Szybka czy pakietowa transmisja danych?

Jak łączyć się z Internetem, żeby płacić mniej? Który ze sposobów jest lepszy - HSCSD czy GPRS i które telefony je obsługują? Odpowiemy na te pytania, pomożemy Ci również dostosować sposób łączenia się do potrzeb.

Jak łączyć się z Internetem, żeby płacić mniej? Który ze sposobów jest lepszy - HSCSD czy GPRS i które telefony je obsługują? Odpowiemy na te pytania, pomożemy Ci również dostosować sposób łączenia się do potrzeb.

Ericsson pierwszy na rynku wprowadził w swoich telefonach możliwość wyboru pomiędzy HSCSD a GPRS-em.Kliknij, aby powiększyćEricsson pierwszy na rynku wprowadził w swoich telefonach możliwość wyboru pomiędzy HSCSD a GPRS-em.HSCSD to szybki sposób transmisji danych między wyposażonym w modem telefonem komórkowym, serwerem dostępowym, a następnie Internetem. Większość sprzedawanych obecnie aparatów ma wbudowany modem, ale maksymalna prędkość transferu danych, jaką można dzięki niemu osiągnąć, to 14 400 b/s. W porównaniu z parametrami modemów podłączanych do analogowych linii - 56 Kb/s - to niewiele i standard HSCSD ma zapewnić zdecydowanie szybszy transfer danych w telefonii komórkowej. W Polsce mogą z niego korzystać (od 1 marca 2000 roku) jedynie abonenci Plus GSM. Początkowo maksymalne transfery wynosiły 33 Kb/s, obecnie 56 Kb/s. Aby wykorzystać możliwości tego standardu, trzeba mieć odpowiedni telefon (patrz ramka). HSCSD opiera się na tradycyjnym komutowanym połączeniu i aktywowane jest wraz z usługą Dane Plus.

Zobacz również:

Opłaty naliczane są za czas połączenia z Internetem i nie zależą od ilości ściągniętych danych. W godzinach szczytu minuta połączenia z numerem dostępowym 123 (lub 321) kosztuje 45 gr (netto), w pozostałym czasie o 10 gr mniej. Ponieważ pierwszą fazę tego połączenia zajmuje m. in. logowanie do serwera, to przez pierwsze 15 sekund nic nie można zrobić, ale trzeba za nie zapłacić. Od razu jest jasne, że krótkie połączenia z Internetem są zdecydowanie nieopłacalne. Niestety, ponieważ opłata zależy od czasu połączenia, wolno działające strony mogą znacząco wpłynąć na wysokość rachunku. Zaletą jest niewątpliwe szybki transfer.

GPRS

Telefony z HSCSD:

Nokia 6210, 9210

Siemens S40

Ericsson R520, T39

Telefony z GPRS (dostępne obecnie lub w ciągu najbliższych tygodni):

Motorola T260, Accompli 008, V66,

Ericsson R520, T39, T65

Samsung Q100

Alcatel 701

Siemens S45, M45

Nokia 8310, 6310

GPRS to właściwie przeciwieństwo połączeń komutowanych. Po pierwsze, abonent jest cały czas połączony z Internetem, a po drugie, płaci za ilość przesłanych danych, a nie za czas transferu. Teoretycznie tylko raz trzeba własnoręcznie nawiązać połączenie z GPRS - podczas włączania telefonu. Potem klient poczty może na przykład co godzinę sprawdzać, czy na serwerze pojawiła się nowa wiadomość, abonent zaś zapłaci za to jedynie kilka gorszy. Ten typ połączenia nie blokuje telefonu - możliwe jest zarówno zainicjowanie połączenia, jak i jego przyjęcie. Na razie w takim wypadku sesja GPRS jest zawieszana i odwieszana po zakończeniu rozmowy, ale w ciągu najbliższych miesięcy pojawią się telefony, które podczas połączenia głosowego będą umożliwiały równoczesne korzystanie z GPRS (Klasa A).

Niestety, jeśli znajdujemy się w okolicy, w której telefon ma problemy z zasięgiem, musimy liczyć się ze wzrostem kosztów ze względu na częste zamykanie i wznawianie sesji. Przykładowo, jeśli w Plusie ściągnęliśmy 10 KB, a potem sesja została zerwana, wówczas operator naliczy koszt połączenia, przy czym podstawę do wyliczeń stanowi minimalna jednostka taryfikacyjna - 100 KB. Taryfy za korzystanie z połączeń GPRS różnią się u polskich operatorów znacząco. W Plusie i Erze naliczanie opłat odbywa się w jednej sesji, oddzielnie za dane pobierane i wysyłane. W Plusie każde pobrane lub wysłane 100 KB kosztuje 50 gr i jest to minimalna jednostka taryfikacyjna.

