Nowa era

WAP 2.0 ma sprawić, że mobilny Internet stanie się bardziej popularny. Zmiany wniesione w nowej wersji tego standardu są najpoważniejsze od czasu jego pojawienia się.

WAP 2.0 ma sprawić, że mobilny Internet stanie się bardziej popularny. Zmiany wniesione w nowej wersji tego standardu są najpoważniejsze od czasu jego pojawienia się.

Zapowiadany przez firmy analityczne boom na WAP okazał się płonną nadzieją. Strony są czarno-białe, na każdej mieści się mało informacji, wyświetlacze w telefonach dają o wiele mniejszy komfort niż te w palmtopach. Strony ładują się dość długo. Jedynie w podróży, gdy np. chcemy sprawdzić połączenie kolejowe, łączymy się z WAP-em. Firma analityczna Cahner-In-Stat podaje, że do 2005 roku liczba osób korzystających z mobilnego Internetu osiągnie 730 mln, z czego aż 59 procent odwiedzających witryny będzie korzystać z urządzeń innych niż komputer PC.

Zobacz również:

W osiągnięciu tego celu pomóc ma WAP 2.0, którego zaimplementowanie i unowocześnianie zapowiedziały takie firmy jak Ericsson, Nokia czy Motorola.

WAP 2.0

WAP 2.0 po raz pierwszy wykorzystywać będzie protokoły HTTP oraz TCP. Oba już od dawna stosowane są w Internecie, ale dopiero teraz możliwe jest bezpośrednie łączenie aplikacji zainstalowanej w telefonie z docelowym serwerem. Dzięki temu internauta będzie mógł skorzystać z niektórych szyfrowanych sposobów transmisji danych możliwych wyłącznie przy połączeniach bezpośrednich. Czas oczekiwania na załadowanie stron także może ulec zmianie. Czasem jednak użycie WAP-owego PGS okaże się bardziej wydajne, dlatego też WAP 2.0 nie wyklucza jego obecności. W czasie rzeczywistym wybierane będzie rozwiązanie lepsze pod względem wydajności.

WAP 2.0 będzie obsługiwał protokół WTLS (Wireless Transport Layer Security), służący do zabezpieczania transmisji, poprzez szyfrowanie danych wysyłanych między klientem a serwerem. Do sprawdzania autentyczności serwera zastosowano standard RSA, dla którego w wypadku WAP-u 2.0 stosować się będzie klucze nie mniejsze niż 1024 bity.

WAP-owe statystyki według Cahner-in-Stat

18 milionów użytkowników,

50 milionów telefonów umożliwiających korzystanie z WAP-u,

12 tysięcy witryn WAP-owych w ponad 100 krajach.

WML 2.0 oparty jest na języku XHTML Basis z wykorzystaniem stylów CSS w wersji 2.0. Zaimplementowanie standardu XHTML pozwoli na ujednolicenie stron internetowych. Wystarczy, że programista utworzy witrynę WAP-ową, a będzie ona odczytywana poprzez tradycyjne przeglądarki internetowe. Odpowiednio napisana strona WWW zostanie również poprawnie wyświetlona na ekranie telefonu. Programista będzie musiał tylko raz wykonać swoją pracę, a nie dwukrotnie tworzyć serwis internetowy. WML 2.0 pozwoli na wyświetlanie wielu kolorów, dostępna paleta zależeć będzie od modelu aparatu. Do dyspozycji tworzącego witrynę pozostaną takie atrybuty znacznika BODY jak: fgcolor, bg_color, background_image oraz nawet transparent_color. W tworzeniu strony pomogą również takie znaczniki jak BLINK, powodujący, że wybrany tekst mruga, oraz BOX, tworzący ramkę dowolnych rozmiarów i umieszczający ją w dowolnym miejscu. Do ramki można wlać tekst lub obrazek, a cały obiekt animować (poprzez płynne przesuwanie lub skalowanie).

Oprócz wgrywania rysunków na stronę, WAP pozwoli na umieszczanie piktogramów. Czym są owe piktogramy? To małe ikony zapisane w pamięci telefonu i dostępne dla programisty. Jeżeli w kodzie XHTML znajdzie się wzmianka o tym, że stosowny obrazek należy wyświetlić, to pojawi się bez wgrywania go ze strony. Specyfikacja WAP 2.0 wymaga, aby kilkanaście takich piktogramów było wgranych do telefonów, producentowi pozostawia jednak dowolność w sprawie ewentualnego dogrania kolejnych ikon przez Sieć. Czym różnić się będzie piktogram od zwykłego rysunku? Po pierwsze jego rozmiary będą o wiele mniejsze (będzie mniej więcej wielkości trzech liter "o" - pod względem długości i jednej litery, biorąc pod uwagę wysokość), po drugie będzie firmowo zapisany w telefonie.

WAP 2.0 obsługiwać będzie technologię push, która jest już stosowana w Internecie. Polega na tym, że użytkownik wybiera informacje, jakie chce otrzymywać, a one, w razie aktualizacji, same trafiają do mobilnej przeglądarki w telefonie. Dobrym przykładem mogą być chociażby notowania giełdowe czy informacje o korkach, które docierałyby na bieżąco do przeglądarki w naszym aparacie.

Spodziewane niebawem MMS-y, czyli SMS-y z elementami multimedialnymi - będą prawdopodobnie generowane przy użyciu języka WML 2.0, gdyż według specjalistów zrzeszonych w WapForum, idealnie nadaje się do tworzenia miniprezentacji multimedialnych. Ponadto, tak jak WML 1.0, będzie niezależny od platformy sprzętowej.

Pierwszym telefonem obsługującym WAP 2.0 będzie Samsung N300 z przeglądarką Mobile Explorer, którą przygotował Microsoft.