Przepis na stację roboczą

Samodzielne złożenie komputera domowego nie jest sztuką. Ale czy równie łatwo można zbudować stację roboczą?

Samodzielne złożenie komputera domowego nie jest sztuką. Ale czy równie łatwo można zbudować stację roboczą?

Karta 3Dlabs/Wildcat 4210 przeznaczona jest dla architektów i osób pracujących z programami 3D. Jej wyniki będą słabe w grach, ale np. w 3D Studio MAX pokaże lwi pazur.Kliknij, aby powiększyćKarta 3Dlabs/Wildcat 4210 przeznaczona jest dla architektów i osób pracujących z programami 3D. Jej wyniki będą słabe w grach, ale np. w 3D Studio MAX pokaże lwi pazur.Kupić bardzo wydajny komputer do zastosowań domowych nie jest dziś trudno. W każdym sklepie znajdzie się konfigurację, w której będzie procesor 1,5 GHz albo szybszy, karta graficzna GeForce3, 256 MB pamięci i inne dopalacze. Czy jednak taki komputer dobrze się sprawdzi we wszystkich zastosowaniach? Pomijamy w tym miejscu wykorzystanie go w roli serwera, ale zastanówmy się na przykład nad obróbką grafiki w programie 3D Studio MAX albo nad pracą w program CAD/CAM. Okaże się, że typowe domowe konfiguracje, nawet bardzo mocne, nie zawsze odpowiadają osobom używającym zaawansowanego i wymagającego oprogramowania. W takich przypadkach do wygodnej i efektywnej Kliknij, aby powiększyćpracy potrzebna jest stacja robocza z prawdziwego zdarzenia. Podajmy prosty przykład - mając komputer z dwoma procesorami 3D Studio MAX, można na jednym renderować linie parzyste, na drugim nieparzyste. Korzyść ewidentna. Ale kupić komputer będący stacją roboczą nie jest już tak łatwo, nie wystarczy wejść do pierwszego z brzegu sklepu. W wielu zaś przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne zbudowanie takiej maszyny. O tym właśnie mówi niniejszy artykuł.

Zobacz również:

Planując budowę stacji roboczej, trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Jako jedyny pewnik przyjmijmy, że w wypadku płyt głównych pod uwagę weźmiemy wyłącznie modele obsługujące dwa procesory.

1. Jaki procesor?

Procesor Pentium III 1 GHz x 2

Komentarz To rozwiązanie jest sprawdzone już na wszystkie możliwe sposoby, i dobre, chociaż pierwszą młodość ma za sobą. Gdy płyty do procesorów AMD staną się powszechnie dostępne, wówczas właśnie Athlon MP może się okazać najbardziej naturalnym wyborem.

Alternatywa Athlon MP 1,2 GHz x 2.

Wybór nie jest olbrzymi. Jeśli chodzi o Intela, jedyna w tej chwili opcja to procesory Pentium III. Oczywiście są jeszcze układy z rodziny Pentium III Xeon oraz Pentium 4 Xeon, jednak ze względu na cenę i przeznaczenie (głównie serwery) nie bierzemy ich pod uwagę. Układy Pentium 4 nie mogą pracować w duecie, przynajmniej na razie.

Do niedawna wybór właściwie kończył się w tym momencie. Na szczęście w drugiej połowie 2001 roku do gry wkroczyła firma AMD, prezentując procesory AMD Athlon MP, oparte na jądrze nowej generacji (Palomino), zdolne do pracy w podwójnej konfiguracji.

Kliknij, aby powiększyćNa szczęście - gdyż są to układy znacznie bardziej zaawansowane niż Pentium III; także obsługujące je chipsety (AMD 760 MPX) pod względem zaawansowania logiki przewyższają rozwiązania przeznaczone do platformy intelowskiej.

Kupując procesory, trzeba się tylko upewnić, że są identyczne, tzn. taktowane takim samym zegarem, wykorzystujące pamięć cache identycznych rozmiarów, są w tym samym steppingu itd. W przypadku Pentium III trzeba uważać na jeszcze jedną pułapkę - wersje z zegarem 1,13 GHz wykorzystują nowe jądro Tualatin, do czego wiele płyt dwuprocesorowych nie jest jeszcze przystosowanych.

2. Jaka płyta główna?

Płyta główna z chipsetem VIA Apollo Pro 133A

Komentarz To obecnie najlepszy wybór do stacji roboczej z dwoma procesorami Intela. Nie ma sensu wydawać więcej pieniędzy na droższe rozwiązania z chipsetem VIA Apollo Pro266 i pamięcią DDR, gdyż ze względu na architekturę układów Pentium III wzrost wydajności jest minimalny.

Alternatywa Płyta główna z chipsetem AMD 760MPX do procesora AMD Athlon MP.

W tym obszarze panuje spokój i porządek, przynajmniej w porównaniu do rynku płyt jednoprocesorowych. Jak zwykle, wybór płyty uzależniony jest przede wszystkim od docelowego procesora.

Jeżeli zdecydowałeś się na Pentium III, wówczas sprawa nie jest skomplikowana. Nie ma już na rynku płyt z chipsetem i840, gdyż okazał się niewypałem. Nie ma też płyt z chipsetem i440BX, gdyż jest przestarzały. Mówiąc krótko, płyt z chipsetami Intela raczej się nie znajdzie.

Zdecydowana większość popularnych płyt wykorzystuje chipsety firmy VIA - Apollo Pro 133A lub Apollo Pro266. Ten drugi współpracuje z pamięciami DDR (o podwójnej przepustowości), jednak ma to w praktyce znaczenie marginalne w przypadku układów Pentium III.

Są jeszcze chipsety ServerWorks ServerSet III LE i HE, ale skonstruowano je z myślą o wydajnych serwerach, co znajduje odzwierciedlenie w ich wysokiej cenie.

Kliknij, aby powiększyćW przypadku procesorów Athlon MP sprawa również jest prosta - stary chipset AMD 760MP zostaje wycofany i będzie zastąpiony nowym, AMD 760MPX (oficjalna premiera odbyła się 10 grudnia 2001 roku). Wszyscy czołowi producenci płyt głównych powinni zaprezentować stosowne modele na początku 2002 roku.

Wybierając płytę główną, warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły konstrukcyjne. Trzeba się na przykład upewnić, że wystarczy miejsca do zainstalowania na procesorach odpowiednich radiatorów; czasami gniazda układów umieszczone są tak blisko siebie, że większe radiatory się nie mieszczą.

Na końcu artykułu prezentujemy zestawienie wybranych modeli dwuprocesorowych płyt głównych i ich najważniejsze parametry.

3. Jaka pamięć RAM?

W przypadku procesorów Pentium III i płyt z chipsetem VIA trzeba zastosować zwykłą pamięć SDRAM (Apollo Pro 133A) lub DDR SDRAM (Apollo Pro266).

Kliknij, aby powiększyć

Jeśli chodzi o płyty główne z procesorami AMD, konieczne są pamięci DDR SDRAM. Mogą to być moduły z korekcją błędów, jeśli płyta główna potrafi je obsłużyć, ale są potrzebne tylko wtedy, gdy niezawodność systemu ma bardzo wysoki priorytet.