Nadchodzi DivX

Jeszcze do niedawna wykonanie kopii zapasowej filmu z płyty DVD na krążku CD było żmudne i wymagało użycia wielu dobrze skoordynowanych programów. Sytuacja się zmieniła.

Jeszcze do niedawna wykonanie kopii zapasowej filmu z płyty DVD na krążku CD było żmudne i wymagało użycia wielu dobrze skoordynowanych programów. Sytuacja się zmieniła.

Zdecydowanie za duże. Podstawowe pliki filmu na płycie DVD mają objętość około 1 GB i nie mieszczą się na płycie CD.Kliknij, aby powiększyćZdecydowanie za duże. Podstawowe pliki filmu na płycie DVD mają objętość około 1 GB i nie mieszczą się na płycie CD.Na kolejnych stronach pokażemy, jak - możliwie łatwo i wygodnie, a jednocześnie z zachowaniem dobrej jakości obrazu i dźwięku - sporządzić kopię filmu na płycie (płytach) CD do odtwarzania w napędzie CD-ROM komputera lub odtwarzaczu DVD.

Zobacz również:

1. Ściśnij dane

Jak nagrać na płyty CD kopię zapasową filmu z płyty DVD, jeżeli podstawowe pliki filmu mają objętość rzędu 1 Gb i się nie mieszczą? Ponadto cały film zajmuje na płycie DVD od 4 do 6 Gb, więc na jedną kopię potrzeba by 6 do 9 krążków CD po 700 Mb każdy. Musiałbyś zapomnieć o przyjemności oglądania filmu i zmieniać płyty średnio co 15 minut. Nie można też zapominać, że archiwum nawet niewielkiej płytoteki zajmowałoby pokaźną ilość miejsca na regale. Rozwiązanie: musisz skompresować dane z płyty DVD za pomocą programów dekodujących i kodujących.

2. Krok po kroku

Sporządzenie kopii zapasowej filmu z płyty DVD dzieli się na pięć podstawowych etapów: odkodowanie danych zabezpieczonych przed kopiowaniem, rozpakowanie danych i ich jednoczesne ponowne spakowanie, zapis na twardym dysku i nagranie płyty CD. Pierwsze cztery działania wykonuje jeden, w dodatku bezpłatny program Dvdx 1.6.

Tylko w przypadku, gdy chcesz zapisać kopię zapasową w formacie MPEG-4, musisz zainstalować jeszcze jeden kodek, na przykład Open Divx 4.11.

Za pomocą bezpłatnego programu Dvdx zrobisz kopię zapasową filmu DVD bez uciążliwego konfigurowania pół tuzina różnych narzedzi.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą bezpłatnego programu Dvdx zrobisz kopię zapasową filmu DVD bez uciążliwego konfigurowania pół tuzina różnych narzedzi.Jeżeli nagrywasz kopię zapasową w formacie MPEG-4, nie potrzebujesz specjalnego programu do nagrywania - wystarczy ten, który otrzymałeś w pakiecie wraz z nagrywarką. Jeżeli jednak wybrałeś format MPEG-1 lub MPEG-2, masz do wyboru tylko WinOnCD od wersji 3.8 lub Nero Burning ROM od wersji 5.0.

3. Wybierz format

Kluczową sprawą jest wybór formatu danych wideo. Zanim przystąpisz do pracy, rozważ zalety i wady najpopularniejszych.

MPEG-1 (Video CD) Wybierz ten format wyłącznie wtedy, gdy chcesz odtwarzać kopie w napędzie CD-ROM komputera i odtwarzaczu DVD, a Twój model DVD nie obsługuje formatu Super Video CD (SVCD). Zacznij od ustalenia, czy Twój odtwarzacz DVD obsługuje format SVCD. Jeżeli nie znajdziesz tej informacji w instrukcji obsługi, zajrzyj na stronę www.vcdhelp. com/dvdplayers.php - jest tam obszerna lista kompatybilnych odtwarzaczy.

Jakość obrazu i dźwięku w formacie VCD jest gorsza niż w formacie SVCD. Jeżeli oryginalna ścieżka dźwiękowa filmu została zapisana w systemie Dolby Surround, musisz się także pogodzić z utratą dodatkowych efektów dźwiękowych.

Ponieważ dane zapisywane są ze stałą wielkością strumienia (bitrate - 1150 Kbit/s wideo i 224 Kbit/s audio), na jednym krążku CD 700 Mb mieści się zaledwie 81 minut filmu. Do wykonania kopii w większości wypadków potrzebne będą zatem dwa krążki, a stały strumień danych nie pozwala na optymalne wykorzystanie pojemności płyt.

MPEG-2 (SVCD) Jeżeli chcesz odtwarzać kopie zarówno w napędzie CD-ROM komputera, jak i w odtwarzaczu DVD, a ten obsługuje format SVCD, wybierz MPEG-2. Dzięki zmiennej wielkości strumienia wideo i obsłudze dźwięku przestrzennego kopie w formacie SVCD zapewniają jakość obrazu i dźwięku zbliżoną do DVD. Do wykonania kopii będą potrzebne z reguły dwa krążki CD, ale ich pojemność możesz wykorzystać do ostatniego bajta.

