Niebezpieczne narzędzia

Partycjonery, edytory pamięci RAM i "łatacze" plików - mając narzędzia z szuflady zawodowca, możesz uzyskać zadziwiające efekty, lecz również wyrządzić spore szkody. Prezentujemy wybór profesjonalnych akcesoriów, opisując ich zastosowanie i przestrzegając przed ewentualnym ryzykiem.

Partycjonery, edytory pamięci RAM i "łatacze" plików - mając narzędzia z szuflady zawodowca, możesz uzyskać zadziwiające efekty, lecz również wyrządzić spore szkody. Prezentujemy wybór profesjonalnych akcesoriów, opisując ich zastosowanie i przestrzegając przed ewentualnym ryzykiem.

MRB-Tool pozwala edytować sektor Master Boot Record na twardym dysku. Dzięki temu możesz np. zmieniać status partycji na aktywną. Gdy wpiszesz niewłaściwe wartości, komputer odmówi posłuszeństwa.Kliknij, aby powiększyćMRB-Tool pozwala edytować sektor Master Boot Record na twardym dysku. Dzięki temu możesz np. zmieniać status partycji na aktywną. Gdy wpiszesz niewłaściwe wartości, komputer odmówi posłuszeństwa.Na kolejnych stronach znajdziesz szeroki wybór nadzwyczajnych programów. Mogą stać się bardzo przydatne, lecz zastosowane w niewłaściwy sposób mają bardzo destrukcyjny wpływ na system i zgromadzone dane. Jednak opłaca się gotowość do pewnego ryzyka - niektórych oferowanych tu funkcji próżno szukać w innych programach. Poza tym większość prezentowanych narzędzi dostaniesz za niewiarygodną cenę - sporo opisywanych programów jest bezpłatnych, niektóre zaś są dystrybuowane jako shareware i wymagają uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

Zobacz również:

Nie dla żółtodziobów. Poniższy materiał kierujemy przede wszystkim do użytkowników, którzy lubią majsterkować w systemie i aplikacjach. Lojalnie ostrzegamy jednak, że opisywane narzędzia potrafią wyrządzić większe szkody, niż można by przypuszczać. Z tego względu nie powinni ich w żadnym wypadku używać początkujący. Jeśli odważysz się sięgnąć po któryś program, przeczytaj stosowną poradę w numerze, aby zapoznać się ze sposobem użytkowania, związanym z tym ryzykiem, a także z ewentualnymi efektami ubocznymi. Pamiętaj również, że redakcja nie bierze odpowiedzialności za szkody spowodowane korzystaniem z akcesoriów.

Nie ma zabawy bez ryzyka. Aby zminimalizować ryzyko utraty danych, obok opisu każdego narzędzia przestrzegamy przed używaniem jego niebezpiecznych funkcji. Ponadto szczegółowo omawiamy korzyści i ewentualne straty w przypadku działań osób niekompetentnych. Dołączamy też wiele porad pozwalających skuteczniej korzystać z prezentowanych akcesoriów, a gdy opuści Cię szczęście, uchronić się przed utratą danych. Podpowiadamy, jak ratować dane, gdy już za późno na działania prewencyjne. Większość omawianych narzędzi znajdziesz na CD-ROM-ie dołączonym do numeru. Wśród nich zamieściliśmy również te do ratowania danych i akcesoria alternatywne do przedstawionych w numerze.

Partition Resizer potrafi zwiększać, zmniejszać i przemieszczać partycje. Jeśli nie przygotujesz się odpowiednio, narazisz się na utratę danych. Przede wszystkim trzeba usunąć ewentualne błędy i zdefragmentować zawartość dysku.Kliknij, aby powiększyćPartition Resizer potrafi zwiększać, zmniejszać i przemieszczać partycje. Jeśli nie przygotujesz się odpowiednio, narazisz się na utratę danych. Przede wszystkim trzeba usunąć ewentualne błędy i zdefragmentować zawartość dysku.Zwróć uwagę na to, że niektóre z narzędzi mogą być przyczyną zmian, których nie uda Ci się łatwo cofnąć. Z tego względu powinieneś koniecznie tworzyć zapasowe kopie plików, które masz zamiar modyfikować. Jeśli chcesz iść na pewniaka, utwórz oddzielną partycję, w której będziesz mógł spokojnie wypróbować poszczególne przybory. Na dodatek radzimy sporządzić zapasową kopię sektora MBR. Oprogramowanie koniecznie do wykonania tej operacji znajdziesz na płycie, a instrukcję zamieszczamy w części "Działania w sektorze MBR". Ze względu na ogromną funkcjonalność narzędzia mogą być przez złośliwych użytkowników wykorzystane do działań nielegalnych. Uważaj, aby nie naruszyć prawa autorskiego ani umów licencyjnych. W przeciwnym razie możesz popaść w konflikt z prawem.

