Drukarki atramentowe

Do niedawna w kolorowych drukarkach atramentowych konkurowały ze sobą dwa systemy polepszania jakości.

Do niedawna w kolorowych drukarkach atramentowych konkurowały ze sobą dwa systemy polepszania jakości.

Opłacalność i wydajnośćKliknij, aby powiększyćOpłacalność i wydajnośćInne firmy budowały modele o coraz wyższej rozdzielczości druku, podczas gdy coraz większą część rynku obejmował Hewlett-Packard, który rozwijał metodę tworzenia półtonów z mikrokropel coraz mniejszej wielkości. Właśnie ten drugi system zastosowano z powodzeniem w najnowszych drukarkach Canona.

Zobacz również:

Do wydruków grafiki i zdjęć lepiej nadają się produkty HP. Krócej trwa drukowanie, uzyskuje się nieco wyższą jakość. Modele Canona szybciej drukują dokumenty składające się wyłącznie z elementów tekstowych. W droższych modelach tej firmy rozdzielono tusze poszczególnych barw do oddzielnych kaset, dzięki czemu praktycznie ograniczono straty atramentu do minimum. Inaczej jest w drukarkach HP i kilku innych producentów, gdzie po wyczerpaniu tuszu jednego koloru wymianie musi podlegać cały zestaw.

Ocena końcowaKliknij, aby powiększyćOcena końcowaW ofercie Canona znajduje się wiele stosunkowo tanich drukarek atramentowych przeznaczonych do użytku domowego. Najnowsze z nich, S100, S300 i S500 trafiły do laboratorium już po przeprowadzeniu testu porównawczego. Okazały się godne zainteresowania. S500 zajęła pozycję lidera, S300 uplasowała się na czwartym miejscu w naszej klasyfikacji.

W najprostszym modelu, S100, jest tylko absolutne minimum. Nie mógł zaimponować szybkością pracy, do druku zdjęć też raczej się nie nadaje. Ma za to dwa zasobniki z czarnym atramentem. Uproszczono w ten sposób konstrukcję, ale skomplikowano obsługę. Dlatego nie można tej drukarki polecić nawet początkującym.

Parametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych powyżej 1000 złKliknij, aby powiększyćParametry techniczne i wyniki testów drukarek atramentowych powyżej 1000 złPozostałym modelom Canona niewiele da się zarzucić. Firma zdecydowała się na połączenie bardzo wysokiej rozdzielczości druku (2400x1200 dpi) z precyzyjnym dawkowaniem tuszu (z dokładnością do 5 pikolitrów). Dodatkowo przeniesiono grzejnik formujący bąbelek atramentu w pobliże wylotu dyszy. Nowa technologia, zwana Microfine Droplet, okazała się równie wydajna i precyzyjna jak jej poprzedniczka, znana z drukarek HP PhotoREt. Nic dziwnego, że osiągi produktów obu firm bardzo się do siebie zbliżyły.