HSCSD kontra GPRSKliknij, aby powiększyćHSCSD kontra GPRSW Erze naliczanie również odbywa się w ramach jednej sesji, natomiast płaci się 6 gr za każde 10 KB. Jeśli połączenia są często zrywane, wówczas rozwiązanie Ery wydaje się o wiele korzystniejsze, jednak gdy ściągasz większe ilości danych i połączenie nie jest zrywane, Plus okazuje się tańszy. W Idei system opłat jest inny. Płacisz 100 zł i masz do wykorzystania 50 MB. Kiedy łączna ilość danych wychodzących i przychodzących przekroczy 50 MB, musisz zapłacić kolejne 100 zł.

Ustawienia GPRS dla sieci Plus GSM

DNS: 212.002.096.016 (WAP)

DNS: 212.2.96.62 (Internet)

Port: 9201 (w niektórych telefonach opcja niedostępna)

APN: wap.plusgsm.pl (dla WAP)

APN: www.plusgsm.pl (dla Internetu)

Ustawienia GPRS dla sieci Era GSM

DNS: 213.158.194.1

APN: EraInternet

Login: eranet

Hasło: eranet

Ustawienia GPRS dla sieci IDEA

DNS: 192.168.5.2

APN: www.idea.pl

Login: ppp

Hasło: ppp

HSCSD

Numer dostępowy: 123

Tryb połączenia: ISDN V.120

Login: plusgsm

Hasło: plusgsm

Primary nameserver: 212.2.96.62

Ceny za połączenia GPRS różnią się także w zależności od tego, czy przeglądasz jedynie strony WAP, czy też korzystasz z tradycyjnego Internetu. W Plusie za każde 10 KB danych przesyłanych w systemie WAP należy zapłacić 25 gr. W Erze, wykupując za 10 zł miesięczny abonament, korzystasz z WAP-u bez ograniczeń i dodatkowych opłat. Idea natomiast nie różnicuje połączeń z WAP-em i z tradycyjnym Internetem.

Co wybrać?

Przedstawimy kilka przykładów korzystania z HSCSD i GPRS w różnych sieciach i ocenimy, które z rozwiązań jest mniej kosztowne w danej sytuacji. Zaznaczymy też, kiedy sesja może zostać przerwana. Poniżej przedstawiamy opisy różnych scenariuszy, natomiast opłaty zostały zebrane w tabeli "HSCSD kontra GRPS". Odszukać je można według numerów kolejnych scenariuszy.

1a i 1b. Systematyczne sprawdzanie poczty, brak nowych wiadomości

W wypadku HSCSD następuje połączenie z serwerem dostępowym, logowanie do serwera poczty i sprawdzenie zawartości skrzynki. Łącznie operacja trwa około minuty i tyle dodamy w każdym z wariantów. Zakładając, że pocztę sprawdzasz 8 razy w ciągu 8 godzin, jesteś 8 minut w Internecie.

W GPRS sprawdzanie poczty przez cały dzień, jeśli w tym czasie nie wyjdziesz poza zasięg sieci, odbywa się w jednej sesji. Załóżmy jednak, że odbyło się 8 niezależnych sesji sprawdzania poczty. W tym scenariuszu odebrano by w ciągu 8 godzin 10 KB danych, a wysłano - 3 KB.

2a i 2b. Systematyczne sprawdzanie poczty, co godzinę nowa wiadomość licząca około 50 KB

T39 to zminiaturyzowana wersja R 520 z minimalnie zubożonymi funkcjamiKliknij, aby powiększyćT39 to zminiaturyzowana wersja R 520 z minimalnie zubożonymi funkcjamiW wypadku HSCSD jedno połączenie z logowaniem i ściąganiem wiadomości potrwa od 1,5 do 2 minut. Maksymalny łączny czas połączenia to 16 minut.

W wypadku GPRS w jednej sesji zostanie odebranych 410 KB, a wysłanych 140 KB lub odpowiednio 51 KB i 15 KB w każdej z 8 sesji.

3. Ściąganie 5 MB danych, plik skompresowany, doskonałe połączenie z serwerem

W wypadku HSCSD na koszty wpływają głównie możliwości telefonu komórkowego. Przy prędkości 43200 b/s transfer danych przychodzących wynosi około 3,8 KB/s, czyli pobieranie pliku potrwa 21 minut. Najszybsze połączenie przez HSCSD to 57600 b/s i w takim wypadku transfer może przekroczyć 5,4 KB/s, a pobieranie pliku potrwa 16 minut.

W GPRS obecnie są trzy kanały do downlinku i jeden do uplinku. Każdy z nich to 13400 b/s. Trzy kanały (40200 b/s) powinny umożliwić transfer rzędu 5 KB/s. Zazwyczaj jednak (jeśli nie korzystasz z wideokonferencji) w GPRS transfer nie jest sprawą pierwszorzędną. Liczą się impulsy za transfer.