwłaszcza wtedy, gdy liczba odsłanianych stron zwiększa się (co świadczy o reakcji internautów na modyfikowanie zawartości czy zmiany funkcjonalności serwisu, kampanie reklamowe i promocje itd.). Działania mające na celu zwiększanie liczby odsłon zależą w znacznej mierze od autorów witryny. A wzrost oglądalności strony wiąże się z perspektywą osiągania zysków w przyszłości.

Formaty

Istotną sprawą jest wybór formatu reklam, które mają się pojawiać na stronie. Standa-ryzacją formatów reklamowych zajmuje się organizacja Internet Advertising Bureau (www.iab.net), która tworzy i rekomenduje standardy banerów i innych form reklamy on-line. Na stronach tej organizacji (jest także jej polska filia pod adresem www.iab.org.pl) znajdują się wszystkie aktualnie rekomendowane formaty. Oprócz tradycyjnego banera 468 x 60 pikseli czy przycisku 120 x 60 pikseli są tam formaty pop-upów czy skyscraperów. Choć działalność organizacji wzbudza kontrowersje (w efekcie witryna musi się dostosować do reklamy, a nie odwrotnie), to trzeba przyznać, że stworzenie uniwersalnych formatów reklam internetowych to idea zasługująca na poparcie. Standaryzacja umożliwia łatwe porównywanie skuteczności reklamy na różnych witrynach, a duże, sieciowe systemy emisji reklam (ad serwery) mogą zamieszczać reklamy praktycznie wszędzie bez konieczności zmiany formatu. Przyjęcie standardów IAB nie spowoduje, że nagle reklama przyniesie olbrzymie dochody, ale na pewno ułatwi ich osiąganie.

Sieci reklamowe

Inną istotną kwestią jest sposób emitowania reklam. Istnieją różne programy, opracowane na potrzeby konkretnych witryn, umożliwiające emitowanie reklam. W większości przypadków jednak nie oferują one tylu zaawansowanych funkcji, co rozwiązania komercyjne, czyli ad serwery (aplikacje zarządzające, obsługujące emisję oraz raportujące wyświetlanie kampanii reklamowych). Na zakup rozwiązań profesjonalnych jednak mogą sobie pozwolić największe portale. Użytkownicy mniej zasobni finansowo mogą natomiast skorzystać z oferty firm, które dysponują oprogramowaniem do emitowania, raportowania i targetowania reklamy. Za korzystanie z tych usług sieci reklamowe pobierają prowizję od wpływów lub miesięczną opłatę. Duże sieci korzystają ze specjalistycznego, kosztownego oprogramowania firm DoubleClick czy Engage, w przypadku Polski jest to ad serwer Grendel. Sieci reklamowe utrzymują kontakty z brokerami lub agencjami reklamowymi, związanie się z tego typu firmą powinno więc przynieść korzyść. Sieci są również zainteresowane pozyskaniem jak największej liczby witryn, wówczas bowiem będą emitować reklamy do wielu odbiorców o różnych preferencjach.

Sponsor

Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla małego serwisu, jest znalezienie sponsora dla witryny, który w zamian za zamieszczenie w widocznym miejscu informacji o sobie, sfinansuje utrzymanie strony. Firmy często stosują ten sposób promocji na witrynach, które informują o dystrybuowanych przez nie produktach czy prowadzą kluby hobbystyczne lub tzw. lojalnościowe. Strony o telefonach komórkowych, filmach, grach to świetne miejsce dla sponsoringu. Sponsorami w większości przypadków są duże firmy, dlatego poszukiwanie swego rodzaju mecenasa należy rozpocząć właśnie wśród tuzów rynku. Oczywiście redakcja serwisu musi zachować pewną samodzielność i obiektywizm, nie podporządkowując w 100% treści witryny wymogom sponsora. Jeśli jego wpływ na zawartość serwisu nie zostanie wyraźnie określony, może to spowodować stratę

i odwiedzających, i sponsora.

Treść

Sprzedaż treści jest ciekawym rozwiązaniem dla tych serwisów, za którymi stoją potężne zespoły redakcyjne. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że jest to sposób na zarabianie pieniędzy wyłącznie w przypadku wydawnictw lub wyspecjalizowanych agencji informacyjnych. Warto jednak przeanalizować ten rynek, gdyż są jeszcze kategorie informacji, które można z dużym zyskiem sprzedać. Dużym portalom wciąż brakuje atrakcyjnej zawartości i na pewno z chęcią taką pozyskają. Model kupowania treści od wyspecjalizowanych wydawców jest kluczem do sukcesu wielu portali, które dzięki temu nie muszą tworzyć rozbudowanego zespołu redakcyjnego.