Turbodoładowanie w palmtopach

Komputery naręczne, tak jak stacjonarne, można zmusić do szybszej pracy. Potrzeba tylko odpowiedniego oprogramowania.

Komputery naręczne, tak jak stacjonarne, można zmusić do szybszej pracy. Potrzeba tylko odpowiedniego oprogramowania.

iPAQ H3800 - on też może działać szybciejKliknij, aby powiększyćiPAQ H3800 - on też może działać szybciejMaksymalne przetaktowywanie i tak już szybkich procesorów, niezwykłe konstrukcje urządzeń chłodzących, przy których nawet najbardziej zaawansowane wentylatory okazują się zabawką dla grzecznych dzieci. Staramy się wszystko przyspieszać. Wyjątku nie stanowią też użytkownicy palmtopów. Urządzenia te nie są przeznaczone do uruchamiania zaawansowanych gier czy tworzenia grafiki 3D, ale wiele osób chciałoby, aby nawet te proste aplikacje działały szybciej. Kolejne modele palmtopów często różnią się tylko dostępną pamięcią oraz szybkością procesora. Jeśli więc wystarcza Ci oferowana mniejsza pamięć, ale z drugiej strony nie zadowala wydajność palmtopa, może warto zainstalować program do przetaktowywania komputera naręcznego.

Zobacz również:

Choć sama idea brzmi dość dziwnie i wielu osobom kojarzy się z przyspieszaniem działania kalkulatorów, to rezultaty są zauważalne.

Oprogramowanie

W Internecie znajdziesz oprogramowanie przetaktowujące procesory do systemów Palm OS i Pocket PC. W przypadku Pocket PC problem stanowić mogą różne procesory zastosowane w palmtopach konkurencyjnych firm. I tak program przeznaczony do iPAQ nie będzie już działał z Casio E-125.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji Palm OS do przetaktowywania zegara jest Afterburner. Najwięcej korzyści przyniesie użytkownikom palmtopów z procesorem taktowanym zegarem 16 MHz. W takim przypadku wzrost wydajności sięgać może nawet 70 procent.

Gdyby któraś z zainstalowanych aplikacji niepoprawnie funkcjonowała z szybciej działającym palmtopem, Afterburner będzie mógł temu zaradzić. Możliwe jest takie jego ustawienie, aby podczas działania wybranej aplikacji taktowanie zegara było ustawione na standardowe lub nawet wolniejsze. Do uruchomienia Afterburnera niezbędne jest wcześniejsze zainstalowanie aplikacji Hackmaster.

Na innej zasadzie działa CruiseControl. Skraca do zera czas oczekiwania pamięci na takt procesora, co pozwala na przyspieszenie działania Palma nawet o 45 procent. Największą zaletą programu jest to, że może działać jednocześnie z Afterburnerem. Wydajność tak przetaktowanego palmtopa, według programów benchmarkowych, zwiększyła się o 155 procent. Inną godną polecenia aplikacją konkurującą z Afterburnerem jest Tornado V. Jej możliwości w wersji 1.1 są niemal identyczne z potencjałem Afterburnera w wersji 3.1, który jest zdecydowanie nowszy. Korzystając z Tornado V, możesz zwiększyć wydajność palmtopa o 100 procent.

Najbardziej popularnym palmtopem z systemem Pocket PC jest iPAQ. Nie mogło w związku z tym zabraknąć dla niego aplikacji do przyspieszania działania procesora. Dzięki JS Overclock procesor StrongARM taktowany zegarem 206 MHz rozpędza się nawet do 246 MHz. Różnicę zauważą zapewne wszyscy, którzy zainstalowali Quake'a w Pocket PC.

Nabywcom palmtopa firmy Casio pozostaje ręczna regulacja, co naturalnie skończy się utratą gwarancji.

Ostrzeżenia

Producenci oprogramowania do przetaktowywania palmtopów ostrzegają przed możliwością uszkodzenia komputera naręcznego i podkreślają, że jeśli cokolwiek zrobisz, to na własną odpowiedzialność. Jednocześnie firma Palm Inc. odradza używania tego typu aplikacji. Zdarzyć się również może, że stracisz wszystkie dane przechowywane w pamięci. Dlatego zanim uruchomisz np. JS overclock, skopiuj je z palmtopa do komputera stacjonarnego. Nigdy nie uruchamiaj programu, który zmienia zawartość pamięci Flash ROM, w czasie gdy komputer naręczny działa w przyspieszonym trybie. Przyspieszenie taktowania zegara procesora oznacza większy pobór mocy, co z kolei powoduje szybsze rozładowywanie baterii.

Inne zastosowania

Skoro można przyspieszać, to można również zwolnić tempo pracy palmtopa. To z pozoru bezsensowne działanie daje niemałe korzyści, bo bateria w palmtopie dłużej pracuje bez ładowania. Używając np. Afterburnera, sprawisz, że przez większość czasu palmtop pracować będzie w wolniejszym trybie, pobierając mało energii, natomiast normalny lub przyspieszony tryb pracy włączać się będzie tylko do skomplikowanych aplikacji, takich jak chociażby arkusz kalkulacyjny.

Benchmarki

Jak sprawdzić, o ile wzrosła wydajność palmtopa? Do tego celu służą (oprócz wprawnego oka) takie aplikacje, jak VOBenchmark, GAPI Benchmark (obie do Pocket PC) oraz PocketMark (do Palm OS). Zachęcam Czytelników do przesyłania wyników pomiarów wydajności swoich palmtopów pod adresem: cezary.kramp@idg.com.pl, z zaznaczeniem, którym programem wykonywali testy i na jakim palmtopie.