Bezpłatny i z kodem StarOffice 6 beta

Sun Microsystems udostępnił w Internecie najnowszą testową wersję swojego bezpłatnego pakietu aplikacji biurowych - StarOffice 6 beta.

Sun Microsystems udostępnił w Internecie najnowszą testową wersję swojego bezpłatnego pakietu aplikacji biurowych - StarOffice 6 beta.

Kliknij, aby powiększyćW skład pakietu StarOffice 6 beta wchodzi edytor tekstów - StarOffice Writer, arkusz kalkulacyjny - StarOffice Calc, moduł do przygotowywania prezentacji - StarOffice Impress, moduł to tworzenia i obsługi grafiki - StarOffice Draw, moduł Adabas D 11.0 - narzędzia do obsługi baz danych (odpowiednik MS Access), odtwarzacz multimediów - StarOffice Player oraz oprogramowanie do tworzenia publikacji internetowych. Producent poświęcił dużo uwagi wyeliminowaniu z pakietu cech, za które był krytykowany poprzednik, StarOffice 5.2. Należały do nich: duża objętość pakietu (rozmiar plików instalacyjnych wersji 6.0 będzie o połowę mniejszy) oraz wysoki stopień obciążenia systemu w efekcie jednoczesnego uruchamiania wielu funkcji, np. własnej przeglądarki plików. W wersji 6.0 funkcje te zostały podzielone na niezależne programy. Istotnym udoskonaleniem jest też obsługa języka XML, stającego się powoli standardowym formatem opisu dokumentów.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćFirma Sun Microsystems zdecydowała się na opublikowanie kodu źródłowego ( www.openoffice.org ) na licencji GPL (GNU Public License). Jej zasady pozwalają użytkownikom na dokonywanie zmian w programie, pod warunkiem jednak, że zostaną przesłane do serwisu Openoffice.org. Przedstawiciele firmy twierdzą, że StarOffice nie został utworzony z myślą o bezpośredniej konkurencji z produktami Microsoft, ale jako alternatywa dla mniejszych firm i instytucji, których nie stać na opłaty licencyjne związane z korzystaniem z pakietu MS Office. Z ankiety przeprowadzonej przez "Windows 2000 Magazine" wynika, iż np. w USA StarOffice ma już 15-procentowy udział w rynku.

Na pierwszy kwartał 2002 r. jest zapowiadana premiera polskiej finalnej wersji produktu. Będzie on zgodny z systemami Windows, Linux i Sun Solaris. Na razie StarOffice 6 beta został udostępniony w dwóch wersjach językowych - angielskiej i niemieckiej.

Informacje Sun Microsystems Poland,

tel. (22) 8747800

www.sun.com/staroffice/6.0beta