AquaPanel

Nastała moda na półprzezroczyste, opalizujące guziki, suwaki i inne elementy "komputerowej" garderoby. Spróbujmy sprostać tej modzie. Oto przepis na stworzenie w programie Canvas 8 "wodnych" przycisków.

Nastała moda na półprzezroczyste, opalizujące guziki, suwaki i inne elementy "komputerowej" garderoby. Spróbujmy sprostać tej modzie. Oto przepis na stworzenie w programie Canvas 8 "wodnych" przycisków.

Kliknij, aby powiększyćTekst oparty jest na materiałach szkoleniowych firmy Deneba.

Kliknij, aby powiększyć1. Tworzenie przycisku

Wybierz narzędzie owal z okna narzędziowego. W tym przypadku użyliśmy tego kształtu do zrobienia przycisku. Ale można z powodzeniem wykorzystać inny kształt.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć2. Wypełnienie przycisku

Następnie, przy aktywnej selekcji przycisku, otwórz paletę z menu windows/palettes/inks. Wybierz z palety kolorów przejście tonalne, a następnie przycisk Ink Managers na dole po prawej stronie palety, aby zrobić nowe przejście tonalne dla twojego przycisku. Kliknij na istniejący gradient. Zmień jego nazwę na woda. Zmień styl na Directional i ustaw go na 0 przejść. Wyczyść wszystkie kolory pośrednie w przejściu kolorystycznym, przeciągając je na boki okna.

Kliknij, aby powiększyćNastępnie kliknij na pierwszy segment przejścia kolorystycznego (z lewej strony) i wybierz kolor, który będzie jaśniejszym w twoim przycisku. Możesz, oczywiście, wybrać dowolny kolor, ale w tym przypadku wybierz jasny błękit. Dalej kliknij na drugi segment (z prawej strony) i wybierz kolor o kilka tonów ciemniejszy od poprzedniego. Kiedy uznasz, że całość dobrze wygląda, wciśnij przycisk Apply.

3. Tworzenie rozświetlenia

Kolej na nadanie przyciskowi rozświetlenia, tak by powstało wrażenie wilgotności.

Kliknij, aby powiększyćKliknij na przycisk, który wcześniej zrobiłeś. Wybierz paletę Offset Path z okna Effects/Offset Path, ustaw opcję Distance na 3, a Copy na 2 i daj OK. To pozwoli ci zrobić pomniejszoną kopię twojego przycisku.

Kliknij, aby powiększyćWybierz kopię przycisku i zmień jego wypełnienie na kolor jaśniejszy walorowy. Twój przycisk powinien wyglądać jak ten obok.

Następnie wybierz narzędzie Directional Transparency Tool z okna narzędzi, kliknij na biały przycisk i przeciągnij myszką w górę, póki nie uzyskasz efektu rozświetlenia podobnego do podanego obok przykładu.

4. Dodanie cienia

A teraz dodaj cień do przycisku, aby wyglądał bardziej realistycznie.

Kliknij na przycisk, a następnie otwórz paletę cieni Effect/Shadow. W Shadow Type wybierz opcję Image, a następnie kolor dla cienia. Ustaw Distance na 1 piksel, a kąt na 135<sup>o</sup>. Następnie ustaw rozmycie Gaussian Blur na 2 i upewnij się, że antialiasing został wybrany w opcji Fine. Zaakceptuj ustawienia na OK.

Teraz wybierz opcję Opacity Slider. Przy aktywnej selekcji cienia przeciągnij narzędziem, tak aby zróżnicować przezroczystość cienia i uzyskać efekt miękkiego przejścia tonalnego.

5. A tak wygląda galaretowaty przycisk.

Kliknij, aby powiększyć