SPOTkania dodatkowych kolorów

Standardowo prawie każdy drukowany kolor zawiera kombinację czterech kolorów: cyanu, magenty, yellow i black (CMYK). Jednak CMYK nie potrafi wiernie odtworzyć pewnych kolorów - na przykład niektórych głębokich błękitów lub metalicznego srebra - które potrzebują kolorów dodatkowych (SPOT).

Standardowo prawie każdy drukowany kolor zawiera kombinację czterech kolorów: cyanu, magenty, yellow i black (CMYK). Jednak CMYK nie potrafi wiernie odtworzyć pewnych kolorów - na przykład niektórych głębokich błękitów lub metalicznego srebra - które potrzebują kolorów dodatkowych (SPOT).

Kliknij, aby powiększyćUżycie takich barw wymaga pewnego doświadczenia, szczególnie w programie Adobe Photoshop. Poniżej przedstawię kilka technik poprawnego użycia narzędzi kolorów dodatkowych.

Zobacz również:

Jeżeli tworzysz pracę wektorową o ostrych krawędziach (na przykład opartą na krzywych Béziera) w kolorach dodatkowych (spotowych), najlepiej to wykonać w programie wektorowym albo DTP. Photoshop okaże się jednak niezbędny, jeśli kolory dodatkowe są częścią bitmapy. Na przykład kolory spotowe są kluczem w przypadku dwutonowych obrazów, gdyż zwykle zwiększają one zakres tonalny czarno-białych fotografii poprzez dodanie koloru dodatkowego, w szczególności w jasnych i średnio jasnych tonach.

Kliknij, aby powiększyćMożesz też stworzyć częściowe wypełnienia dodatkowym kolorem poprzez dodanie koloru na część obrazu - na przykład wydrukowanie logo w jednym kolorze pośrodku czarno-białej fotografii.

Specyfikacja kolorów dodatkowych

Aby uniknąć niewygodnych, często niewiele mówiących opisów kolorów, na przykład "ciemnoceglana czerwień", projektanci i drukarze posługują się wzornikami ponumerowanych kolorów. Kolory Pantone (www.pantone.com) odnoszą się do systemu pasowania Pantone (PMS). Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów kolorów, ale warto wiedzieć o istnieniu innych - w Niemczech popularny jest na przykład system HKS. Dla uproszczenia w tym artykule skupiliśmy się na systemie Pantone.

Kliknij, aby powiększyćTradycyjny sposób wykorzystania kolorów spotowych w Photoshopie to przekształcenie obrazu w odcieniach szarości (grayscale) na przykład w tryb Duotone (Image: Mode: Duotone). Jednak ta metoda nie zda egzaminu, jeśli zdecydujesz się na użycie koloru dodatkowego tylko na fragmencie swojej kompozycji, gdyż każdy piksel w trybie Duotone składa się z dwóch lub większej ilości kolorów. Gdy chcesz uzyskać tylko fragment w kolorze dodatkowym, wybierz go normalnie z palety Photoshopa (okienko pojawi się, kiedy klikniesz w kolor na palecie narzędziowej), a następnie pomaluj lub wypełnij selekcję.

W Photoshopie można to zrobić również na kolorach dodatkowych. W rezultacie powstanie niezły żart. Prawidłowy kolor pojawi się na ekranie, ale kiedy spróbujesz wydrukować kolorowe separacje, barwa dodatkowa nie będzie się separowała oddzielnie. Pojawi się w jednej lub kilku separacjach; dzieje się tak dlatego że wybierając kolor w ten sposób, nie wybierasz koloru pełnego, a tylko symulację dodatkowego koloru (RGB bądź CMYK).

Kliknij, aby powiększyćJedynym sposobem na uzyskanie pełnego koloru w Photoshopie na pliku czarno-białym bądź cmykowym jest utworzenie kanału pełnego koloru w palecie kanałów (Channels palette). Możesz to zrobić w prosty sposób, klikając na nowy kanał na dole palety kanałów lub wybierając New Spot color z okienka dialogowego paletki.

Kolor i nasycenie

Kiedy tworzysz nowy kanał, Photoshop umożliwia wybranie zarówno koloru, jak i jego nasycenia. Jednak pamiętaj, żeby się trzymać żelaznej zasady pracy przy pełnych kolorach: nigdy nie ufaj kolorom wyświetlanym na monitorze. Wiele z kolorów nie jest w stanie dobrze wyświetlić się na monitorze, gdyż Photoshop potrafi wyświetlać tylko w trybach RGB i CMYK. Opieraj się na drukowanych wzornikach kolorystycznych i zawsze porównuj z nimi kompozycję kolorów (lub zażądaj wybranych próbek kolorów z twojej drukarni).

Kliknij, aby powiększyćPonieważ swój wybór kolorów oparłeś o wzornik kolorów, może ci się wydawać, że nowe dodatkowe kanały i ustawienia nasycenia nie są istotne - po tym wszystkim jest to tylko reprezentacja ekranowa koloru i wydruki na zwykłej drukarce. Ale pomimo to nie możesz zaufać temu, co widzisz na ekranie. Niestety, nie ma tabel nasycenia dla pełnych kolorów, więc musisz eksperymentować. Kolory metaliczne są kryjące, więc powinieneś ustawić zwartość. W celu uzyskania efektu lakieru czy werniksu, zaliczanego jako pełny kolor, wybierz jasnożółty kolor i ustaw zwartość na 0%. Dla większości innych kolorów ustawienie zwartości (solidity) na 50-60% będzie działało poprawnie.