W skrócie

PCWK przedstawia narzędzia, które są przydatne, lecz przy niewłaściwym stosowaniu mogą okazać się szkodliwe. Wśród prezentowanych programów znajdziesz m.in. partycjonery, edytory pamięci RAM, disasemblery, edytory zasobów i narzędzie do usuwania reklam z programów adware. Każdy program opatrujemy instrukcją użytkowania i praktycznymi poradami. Pokazujemy, gdzie tkwiło ryzyko i mówimy, jak go unikać. Ponadto wymieniamy narzędzia alternatywne.

Działania w sektorze MBR

Prosty, lecz praktyczny - przed zmodyfikowaniem partycji trzeba wybrać ją w dosowym interfejsie Partition Resizera.Kliknij, aby powiększyćProsty, lecz praktyczny - przed zmodyfikowaniem partycji trzeba wybrać ją w dosowym interfejsie Partition Resizera.<font color="blue">Zastosowanie. W sektorze Master Boot Record (w skrócie MBR) mieszczą się istotne informacje o strukturze danych na twardym dysku. Sektor ten zawiera m.in. tablicę partycji. Freeware'owy program MBR-Tool (dostępny pod adresem www.diydatarecovery.nl, rozmiar pliku: 56 KB) pozwala tworzyć zapasowe kopie sektora MBR, przywracać uszkodzony sektor z kopii, a także edytować i usuwać tablicę partycji. Ponadto umożliwia usunięcie kodu MBR, co może być przydatne, gdy padnie ofiarą wirusa. Zaleca się archiwizowanie sektora MBR, ponieważ bywa zarażany lub usuwany przez niektóre wirusy (np. CIH). Zapasowa kopia przydaje się również podczas eksperymentowania z bootmenedżerami, gdyż modyfikują sektor MBR. MBR-Tool rozpoznaje pierwsze cztery dyski podłączone do kontrolera.

<font color="red">Ryzyko. Niewłaściwe stosowanie programu (np. nieumyślne usunięcie tablicy partycji) może doprowadzić do sparaliżowania systemu. Gdy popełnisz błędy podczas edytowania tablicy partycji, system może nie rozpoznać jednej czy kilku partycji. Podobnie jest, gdy zarchiwizujesz sektor MBR, pozmieniasz partycje, a potem wgrasz starą kopię sektora MBR. Jeśli partycję, z której nie można uruchomić systemu, ustawisz jako aktywną, nie uda Ci się wczytać systemu.

Wbudowany asystent Ranish Partition Manager prowadzi użytkownika przez trzy etapy zakładania partycji. Shareware'owy program oferuje wiele funkcji (np. kopiowanie partycji na inny dysk) i dysponuje prostym bootmenedżerem.Kliknij, aby powiększyćWbudowany asystent Ranish Partition Manager prowadzi użytkownika przez trzy etapy zakładania partycji. Shareware'owy program oferuje wiele funkcji (np. kopiowanie partycji na inny dysk) i dysponuje prostym bootmenedżerem.Czynności przygotowawcze. Przed wypróbowaniem narzędzia utwórz kopię sektora MBR. Sformatuj pustą dyskietkę, wpisując polecenie format a: /s w oknie trybu MS-DOS. Następnie skopiuj na nią plik MBRTOOL.EXE i wydrukuj treść zbioru Mbrtool_user_manual.HTM za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Jeśli nie masz do dyspozycji drukarki, skonwertuj plik HTM na format TXT, po czym skopiuj go wraz z edytorem dosowym na dyskietkę. Następnie wybierz napęd A: w oknie trybu MS-DOS, wpisując a:. Potem wprowadź polecenie:

mbrtool /x:b /d:0 /f:mbrback1

W ten sposób utworzysz zapasową kopię (/x:b) sektora MBR pierwszego dysku (/d:0), umieszczając ją w pliku MBRBACK1 (/f:mbrback1). Narzędzie samoczynnie doklei właściwe rozszerzenie pliku. Jeśli masz kilka twardych dysków, możesz zarchiwizować za jednym podejściem sektory MBR pierwszych czterech dysków podłączonych do kontrolera. Wpisz w tym celu

mbrtool /x:b /d:a /f:mbrback1

Ostrożnie z czerwonymi partycjami - używając Ranish Partition Managera, można generować niepoprawne partycje. Wówczas grozi utrata danych.Kliknij, aby powiększyćOstrożnie z czerwonymi partycjami - używając Ranish Partition Managera, można generować niepoprawne partycje. Wówczas grozi utrata danych.Sposób użytkowania. Aby przywrócić sektor MBR pierwszego dysku z kopii, uruchom system z dyskietki startowej, po czym wpisz polecenie:

mbrtool /x:r /d:0 /f:mbrback1

Sektory MBR pozostałych dysków odtworzysz analogicznie, wpisując mbrtool /x:r /d:1 /f:mbrback1 itd. Poleceniem:

mbrtool /x:e /d:0

zainicjujesz edycję tablicy partycji pierwszego dysku. Obszar roboczy edytora składa się z dwóch części. Na górze wyświetlana jest dotychczasowa postać tablicy, na dole widać ewentualne zmiany. Treść tablicy partycji jest widoczna w systemie dziesiętnym i szesnastkowym.