Oświetlenie w cyfrowym modelu 3D

Porównanie wyboru sposobu oświetlenia z jakością renderingu końcowego. Czy raydiosity jest lepsze od raytracingu? Jakie są różnice, ile zabierają nam czasu i co w zamian otrzymujemy?

Porównanie wyboru sposobu oświetlenia z jakością renderingu końcowego. Czy raydiosity jest lepsze od raytracingu? Jakie są różnice, ile zabierają nam czasu i co w zamian otrzymujemy?

Obiekt o kubaturze 1m3, oświetlony lampą światła rozproszonego o średnicy 10 cm, zasięgu jasności całkowitej 10 m i maksymalnej 500 m, zawieszoną 15 metrów nad sceną. Obraz generowany metodą raytracingu - poprawne odbicia, cienie płaskie i ostre. Czas kalkulacji: 18 min 26 sKliknij, aby powiększyćObiekt o kubaturze 1m3, oświetlony lampą światła rozproszonego o średnicy 10 cm, zasięgu jasności całkowitej 10 m i maksymalnej 500 m, zawieszoną 15 metrów nad sceną. Obraz generowany metodą raytracingu - poprawne odbicia, cienie płaskie i ostre. Czas kalkulacji: 18 min 26 sProgram Strata 3D Pro jest jednym z najprostszych i najbardziej niedoskonałych programów, przeznaczonych do konstrukcji iluzji głębi. Ma jednak owa aplikacja pewne zalety: zadowalające estetycznie efekty wizualizacji, intuicyjny i prosty zbiór narzędzi oraz, co równie istotne, bardzo rozsądną cenę. Rozważania te dla weteranów wirtualnych konstrukcji będą wtórne i jałowe - gdyż kwestia oświetlenia z pewnością jest już dawno wypracowana, a bardziej niż Strata zaawansowane programy wymagają innego, niż opisany tu, trybu postępowania. Dla nowicjuszy może zaświeci promyk światła, choć uprzedzam: wątły to i mętny promyk. Dodam jeszcze, że aktualna wersja Straty - 3.6 - jest na Macu dosyć stabilna, czego nie dało się powiedzieć o poprzednich dwóch, i (na szybkim komputerze) względnie szybka.

Zobacz również:

To samo, tyle że zastosowano metodę raydiosity. Obraz bez widocznych zmian, za to czas obliczeń wydłużył się do 3 godz. 11 min 39 sKliknij, aby powiększyćTo samo, tyle że zastosowano metodę raydiosity. Obraz bez widocznych zmian, za to czas obliczeń wydłużył się do 3 godz. 11 min 39 sObrazy generowane w programach trójwymiarowych cechuje, poza chlubnymi wyjątkami, irytująca sztuczność. Pomijam tu całkowicie aspekt geometrii modelu, bo ta zależy w zupełności od umiejętności i wrażliwości autora. Dokuczliwe są jednak pseudofotograficzne efekty nieostrości, których mechaniczna natura rozmycia rozmija się daleko z optycznymi efektami płytkiej głębi ostrości, albo nadmierna ostrość wszystkich planów, niemożliwa do zaobserwowania w naturze. Również zbyt doskonała czystość obrazu obca jest naturalnemu doświadczeniu, przepełnionego analogowym szumem. Wreszcie najprostsza do zaobserwowania sztuczność cieni ostrych, jakby je ktoś nożyczkami wyciął, albo równomiernie miękkich, jak po banalnym rozmyciu w płaskim programie bitmapowym.

Kliknij, aby powiększyćSystem śledzenia światła, czyli raytracing, w swoich ustawieniach ma pozycję definiującą miękkość cieni w liczbach, od 1 do nieskończoności, określających liczbę stopni pośrednich między pełnym cieniem (czyli kolorem otoczenia, ustalonym w zakładce świateł globalnych) a pełnym kolorem odbitego światła. Faktyczna jasność cienia i pola oświetlonego zależy, oczywiście, od własności oświetlanego obiektu, ustawionych w parametrach tekstury, jaka jest mu przypisana. Nie należy przesadzać z ilością odcieni - zależy ona przede wszystkim od wielkości finalnego obrazka. Jeśli największa powierzchnia ocieniona w skończonej pracy wyniesie, powiedzmy, 100 pikseli, to wartości przejścia tonalnego wyższe niż 100 i tak nie będą widoczne, a program będzie jałowo mielił dane, wydłużając czas renderingu ponad konieczność.

Kliknij, aby powiększyćMożna wpisać dowolnie dużą wartość zmiękczenia cienia, a mimo to obrazek może zawierać płaskie, ostro zarysowane cienie. Dlaczego? Przyczyny mogą być co najmniej trzy. Przyczyna A: niewłaściwy typ światła. Światła globalne zawsze rysujące ostre cienie - to światła robocze, o równoległych promieniach. Miękko rysują światła punktowe<sup>*</sup>, umieszczone w modelu. Mamy do dyspozycji lampę światła rozproszonego i reflektor. Oba typy mają łatwo ustawialne w oknie roboczym parametry zasięgu całkowitej i maksymalnej jasności. Pierwsza to odległość do granicy, której siła światła jest niezróżnicowana i pełna; druga to odległość, do której lampa jeszcze w ogóle oświetla. Ich proporcja określa intensywność i głębię oświetlenia, jednakże bez wpływu na miękkość krawędzi cienia rzucanego przez oświetlony obiekt. Dopiero trzeci, ustawiany w zakładce obiektów parametr zmiękcza cień wedle woli. I to przyczyna B: wielkość lampy. Przekornie to jest ustawione w Stracie, bo akurat tej własności w oknie roboczym nie widać - lampy, podobnie jak kamera, zawsze pozostają umownym znakiem o stałej wielkości. Przyczyną C może być zbyt duża odległość między źródłem światła a obiektem.

Średnica lampy 15 metrów. Czas: 5 godz. 43 min 26 sKliknij, aby powiększyćŚrednica lampy 15 metrów. Czas: 5 godz. 43 min 26 sNa koniec jeszcze o algorytmie wizualizacji obrazka. Program pozwala na miękkie, prawie naturalne cienie tylko w dwóch trybach renderingu. Scanline, odpowiedni do obiektów matowych i nieprzezroczystych - szybki i daleki od realizmu, oraz raydiosity - najbardziej złożony typ raytracingu osiągalny w Stracie.

System raydiosity posługuje się zwielokrotnionym raytracingiem dla iluminacji sceny przez światło bezpośrednie i pośrednie - odbite od obiektów, co znacząco podnosi realizm obrazka, ale równie, a może i bardziej znacząco wydłuża ilość kalkulacji, czyli czas renderingu. Różnice w czasie kalkulacji tego samego modelu są ogromne: ilustracja pierwsza, liczona trybem raytracing, jest dziesięciokrotnie szybsza niż wyglądająca niemal tak samo ilustracja druga, realizowana algorytmem raydiosity.

Średnica lampy 5 metrów. Czas: 5 godz. 40 min 48 sKliknij, aby powiększyćŚrednica lampy 5 metrów. Czas: 5 godz. 40 min 48 s

przypis:

<sup>*</sup>) również światło emitowane przez tekstury o niezerowej świetlistości.