Najmniejszą jednostką zapisu na płycie CD-R jest sektor. Na płycie z danymi można zapisać w jednym sektorze teoretycznie 2352 bajty. Jednak standard płyt CD z danymi zapisany w Yellow Book dopuszcza zapisanie tylko 2048 bajtów użytecznych danych w jednym sektorze, natomiast specyfikacja (S)VCD - 2324 bajtów. Jeśli zatem chcesz optymalnie wykorzystać pojemność krążków CD, możesz obliczyć maksymalną objętość kopii w formacie SVCD z dokładnością do 1 Mb. Na początek ustal za pomocą programu CDR Identifier dokładny czas zapisu na płycie CD. Otrzymany wynik wstaw do wzoru: czas w sekundach x 75 x 2324 bajty. Podziel wynik przez 1 048 576 - otrzymasz maksymalną pojemność płyty w Mb. Zaokrągloną do całych Mb wartość możesz wpisać w Dvdx, klikając przycisk Settings w polu Volume don't exceed (punkt 6).

MPEG-4 Ten format najlepiej kompresuje dane, a więc do wykonania kopii wystarcza zwykle jedna płyta CD. W zamian musisz się pogodzić z lekkim pogorszeniem jakości obrazu i zrezygnować z dźwięku przestrzennego.

4. Przygotowanie danych

Dvdx skonfigurowany do odkodowania danych filmu. Indywidualne ustawienia zaznaczono na czerwono.Kliknij, aby powiększyćDvdx skonfigurowany do odkodowania danych filmu. Indywidualne ustawienia zaznaczono na czerwono.Dane wideo na płycie DVD są skompresowane w formacie MPEG-2 z bardzo dużą wielkością strumienia (bitrate), zwykle powyżej 6000 Kbit/s. Dlatego strumień danych trzeba najpierw zdekodować. Do tego celu Dvdx potrzebuje danych technicznych z płyty DVD, na przykład informacji o zawartych na niej ścieżkach wideo i audio. Jak je zdobyć?

Włóż płytę DVD do napędu, uruchom Dvdx i przejdź do menu File | Open DVD root, a następnie zaznacz najdłuższą ścieżkę filmu. Kliknięcie Select uruchomi automatycznie menu Input setting. Przedstawione na ilustracji ustawienia okazały się optymalne dla większości filmów w systemie PAL.

Tylko wartości opcji zaznaczonych czerwonym obramowaniem różnią się w wypadku poszczególnych filmów: w zależności od zawartości płyty (wersji filmu) w polu Audio, Track mogą się pojawić ścieżki dźwiękowe Dolby Digital AC3 1.0 (AC3 1ch), 2.0 (AC3 2ch), 4.0 (AC3 4ch), 5.0 (AC3 5ch), 5.1 (AC3 6ch), DTS Digital Surround (DTS 5ch) i/lub Dolby Digital Surround (SDDS 6ch).

Jeżeli to możliwe, wybierz najlepszy z dostępnych wariantów Dolby, najlepiej SDDS 6ch lub AC3 6ch. Jeżeli chcesz mieć kopię z napisami, w polu Subtitle możesz wybrać język napisów. W kopii napisów nie da się wyłączyć - będą stale widoczne. Jeżeli zdecydowałeś się na format MPEG-4, przejdź do punktu 5. Jeżeli wybrałeś format (S)VCD, pomiń punkt 5 i przejdź od razu do punktu 6.

5. Konfiguracja Dvdx i kodowanie danych - MPEG-4

Zdecydowałeś się na format MPEG-4 i określiłeś już dane źródłowe DVD (punkt 4). Pozostają do ustalenia parametry kopii zapasowej. Otwórz menu Settings | Output settings i zaakceptuj ustawienia takie, jak przedstawione na ilustracji 55, z wyjątkiem zaznaczonych czerwonym obramowaniem. W zależności od pojemności czystej płyty CD, wprowadź (Settings) wartość równą pojemności krążka minus 5 Mb.

Również wartość w polu Max. frame może się zmieniać w przypadku różnych filmów - kliknij Whole, żeby automatycznie dopasować ustawienia. Jeżeli w polu Audio Codec nie pojawi się żaden kodek MP-3, możesz spróbować rozwiązać problem, dodając odpowiedni wpis w pliku SYSTEM.INI. Będzie do tego potrzebny jeden z dwóch plików L3CODECA.ACM (MP3 Advanced) lub L3CODECP.ACM (MP3 Professional), które są zapisywane w systemie podczas instalacji niektórych programów do kodowania i dekodowania audio. Skopiuj jeden z plików ACM do katalogu \Windows\System. Następnie w edytorze tekstu otwórz plik SYSTEM.INI znajdujący się w katalogu Windows i w sekcji [drivers32] dodaj następujący wpis (dla pliku MP3 Advanced):

msacm.13acm=c:\windows\system l3codeca.acm