Poprawianie iMaca

Wskazówki praktyczne i porady eksperów dla wytrawnych użytkowników Macintoshy.

Wskazówki praktyczne i porady eksperów dla wytrawnych użytkowników Macintoshy.

Kliknij, aby powiększyćPewnie byłeś jednym z pierwszych w miasteczku, którzy kupili iMaca. Tego w kolorze bondi blue, z CD-ROM-em z wysuwaną tacką. A może wstrzymałeś się i kupiłeś później takiego z napędem, do którego wsuwa się płyty, w kolorze rubinu lub szałwii? Tak czy inaczej, dziś twój komputer pewnie nieco trąca myszką (i to wcale nie komputerową). Aplikacje domagają się pamięci RAM, a twardy dysk aż pęka w szwach od danych.

Nie musisz wcale kupować nowego komputera. iMac wygląda wprawdzie na hermetycznie zamkniętą puszkę i trudniej dostać się do jego podzespołów niż w Power Macintoshu, ale wystarczy trochę czasu, cierpliwości i nieco pieniędzy, by wykrzesać z niego więcej życia.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyćNiełatwo wymienić procesor G3 w iMacu, ale istnieją co najmniej dwa sposoby na ożywienie tego komputera: zwiększenie ilości RAM-u i wymianę twardego dysku na pojemniejszy. Jeśli jesteś posiadaczem iMaca Rev. A, możesz także pokusić się o zwiększenie pamięci wideo RAM. Pokażemy ci, jak tego wszystkiego dokonać. Pierwsza część (kroki od 1 do 6) dotyczy iMaców w kolorze bondi blue i w kolorach owocowych z wysuwanym CD-ROM-em. Druga część dotyczy iMaców z CD-ROM-em bez wysuwanej tacki i wszystkich następnych. Jeśli gotów jesteś na jeszcze większe wyzwania, możesz zastanowić się nad zakupem (za 300 USD) karty Harmoni produkcji Sonnet Technologies. Pozwala ona zmienić procesor na lepszy i dokłada port FireWire. Aby sprawdzić, czy będzie pasowała do twojego iMaca, skontaktuj się z firmą Sonnet Technologies.

Kliknij, aby powiększyćPamiętaj, że decydując się na opisane tu kroki, możesz naruszyć warunki gwarancji. Jak przy każdym upgradzie sprzętu musisz liczyć się z pewnym ryzykiem. Nie powinieneś raczej uszkodzić iMaca postępując dokładnie według wskazówek, ale wiedz, że kilka osób z personelu "Macworlda" miało problemy z upgrade'em iMaca. Poniższe ostrzeżenia i wskazówki to owoc ciężko zdobytego doświadczenia.

Część dotyczącą iMaców z wysuwaną tacką napisał Christopher Breena, dotyczącą iMaców z CD-ROM-em bez tacki napisali Jennifer Berger i Jason Cox.

Co będzie potrzebne

Oto spis tego, co musisz zgromadzić, nim przystąpisz do modernizacji iMaca.

1. Twardy dysk ATA lub Ultra-ATA o 5,4 tys. obrotów na minutę (szybsze dyski mogą się za bardzo nagrzewać).

2. Płyta z systemem Mac OS, by zgrać dane ze starego dysku i ponownie zainstalować system

na nowym.

3. Nowa pamięć RAM. Pierwsze iMaki bez tacki mogą pomieścić do 512 MB RAM-u.iMaki produkowane od lata 2000 r. mieszczą do 1 GB RAM-u.

4. Sposób na zgranie danych ze starego dysku: zewnętrzna nagrywarka CD-RW, napęd Zip, twardy dysk albo sieć.

5. Tradycyjne narzędzia: magnetyczny śrubokręt Philipsa (zmniejsza ryzyko upuszczenia śrubek do wnętrza iMaca), płaski śrubokręt i pęseta, przydatna do chwytania i przytrzymywania drobnych śrubek, jakie znajdziesz wewnątrz iMaca.

6. Małe pudełko na wykręcone śrubki, po to by nie poginęły.

7. Opaska uziemiająca, by nie zniszczyć iMaca wyładowaniami statycznymi (taka opaska kosztuje

kilka złotych w sklepach z komputerami).

8. Miękka powierzchnia, np. poduszka, koc czy ręcznik, by nie porysować monitora i obudowy.

9. Godzina twojego cennego czasu (a nawet mniej).