Książki i przyjaciele

Z zewnątrz willa przy ul. Tymienieckiego w Łodzi nie zdradza tego, że jest to miejsce niezwykłe. Archaiczne maszyny drukarskie, zecernia, manufaktura czerpanego papieru obok komputera.

Z zewnątrz willa przy ul. Tymienieckiego w Łodzi nie zdradza tego, że jest to miejsce niezwykłe. Archaiczne maszyny drukarskie, zecernia, manufaktura czerpanego papieru obok komputera.

Kliknij, aby powiększyćW mieszczącym się tu Muzeum Książki Artystycznej spotkamy ludzi, dla których książka i związany z nią świat to źródło inspiracji i forma artystycznej wypowiedzi.

Zobacz również:

33 rysunki autorstwa Zbigniewa Brzezińskiego. Technika: cynkotypia. 46 stron. Format 33 x 33 cm. 160 kopii w dwóch edycjach, I - 70 plus 10 kopii dodatkowych, II - 80 kopii. Wszystkie sygnowane przez Zbigniewa Brzezińskiego.Kliknij, aby powiększyć33 rysunki autorstwa Zbigniewa Brzezińskiego. Technika: cynkotypia. 46 stron. Format 33 x 33 cm. 160 kopii w dwóch edycjach, I - 70 plus 10 kopii dodatkowych, II - 80 kopii. Wszystkie sygnowane przez Zbigniewa Brzezińskiego.
Kliknij, aby powiększyć
Zaczęło się od grupy artystów zrzeszonych jako Correspondance des Arts. W 1980 roku wydali samodzielnie wykonaną książkę z ilustracjami do wierszy. Po kilku latach grupa rozpada się, by ponownie ożyć w 1990 r. jako fundacja. Jest ona animowana przez Jadwigę i Janusza Tryznów. Są razem od 1972 r., razem dzielą pasję i zamiłowanie do książek. Ważnym członkiem wspólnoty Muzeum jest Paweł Tryzno junior. Reprezentant drugiego pokolenia rodziny.

Zajmuje się m.in. budową serwisu internetowego www.book.art.pl oraz rozwojem technologii "e-books on demand" - elektronicznych książek dystrybuowanych na zamówienie. Jest także autorem kilku książek z dorobku Correspondance des Arts.

Ich wysiłki, by stworzyć centrum dla pasjonatów i miłośników sztuki druku, przynoszą realne wyniki w 1993 r. W willi Henryka Grohmana - przedwojennego fabrykanta i wybitnego mecenasa sztuki - zaczyna swoją działalność Muzeum Książki Artystycznej.

13 fragmentów z pism Jakoba Böhme'a. 10 rycin i 4 tłoczenia czarną farbą autorstwa Igora Podolczaka. 30 stron. Format 25 x 25 cm. 100 kopii plus 10 kopii autorskich, wszystkie sygnowane.Kliknij, aby powiększyć13 fragmentów z pism Jakoba Böhme'a. 10 rycin i 4 tłoczenia czarną farbą autorstwa Igora Podolczaka. 30 stron. Format 25 x 25 cm. 100 kopii plus 10 kopii autorskich, wszystkie sygnowane.Od tego czasu, oprócz remontowania obiektu, Tryznowie zajmują się gromadzeniem i remontowaniem starego sprzętu poligraficznego, organizacją warsztatów i wystaw oraz działalnością statutową fundacji. Powstaje imponująca kolekcja druków, maszyn, unikatowych projektów, a nawet ołowianych czcionek. Większość eksponatów prawdopodobnie skończyłaby na złomie.

Poemat Williama Blake'a w wersji angielskiej. Prokjekt - Paweł Tryzno. Okładkę stanowi figura geometryczna K-dron, wynaleziona przez Janusza Kapustę. Okładkę powleczono lnianą masą papierową metodą natrysku. Tylna część zawiera plaskorzeźbę z metalu. Karty składane - drukowane na papierze lnianym, ręcznie czerpanym do nakladu. Druk tuszem. 100 kopii, wszystkie kopie sygnowane przez autora.Kliknij, aby powiększyćPoemat Williama Blake'a w wersji angielskiej. Prokjekt - Paweł Tryzno. Okładkę stanowi figura geometryczna K-dron, wynaleziona przez Janusza Kapustę. Okładkę powleczono lnianą masą papierową metodą natrysku. Tylna część zawiera plaskorzeźbę z metalu. Karty składane - drukowane na papierze lnianym, ręcznie czerpanym do nakladu. Druk tuszem. 100 kopii, wszystkie kopie sygnowane przez autora.W Polsce nie ma żadnej odlewni czcionek (w Europie jest ich zaledwie parę). Dziś czcionki nie są potrzebne nikomu, kiedyś dzięki nim mogliśmy przeczytać pierwszą książkę czy poranną gazetę. Można dostrzec w nich coś więcej niż kawałek stopu ołowiu, cyny i antymonu. Dla bibliofila są wytworem geniuszu typografa, dowodem na zręczność gisera. W Muzeum można poczuć magię, rzeczy - nawet zapomniane żeliwne prasy - nabierają swojej godności, opowiadają historie.

Nagle zaskoczenie. Obok historii znajdujemy nowoczesność. Cyfrowe projektowanie i skład. Photoshop, Quark, Illustrator... Na miejscu odbyło się wiele spotkań poświęconych e-książce, pomysłowi, który papier miał zabić. Na szczęście okazał się mało morderczy.

Kliknij, aby powiększyćW Galerii, oprócz wystaw czasowych, warto spojrzeć na wystawione dokonania członków grupy Correspondance des Arts. Książki wydane w nakładach po 50 egzemplarzy, czerpany papier, ręcznie kolorowane grafiki wykonane w przeróżnych, często egzotycznych technikach. Zobaczymy nietypowe materiały, eksperymentalne konstrukcje książek. Masowość nie wchodzi w grę, nakład jest symboliczny, każdy egzemplarz ma swoją historię. Jak butelka dobrego wina artystyczna książka nabiera z czasem własnego charakteru.

Świadomość, że posiadamy przedmiot unikatowy (większość nakładów jest wyczerpana, każdy egzemplarz jest sygnowany przez wykonawcę i autora) nie pozwala myśleć, że to tylko książka. Nawet jeśli czasami znajdziemy niedoskonałości techniczne, to stają się one częścią indywidualnego charakteru książki, jak drobne wady, które kochamy u bliskich.

Kliknij, aby powiększyćKliknij, aby powiększyć

Pieśń o miłości i śmierci korneta - Poemat Rainera Marii Rilkego w tłumaczeniu Adama Włodka.Projekt - Paweł Tryzno. Druk na papierze techniką typograficzną, na tkaninie w technice sitodruku.

Muzeum przyciąga. Staje się ośrodkiem skupiającym aktywistów na rzecz sztuki. Odbywają się tu performace, wystawy i spotkania. Idea łączy wielu przyjaciół i gości z kraju i świata. Powoli Muzeum zaczyna być bardzo ważnym miejscem na mapie artystycznej Polski. Warto to miejsce znać.